zoomit

مشکلات گرافیک‌های سری Arc اینتل بسیار گسترده‌تر از ضعف عملکرد آن‌ها است

مشکلات گرافیک‌های سری Arc اینتل بسیار گسترده‌تر از ضعف عملکرد آن‌ها است

اینتل با سروصدای زیاد اولین سری از پردازندهای گرافیکی مجزای گیمینگ خود موسوم به Arc Alchemist را معرفی کرد و بسیاری از افراد برای استفاده از آن هیجان زیادی داشتند؛ انگیزه‌ای که طی چند ماه گذشته به‌سرعت محو شد زیرا گزارش‌های مختلفی از عملکرد ضعیف، مشکل درایورها و انبوهی از تأخیرها برای عرضه‌ی این محصولات به بازار، کاربران را تحت تأثیر قرار داد.

قطعاً ورود به جمع برترین کارت گرافیک‌های بازار، به تلاش زیادی نیاز دارد اما مشکلات اینتل فراتر از عملکرد و ویژگی‌ها است. باگ‌های درایورها در پشته‌ی نرم‌افزاری Arc Alchemist درحال گسترش هستند و هرروز بیشتر مشخص می‌شود که تیم آبی با گذشت چند ماه از عرضه‌ی سری اول این گرافیک‌ها، سیستم کارآمدی برای مقابله با این مسائل یا حتی شناسایی آن‌ها ندارد.

شاید ورود به بازار پردازنده‌های گرافیکی سخت باشد، اما دلیل اصلی شرایط بد کنونی درمورد گرافیک‌های سری Arc، خود اینتل است.

گزارش ۴۳ اشکال در درایورهای Arc Alchemist از طرف یوتیوبرها

کانال یوتیوب Gamers Nexus در تاریخ یکم آگوست، به‌دنبال مجموعه‌ای از شایعات مبنی‌بر به‌خطر افتادن آینده‌ی Arc، بررسی عمیقی درمورد درایورهای این پردازنده‌ها انجام داده است. لیزا پیرس از اینتل سرانجام در تاریخ ۱۹ آگوست در پستی وبلاگی به سؤالات مرتبط به Arc پاسخ داد که با مطالعه‌ی آن متوجه شدیم این شرکت براساس ویدیوی Gamers Nexus درواقع به ۴۳ مشکل مختلف پی برده است. وی در بخشی از پست خود گفت:

ما در بررسی‌های اخیر، بازخورد صریحی از مطبوعات دریافت کرده‌ایم و آن‌ها را جدی می‌گیریم. به‌عنوان مثال ما ۴۳ مشکل مختلف را از بررسی گرافیک A380 که در کانال Gamers Nexus مطرح شده بود، با تیم مهندسی خود به‌اشتراک گذاشتیم.

اگرچه گرافیک‌های Arc Alchemist اینتل، عملکردی در حد برترین گرافیک‌های پرچم‌دار بازار ارائه نمی‌دهد، اما بررسی‌ها نشان از توان ضعیف‌تر از حد انتظار این پردازنده‌ها دارند. اگر بخواهیم صادقانه به مسئله نگاه کنیم، مشکل اصلی اینتل درواقع ضعف عملکرد نیست. Gamers Nexus دریافت که درایورهای Arc Alchemist با برخی از نمایشگرها سازگاری ندارند و Smooth Sync این شرکت نیز از مشکلات بصری رنج می‌برد. علاوه‌براین Arc Control هنگام اورکلاک با مشکل مواجه می‌شود و ده‌ها مشکل دیگر نیز در کارکرد این گرافیک‌ها مشاهده شده است. علاوه‌براین، اگرچه Arc Alchemist به‌طور رسمی از DirectX11 و DirctX12 پشتیبانی می‌کند، اما هنگام کار با نسخه‌های قدیمی‌تر این چارچوب با مشکلاتی مواجه می‌شود.

گرافیک Arc A750 اینتل

مقاله‌ی مرتبط:

  • شرایط متزلزل گرافیک‌های Arc اینتل به کجا ختم خواهد شد
  • اینتل گرافیک دسکتاپی A380 را با قیمت پایین‌تر از رقبا در بازار آمریکا عرضه کرد

اینتل به مشکلاتی در Arc Control و نحوه‌ی دانلود اجزای منحصر‌به‌فرد پس‌ از نصب اولیه، اشاره می‌کند. این شرکت می‌گوید درواقع نصب درایورها با مشکلاتی همراه است و ایرادهای غیرمنتظره در این فرایند باعث می‌شود عملکرد مناسبی ارائه ندهد. تیم آبی از مشکلات مطرح‌شده اطلاع دارد و در تلاش است تا آن‌ها را رفع کند، اما بازهم مشکل اصلی به این موارد مرتبط نمی‌شود.

کانال Gamers Nexus پردازنده‌ی گرافیکی Arc Alchemist A380 را مورد آزمایش قرار داد؛‌ گرافیکی که اولین‌ بار ۱۵ ژوئن روانه‌ی بازار شد. با توجه به اینکه پردازنده‌های گرافیکی Arc Alchemist درحال‌حاضر به‌طور انحصاری در چین عرضه شده‌اند، می‌توان پیش‌بینی کرد که خریداران بیش از دو ماه است که با این مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و حالا انتشار یک ویدئو از طرف کاربران ایالات متحده باعث شد این شرکت نسبت به رفع مشکلات اقدام کند. به‌ خاطر داشته باشید که ما اینجا درمورد مسائل جزئی صحبت نمی‌کنیم و درواقع به مواردی اشاره داریم که اساساً می‌تواند سری Arc Alchemist را از گزینه‌های انتخابی کاربران حذف کند.

پیش از این نیز گزارش‌های دیگری درمورد مشکلات گرافیک‌های سری Arc اینتل منتشر شده است. به‌عنوان مثال، در سیستم‌عامل لینوکس، پاک کردن یک خط کد باعث کاهش ۱۰۰ برابری عملکرد ردیابی پرتو، روی این پردازنده‌های گرافیکی می‌شود.

اگرچه اینتل با همکاری کانال‌هایی مثل Linus Tech Tips سعی کرده تا سری Arc Alchemist را بیشتر تبلیغ کند، اما درحال‌حاضر پشتیبانی از درایورهای Arc با مشکلات مختلفی مواجه شده است زیرا این شرکت انتظار دارد تا مطبوعات فعال در حوزه‌ی فناوری، ایرادهای احتمالی دیگر را کشف کنند؛ درحالی‌که این اقدام باید ماه‌ها قبل از طرف خودِ اینتل انجام می‌شد.

دام وعده‌ها

نقشه راه اینتل Arc

خبرهای مرتبط با کشف مشکلات درایورهای اینتل، با یکی از ویدئوهای دیگری که در یوتیوب منتشر شده، ادامه می‌یابد و این شرکت درواقع بیش‌ازحد دراین مورد وعده داده است. اینتل برخلاف AMD و انویدیا علاقه دارد نقشه‌ی راه خود را زودتر منتشر کند. این شرکت اولین‌ بار در اواسط سال ۲۰۲۱ ما را با Arc Alchemist آشنا کرد و وعده داد در سال ۲۰۲۲ که این گرافیک‌ها روی بیش از ۵۰ مدل لپ‌تاپ دردسترس قرار بگیرند.

بسیاری از مشکلات درایورها، مربوط به ویژگی‌هایی است که اینتل در زمان معرفی سری Arc وعده داده بود که ازجمله می‌توان به Smooth Sync و امکان اورکلاک داخلی اشاره کرد؛ قابلیت‌هایی که با وجود خرابی در درایورها، ضروری به‌نظر نمی‌رسند. علاوه‌براین منتظر XeSS اینتل هستیم که قرار بود در تاریخ ۲۰ می ارائه شود. این ویژگی یکی دیگر از مواردی است که تیم آبی اواسط سال ۲۰۲۱ درمورد آن توضیحاتی ارائه داد و تاکنون هیچ به‌روزرسانی رضایت‌بخشی برای آن منتشر نکرده است.

حتی در شرایطی که Arc Alchemist به همه‌ی وعده‌های اینتل عمل کند، شکی نیست که این شرکت در بازار پردازنده‌های گرافیکی، عملکردی ضعیف‌ از AMD و انویدیا خواهد داشت که دلیل اصلی آن مشکلات درایورها است. این شرکت با معرفی زودهنگام Arc و تحت‌ فشار قرار دادن این گرافیک‌ها در تبلیغات، خود را به‌نقطه‌ای رساند که در فقط چند راه پیش‌ روی آن باقی گذاشت؛ راه اولین این بود که عرضه‌ی سری Arc را به‌تعویق بیندازد و راهکار دوم، کاهش وعده‌های متعدد درمورد این پردازنده‌ها بود که البته تیم آبی هر دو راه را امتحان کرده است.

همچنان در انتظار

اینتل هنگام معرفی Arc Alchemist، این ایده مطرح کرد که این پردازنده‌های گرافیکی طی چند ماه اول سال ۲۰۲۲ دردسترس قرار خواهند گرفت؛ از آن زمان متوجه شدیم که عرضه‌ی سری Arc کمی پیچیده است. اکنون امکان خرید گرافیک‌های Arc A380 از نظر فنی وجود دارد، اما این محصول به‌طور محدود دردسترس قرار گرفته و شاید برای تهیه‌ کردن آن با چالش‌هایی مواجه شوید.

گرافیک اینتل Arc

عرضه‌ی گیج‌کننده‌ی گرافیک‌های Arc در کنار مشکلات مرتبط با درایور که به آن‌ها اشاره کردیم، شرایط بدی را برای اینتل ایجاد کرده است. این شرکت سعی دارد به‌سرعت مشکلات مرتبط با این گرافیک‌ها را کشف و برطرف کند زیرا درحال عرضه‌ی این محصولات به بازار است. البته بهتر بود این مسائل قبل از آغاز فروش، شناسایی و رفع شوند. پیرس از اینتل می‌گوید که این شرکت برای رسیدن به موفقیت در بازار پردازنده‌های گرافیکی، به تلاش ادامه خواهد داد.

می‌توان تصور کرد که میزان تنش‌ها در آینده افزایش یابد زیرا فشارها برای عرضه‌ی تعداد بیشتری از گرافیک‌های Arc بیشتر می‌شود و از طرفی گزارش‌های مرتبط با مشکلات پشتیبانی درایورهای این شرکت همچنان درجریان است. بااین‌حال، این بار بر دوش اینتل خواهد بود. واضح است که این شرکت فعلاً روی کشف مشکلات گرافیک‌های سری Arc ازطریق رسانه‌های فناوری تمرکز می‌کند. امیدواریم این چالش‌ها و مشکلات به‌زودی تحت کنترل اینتل درآید؛ هرچند تقریباً همه‌ی خبرهای منتشرشده درمورد Arc Alchemist طی ماه‌های گذشته، بار منفی داشته‌اند.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا