zoomit

اینتل سهم خود از بازار پردازنده‌های دسکتاپ و نوت‌بوک را از AMD پس گرفت

اینتل سهم خود از بازار پردازنده‌های دسکتاپ و نوت‌بوک را از AMD پس گرفت

درحالی‌که اینتل در چند سال گذشته به‌تدریج سهمش از بازار را به پردازنده‌های AMD واگذار می‌کرد، به‌نظر می‌رسد تراشه‌های سری آلدر لیک سرانجام موفق‌ شده‌اند جایگاه این شرکت را دربرابر AMD بهبود دهند. جدیدترین گزارش Mercury Research نشان می‌دهد AMD در بخش پردازنده‌های x86 به‌دلیل عملکرد ضعیف در بازار دسکتاپ و نوت‌بوک میدان را به اینتل واگذار کرده است. بااین‌حال، AMD در بخش پردرآمد سرور همچنان برتری‌اش را درمقایسه‌با اینتل حفظ کرده است.

طبق گزارش Mercury Research، سهم AMD از بازار دسکتاپ‌ها افت چشمگیر ۶.۶ و ۳.۱ درصدی سه‌ماهه‌به‌سه‌ماهه و سال‌به‌سال را ثبت کرده و به ۱۳.۹ درصد رسیده است. این آمار در بازار نوت‌بوک‌ها بدتر است و سهم شرکت مذکور را تنها در سه‌ماهه‌ی گذشته از ۲۴.۸ به ۱۵.۷ درصد رسانده و درمقایسه‌با سال قبل، افت ۶.۳ درصدی را ثبت کرده است.

آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد سهم کلی AMD از بازار تراشه‌های x86 با افت ۲.۹ درصدی سه‌ماه‌به‌سه‌ماه از ۳۱.۴ درصد پیش‌بینی‌شده‌ی این شرکت به ۲۸.۵ درصد رسیده و سقوط ۳.۹ درصدی سال‌به‌سال را تجربه کرده است.

باوجوداین، بازار تراشه‌های سرور معمولاً درآمد بیشتری نصیب تولیدکنندگان می‌کند و AMD در این بخش همچنان پیشتاز است. AMD موفق شده است درمقایسه‌با سه‌ماهه‌ی گذشته سهمش از بازار پردازنده‌های سرور را ۳.۶ درصد افزایش دهد و رشد ۷.۳ درصدی سالانه را ثبت کند. آمار منتشرشده نشان می‌دهد سهم کلی AMD از بازار تراشه‌های x86 سرور بیش از ۱۷ درصد است.

مقاله‌های مرتبط:

  • افت درآمد اینتل همچنان ادامه دارد؛ مدیر مالی شرکت از احتمال شروع رکود اقتصادی می‌گوید
  • اینتل ممکن است در سال ۲۰۲۳ سهم بیشتری از بازار دیتاسنتر‌ها را از دست دهد

باتوجه‌‌به عرضه‌ی اخیر پردازنده‌های سری Genoa و مشخصات بی‌نظیر رقابتی‌اش، انتظار می‌رود AMD همچنان به تصاحب سهم اینتل از بازار تراشه‌های سرور ادامه دهد؛ چراکه برخلاف برتری اینتل ازنظر توانایی هسته‌به‌هسته‌ی پردازنده‌هایش، نسل جدید پردازنده‌های Genoa شرکت AMD هزینه‌ی مالکیت ارزان‌تری دارند و از هسته‌های پردازشی بیشتر برخوردار‌‌ند و عملکرد بهتری در هر وات ارائه می‌دهند. با‌این‌حال، باید منتظر انتشار اطلاعات بیشتری از پردازنده‌های Xeon Max اینتل و ‘Genoa’ EPYC شرکت AMD باشیم و ببینیم نهایتاً کدام‌یک برنده‌ی رقابت خواهد بود.

سهم ای‌ام‌دی از بازار سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲ سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۲ سه‌ماهه‌‌ی سوم ۲۰۲۱
دسکتاپ ۱۳.۹٪ ۲۰.۵٪ ۱۷٪
نوت‌بوک ۱۵.۷٪ ۲۴.۸٪ ۲۲٪
سرور ۱۷.۵٪ ۱۳.۹٪ ۱۰.۲٪
کلی ۲۸.۵٪ ۳۱.۴٪ ۳۲.۴٪
منبع: Mercury Research، داده‌ها از Computerbase.de

افزون‌براین، انتظار می‌رود اینتل فاصله‌اش از AMD در بازارهای دسکتاپ و نوت‌بوک را به‌لطف عرضه‌ی پردازنده‌های نسل جدید رپتور لیک بیشتر کند؛ پردازنده‌هایی که درمقایسه‌با نسل آلدر لیک عملکرد و توان بهتری دارند و برای گیمرها بهترین گزینه‌ی ممکن محسوب می‌شوند.

تراشه‌های حمل‌شدنی رپتور لیک ازنظر مصرف انرژی بسیار کارآمد هستند و مدل‌های دسکتاپی نیز موفق شده‌اند رکوردهای جهانی ثبت کنند. بااین‌حال، اینتل هنوزهم در بخش مصرف انرژی باتری تراشه‌هایش به بهبود نیاز دارد و پردازنده‌های AMD برای افرادی که به طول عمر باتری دستگاهشان اهمیت بیشتری می‌دهند، گزینه‌ی مناسب‌تری محسوب می‌شوند.

به‌طورخلاصه، باید گفت که پس از یکی‌دو سال، آتش نبرد پردازنده‌ها مجدداً در حال شعله‌ور‌شدن است و به‌زودی شاهد دوره‌ی جدیدی از رقابت بین پردازنده‌های x86 خواهیم بود که به عرضه‌ی محصولات قدرتمندتر و رقابتی‌تر منجر خواهد شد. بی‌شک پیروز این نبرد کسی جز مصرف‌کنندگان نهایی نخواهند بود.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا