zoomit

AMD از کارت‌های گرافیک RX 6750 XT ،RX 6950 XT و RX 6650 XT رونمایی کرد

AMD از کارت‌های گرافیک RX 6750 XT ،RX 6950 XT و RX 6650 XT رونمایی کرد

ای ام دی و انویدیا در دوران دنیاگیری ویروس کرونا با وجود علم‌ به مسائلی مانند کاهش تولید، کاهش درآمدهای مردم و البته پررنگ‌شدن نقش دلالان تصمیم گرفتند کارت‌های گرافیک میان‌رده‌ی خود را با قیمت‌هایی مثل ۳۲۹ دلار و ۴۲۹ دلار روانه‌ی بازار کنند. در آن شرایط نه‌تنها تحلیلگران و مشتریان بلکه تولیدکنندگان نیز به‌خوبی می‌دانستند که کارت‌های گرافیک با این قیمت قابل‌تهیه نیستند. دلالان در دوران کرونا باعث شدند قیمت کارت گرافیک به‌شدت افزایش پیدا کند. به‌نظر می‌رسد AMD در قیمت‌گذاری کارت‌های جدیدش رویکرد متفاوتی در پیش گرفته است.

براساس آنچه The Verge می‌نویسد AMD روز گذشته جدیدترین کارت‌های گرافیک خود را رونمایی کرد. قیمت کارت‌های جدید AMD نشان می‌دهد تیم قرمز به‌جای قیمت‌گذاری ظاهری و جعلی تصمیم گرفته قیمت محصولاتش را براساس وضعیت بازار تعیین کند. کارت‌های گرافیک جدید AMD شامل AMD Radeon RX 6950 XT و Radeon 6750 XT و Radeon 6650 XT هستند که به‌ترتیب با قیمت ۱٬۰۹۹ دلار، ۵۴۹ دلار و ۳۹۹ دلار دردسترس مشتریان قرار می‌گیرند.

در دوران کرونا مشتریان برای تهیه‌ی کارت‌های گرافیک مجبور بودند چندصد دلار بیشتر از آنچه انویدیا و AMD اعلام کردند، پول بپردازند. با در نظر گرفتن این‌ که اخیراً قیمت کارت‌های گرافیک افت کرده، احتمال دارد علاقه‌مندان بتوانند کارت‌های جدید سری Radeon را با قیمتی که AMD اعلام کرده است بخرند.

این خبر خوبی است؛ چون «قیمت» تقریباً جالب‌ترین نکته‌ی مربوط به کارت‌های گرافیک جدید AMD است.

مشخصات فنی کارت‌های گرافیک جدید AMD
AMD Radeon RX 6950 XT AMD Radeon RX 6750 XT AMD Radeon RX 6650 XT
پردازنده‌ی جریانی ۵٬۱۲۰ (۸۰ واحد محاسباتی) ۲٬۵۶۰ (۴۰ واحد محاسباتی) ۲٬۰۴۸ (۳۲ واحد محاسباتی)
واحد ROP ۱۲۸ ۶۴ ۶۴
کلاک گیم ۲٬۱۰۰ مگاهرتز ۲٬۴۹۵ مگاهرتز ۲٬۴۱۰ مگاهرتز
کلاک بوست ۲٬۳۱۰ مگاهرتز ۲٬۶۰۰ مگاهرتز ۲٬۶۳۵ مگاهرتز
قدرت FP32 ۲۱٫۵ ترافلاپس ۱۲٫۸ ترافلاپس ۹٫۹ ترافلاپس
کلاک حافظه ۱۸ گیگابیت‌برثانیه GDDR6 ۱۸ گیگابیت‌برثانیه GDDR6 ۱۸ گیگابیت‌برثانیه GDDR6
پهنای باس حافظه ۲۵۶ بیت ۱۹۲ بیت ۱۲۸ بیت
حافظه‌ی گرافیکی ۱۶ گیگابایت ۱۲ گیگابایت ۸ گیگابایت
اینفینیتی کش ۱۲۸ مگابایت ۹۶ مگابایت ۳۲ مگابایت
توان نهایی برد ۳۳۵ وات ۲۵۰ وات ۱۸۰ وات
لیتوگرافی ۷ نانومتری TSMC ۷ نانومتری TSMC ۷ نانومتری TSMC
تعداد ترانزیستور ۲۶٫۸ میلیارد ۱۷٫۲ میلیارد ۱۱٫۰۶ میلیارد
معماری RDNA 2 RDNA 2 RDNA 2
تراشه Navi 21 Navi 22 Navi 23
قیمت ۱٬۰۹۹ دلار ۵۴۹ دلار ۳۷۹ دلار

شایعه‌ها می‌گویند AMD به‌زودی کارت‌های گرافیک نسل جدید را بر پایه‌ی معماری RDNA 3 معرفی می‌کند. کارت‌های جدید RX 6950 XT و RX 6750 XT و RX 6650 XT هیچ شباهتی به کارت‌های RDNA 3 ندارند. اساساً این محصولات را نمی‌توانیم کارت‌هایی جدید خطاب کنیم. عدد ۵۰ در نام کارت‌های AMD نشان می‌دهد با مدل بهبودیافته‌ی RX 6900 XT و RX 6700 XT و RX 6600 XT مواجه هستیم. مدل‌های جدید همچنان متکی‌بر همان تراشه‌های قدیمی هستند، اما از فرم‌ور جدید، سرعت کلاک بالاتر و حافظه‌ی سریع‌تر استفاده می‌کنند.

AMD می‌گوید عرضه‌ی دو کارت گرافیک RX 6900 XT و RX 6700 XT همچنان ادامه پیدا می‌کند، اما RX 6650 XT در بازار جایگزین RX 6600 XT می‌شود.

دستیابی به عملکرد بهتر در کارت‌های سری ۶×۵۰ XT خبر خوبی است، اما نباید انتظارات زیادی داشته باشید. هر یک از کارت‌های گرافیک حدوداً پنج تا ۶ درصد سریع‌تر از مدل عادی خودشان هستند. در برخی از بازی‌ها تفاوت بین کارت‌ها تا یک فریم‌برثانیه هم کاهش پیدا می‌کند. در برخی بازی‌ها شاهد تفاوت ۱۰ فریم‌برثانیه‌ای یا حتی بیشتر هستیم.

البته این بهبودها در قدرت کارت‌های AMD بدون هزینه نیست: توان کارت‌هایی که AMD معرفی کرده حدوداً ۲۵ وات تا ۳۰ وات بیشتر شده است و این یعنی کارت‌های جدید انرژی بیشتری مصرف و گرمای بیشتری تولید می‌کنند.

مقایسه‌ی قیمت استاندارد کارت‌های گرافیک
AMD قیمت Nvidia
۱٬۹۹۹ دلار GeForce RTX 3090 Ti
۱٬۴۹۹ دلار GeForce RTX 3090
۱٬۱۹۹ دلار GeForce RTX 3080 Ti
Radeon RX 6950 XT ۱٬۰۹۹ دلار GeForce RTX 3080 12GB
Radeon RX 6900 XT ۹۹ ۹ دلار
Radeon RX 6800 XT ۶۴۹ دلار / ۶۹۹ دلار GeForce RTX 3080
Radeon RX 6800 ۵۷۹ دلار / ۵۹۹ دلار GeForce RTX 3070 Ti
Radeon RX 6750 XT ۵۴۹ دلار
Radeon RX 6700 XT ۴۷۹ دلار / ۴۹۹ دلار GeForce RTX 3070
Radeon RX 6650 XT ۳۹۹ دلار GeForce RTX 3060 Ti
Radeon RX 6600 ۳۲۹ دلار GeForce RTX 3060
۲۴۹ دلار GeForce RTX 3050
Radeon RX 6500 XT ۱۹۹ دلار
Radeon RX 6400 ۱۵۹ دلار

AMD هیچ‌یک از این حقایق را پنهان نمی‌کند. سخنگوی تیم قرمز به رسانه‌ها گفته که کارت‌های جدید «قرار نیست پیشرفت‌های عمده‌ای تجربه کنند» و در این کارت‌ها «هیچ چیزی از نظر فیزیکی تغییر نکرده است.» AMD تلاش می‌کند به کاربران نشان دهد که کارت‌های جدیدش نسبت‌به کارت‌های گرافیک انویدیا از لحاظ عملکرد به ازای دلار و عملکرد به ازای وات بهتر هستند:

مقایسه قدرت کارت گرافیک AMD Radeon RX 6950 XT با رقبا

اگر بتوانید کارت‌های گرافیک جدید را با قیمت اعلام‌شده از سوی AMD تهیه کنید، می‌توانیم مهر تأیید بر ادعاهای تیم قرمز بزنیم. محصولات جدید AMD برای گیمرهایی که منتظر عرضه‌ی کارت‌های RDNA 3 نیستند، ایدئال به‌نظر می‌رسند. AMD می‌گوید هر سه کارت گرافیک جدیدش اکنون در بازار قابل‌تهیه هستند. نه‌تنها AMD بلکه شرکای تجاری این شرکت نظیر ازراک، ایسوس، گیگابایت، بایوستار، MSI و… نیز کارت‌های جدید را برای فروش گذاشته‌اند.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا