zoomit

خوشبختانه، طوفان پرقدرت اخیر به جز برخی اختلال‌های موقت ماهواره‌ای و مخابراتی، هیچ مشکل خاصی روی زمین ایجاد نکرد. بااین‌حال، این رویداد بخش‌های بزرگی از آسمان سیاره‌ی ما را با شفق‌های چشم‌نوازی رنگ‌آمیزی کرد که دراثر تضعیف مغناطیس‌کره و بمباران جو فوقانی زمین با مقادیر زیادی از تابش‌های خورشیدی پدید آمدند.

بیشتر بخوانید

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد که جلوه‌های نوری ظاهرشده برفراز زمین، مناطق وسیعی از هر دو نیم‌کره‌ی سیاره را پوشش دادند و «احتمالا یکی از قوی‌ترین شفق‌های قطبی ثبت‌شده در ۵۰۰ سال گذشته بودند.»

ترزا نیوز چینچیلا، سرپرست دفتر تحلیل آب‌وهوای فضای ماه تا مریخ ناسا در همان بیانیه گفت: «ما تا سال‌ها رویداد اخیر را مطالعه خواهیم کرد. این پژوهش‌ها به ما کمک می‌کنند تا محدودیت‌های مدل‌ها و شناختمان از طوفان‌های خورشیدی را در بوته آزمایش بگذاریم.»

شفق‌های قطبی معمولا فقط در مناطق قطبی، جایی که مغناطیس‌کره‌ی زمین از همه جا ضعیف‌تر است، رخ می‌دهند. بااین‌حال، درجریان طوفان‌های ژئومغناطیسی بزرگ، تابش‌های خورشید می‌توانند تا نواحی بسیار دورتر نیز برسند. در نیم‌کره‌ی شمالی، شفق‌های قطبی حاصل از طوفان اخیر تا جنوب فلوریدا و مکزیک، بخش‌های وسیعی از اروپا و خراسان جنوبی در ایران مشاهده شدند.

کریس ویکلند، عکاس نجومی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت شفق‌ها در نیم‌کره‌ی جنوبی تا شمال مجمع‌الجزایر گالاپاگوس که تا حدی روی خط استوا قرار دارند، دیده شدند. بااین‌حال، این مشاهده از سوی سازمان‌های علمی یا خبرگزاری‌ها تایید نشده است.

شفق‌ها در نیم‌کره‌ی جنوبی تا شمال کالدونیای جدید (کشوری جزیره‌ای در اقیانوس آرام بین استرالیا و تونگا) مشاهده شدند. به‌گزارش وب‌سایت آب‌وهوای فضا، فردریک دزمولینز، عکاس محلی تصاویر خیره‌کننده از نورهای صورتی‌رنگی ثبت کرد که آسمان را پر کرده بودند. این تصاویر احتمالا اولین عکس‌ها از شفق قطبی هستند که تاکنون در این جزیره ثبت شده‌اند.

حتما بخوانید :

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا