zoomit

۹٫۱ گیگاهرتز؛ اینتل با ۱۴۹۰۰K رکورد بیشترین فرکانس پردازنده را شکست

۹٫۱ گیگاهرتز؛ اینتل با ۱۴۹۰۰K رکورد بیشترین فرکانس پردازنده را شکست

پردازنده‌ی Core i9-14900KF در بنچمارک‌های اولیه، حداکثر فرکانس بوست ۶ گیگاهرتز را ثبت کرده بود که در‌مقایسه‌با Core i9-13900KF حدود ۵ درصد ارتقا را نشان می‌داد. با‌این‌حال، استفاده از CPU اینتل ۱۴۹۰۰KF در مادربرد Z790 ایسوس فرصت شکستن رکورد بیشترین فرکانس پردازنده را به‌‌وجود آورد. کارشناسان اورکلاک در آزمایشگاه ایسوس توانستند به فرکانس ۹٫۱ گیگاهرتز دست یابند و مرزهای بنچمارک پردازنده‌های دسکتاپی را جابه‌جا کنند.

در حین فرآیند اورکلاک، تیم ASUS ROG OC از هلیوم مایع به‌عنوان خنک کننده CPU استفاده کرد که در‌مقایسه‌با نیتروژن مایع محبوبیت بیشتری در پروژه‌های اورکلاک‌‌‌ سطح‌بالا پیدا کرده است. این تلاش در طول یک هفته‌ی کامل ادامه یافت و به ثبت رکوردهای جهانی متعددی در فرکانس پردازنده منجر شد؛ هرچند بعضی از آن‌ها را نرم‌افزار CPU-Z تأیید نمی‌کرد.

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بنچمارک CPU-Z در صفحه‌ی ایکس خود تأیید کرده بودند که قبل از عرضه‌ی نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل، برخی از اورکلاکرها تلاش کرده‌اند با فریب CPU-Z، فرکانس‌های اورکلاک غیر‌واقعی را به ۱۴۹۰۰KF نسبت بدهند. تیم توسعه‌دهنده به‌سرعت اعلام کرد که این تلاش‌ها را شناسایی کرده‌ است تا سلامت فرایند تأیید بنچمارک‌ها را حفظ کند.

برای انجام اورکلاک پردازنده‌ی ۱۴۹۰۰KF، از مادربرد ایسوس مخصوص اورکلاک موسوم به ROG Maximus Z790 Apex Encore استفاده شد. اورکلاکرها ابتدا توانستند فرکانس حیرت‌انگیز ۹۰۴۳٫۹۲ مگاهرتز را ثبت کنند که دومین تلاش موفق آن‌ها برای دستیابی به فرکانس بیش از ۹ گیگاهرتز بود و بدون هیچ جای تردیدی نرم‌افزار CPU-Z آن را تأیید کرد.

بر‌اساس رتبه‌بندی سایت بنچمارک HWBOT، تاکنون هیچ پردازنده‌ی دیگری نتوانسته‌ است به این فرکانس دست پیدا کند. تیم ASUS ROG OC توانست فرکانس ۹٫۱ گیگاهرتز را نیز ثبت کند؛ اما این فرکانس رسماً تأیید نشد؛ هرچند اعضای تیم امیدوارند که در آینده این رکورد را در بنچمارک‌های رسمی نیز به تأیید برسانند.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا