zoomit

گوگل برای رفع اتهامات ضدانحصاری خود پیشنهادی ۹۰ میلیون دلاری ارائه می‌دهد

گوگل برای رفع اتهامات ضدانحصاری خود پیشنهادی ۹۰ میلیون دلاری ارائه می‌دهد

گوگل برای رسیدگی به دعوی حقوقی دسته‌جمعی مبنی‌بر نقض قوانین ضدانحصار فدرال در خط‌مشی‌های فروشگاه پلی، پیشنهادی ۹۰ میلیون‌دلاری به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ارائه کرده است. این دادخواست ادعا می‌کند که غول جستجوی اینترنت سیاست‌هایی را درپیش گرفته که به‌طور مؤثر، توسعه‌دهندگان را مجبور می‌کند از سیستم‌های صورت‌حساب گوگل‌پلی استفاده کنند؛ اقدامی که از سال‌ها قبل تاکنون، هزینه‌ای ۳۰ درصدی برای همه‌ی تراکنش‌های اپلیکیشن‌های منتشرشده در فروشگاه اپلیکیشن این شرکت درنظر می‌گیرد. گوگل درپاسخ به این شکایت در جولای ۲۰۲۱ اعلام کرد سهم فروشگاه پلی از اولین یک‌ میلیون دلاری که توسعه‌دهندگان به‌دست می‌آورند به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ورج، شرکت حقوقی Hagens Berman که نماینده‌ی شاکیان در این پرونده است می‌گوید حدود ۴۸ هزار توسعه‌دهنده‌ در ایالات متحده می‌توانند از صندوق ۹۰ میلیون دلاری گوگل مطالبه کنند. این شرکت حقوقی اعلام کرده است برخی مدعیان می‌توانند تا ۲۰۰ هزار دلار دریافت کنند، درحالی‌که حداقل پرداخت برای سایر توسعه‌دهندگان ۲۵۰ دلار است.

استیو برمن، شریک Hagens Berman در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت:

امروز نزدیک به ۴۸ هزار توسعه‌دهنده‌ی سخت‌کوش اپلیکیشن، درآمدی را که شایسته‌ی محصولات آن‌ها است دریافت می‌کنند و این همان چیزی است که گوگل به‌دنبال سودبردن از آن بود. با پیشنهاد غول جستجوی اینترنت برای حل‌وفصل پرونده، توسعه‌دهندگان فضای بیشتری برای رشد دراختیار خواهند داشت و علاوه‌براین درآمد بیشتری برای تلاش‌های خود و ساخت اپلیکشین‌ها دریافت خواهند کرد.

گوگل علاوه‌بر ارائه‌ی صندوق ۹۰ میلیون‌ دلاری، امتیازات دیگری به توسعه‌دهندگان می‌دهد. این شرکت طرحی به‌نام Indie Apps ارائه داده که مختص توسعه‌دهندگان مستقل و استارتاپ‌های کوچکی است که اپلیکیشن‌های منحصر‌به‌فرد و با کیفیت بالا می‌سازند.

مقاله‌ی مرتبط:

  • آپدیت ابزار مدیریت رمزعبور گوگل، همگام‌سازی گذرواژه‌ها میان کروم و اندروید را آسان‌تر می‌کند
  • قابلیت تشخیص تصادف خودرو احتمالاً برای دستگاه‌های اندرویدی غیر پیکسل نیز ارائه می‌شود

در مورد مشابه دیگر، توسعه‌دهندگان به‌دنبال سرمایه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری هستند که اپل باید در رابطه با نقض قوانین ضدانحصار در اپ‌استور به توسعه‌دهندگان ارائه دهد.

اگرچه این اقدامات، برای توسعه‌دهندگان مستقل و کوچک، یک پیروزی محسوب می‌شود اما باعث نشد اپل و گوگل نسبت به تغییر سیاست‌هایی که منتقدان از آن‌ها برای متهم کردن این شرکت‌ها به رفتارهای ضدرقابتی بهره می‌بردند، اقدام کنند. بااین‌حال امکان دارد در ایالات متحده و اتحادیه‌ی اروپا، به‌زودی تغییرات بزرگ دیگری در سیاست‌های کاری این دو غول فناوری اعمال شود.

سیاستمداران آمریکایی درحال‌حاضر مشغول بررسی لایحه‌ای هستند که اپل و گوگل را مجبور می‌کند به کاربران اجازه دهند اپلیکیشن‌ها را از منابع دیگری غیر از فروشگاه‌های رسمی این دو شرکت روی دستگاه‌ خود نصب کنند. البته گوگل از قبل این اجازه را به کاربران خود داده است. علاوه‌براین، قانون بازارهای دیجیتال در اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند امکان بارگذاری اپلیکیشن‌ها از منابعی غیر از فروشگاه‌های رسمی اپلیکیشن گوگل و اپل را اجباری کند. البته برای رسیدن به این هدف، پارلمان اروپا باید این قانون را برای سال ۲۰۲۳ تصویب کند.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا