zoomit

کاوشگر سیارکی سایکی ناسا برفراز موشک فالکون هوی پرتاب شد

کاوشگر سیارکی سایکی ناسا برفراز موشک فالکون هوی پرتاب شد

وقتی لیندی الکینز تانتون، سیاره‌شناس آمریکایی به سیارک فلزی سایکی فکر می‌کند، سنگی را تصور می‌کند که سطح آن با هر جرم دیده‌شده تاکنون متفاوت است. دهانه‌های کوچک آن ممکن است مانند پاشش‌های یخ‌زده‌ی آب که با خطوط باریک حاشیه‌دار شده‌اند، به‌نظر آیند. گدازه‌های فلزی که میلیاردها سال پیش به بیرون از سیارک رانده شده‌اند، احتمالا از نزدیک سوسو می‌زنند. صخره‌های غول‌پیکر که با سردشدن و انقباض هسته درطول زمان، از آن جدا شده‌اند، ممکن است با بلورهای سبز الیوین پوشیده شده باشند.

آینکه آیا مناظر توصیف‌شده وجود دارند یا خیر، به این بستگی دارد که سیارک ۲۲۰ کیلومتری سایکی که در سال ۱۸۵۲ کشف شد، واقعا طبق انتظار دانشمندان قطعه‌ای از آهن و نیکل باشد. سایکی ۱۶امین سیارک کشف‌شده است و یکی از بزرگ‌ترین اجرام کمربند سیارکی محسوب می‌شود. دانشمندان ارزش فلزات ارزشمند سایکی را ده‌هزار کوادریلیون دلار برآورد می‌کنند.

الکینز تانتون و همکارانش پس از مدت‌ها انتظار سرانجام یک گام به کشف معمای سیارک فلزی سایکی نزدیک‌تر شدند. موشک فالکون هوی اسپیس ایکس امروز جمعه در ساعت ۱۷:۴۹ به وقت ایران، در اولین ماموریت میان‌سیاره‌ای رسمی خود، کاوشگر ۱٫۲ میلیارد دلاری سایکی را به فضا پرتاب کرد.

فضاپیماهای سیارکی قبلی، اجسامی را با نمای بیرونی عمدتا سنگی کاوش کرده بودند؛ اما سایکی اولین کاوشگری است که با یک سیارک نوع M ملاقات می‌کند. این اجرام گروهی از سیارک‌های چگال با بازتابندگی غیرعادی هستند.

برای دهه‌ها، دانشمندان در این فکر بودند که آیا سایکی می‌تواند هسته‌ی فلزی تخریب‌شده‌ی یک پیش‌سیاره‌ی بزرگ‌تر باشد یا نه. براساس این سناریو، تقریبا ۴٫۵ میلیارد سال پیش، جسم اصلی به‌قدری بزرگ شد که گرمای ناشی از فروپاشی گرانشی و عناصر رادیواکتیو آن، تا حدی سنگ‌ها را ذوب و آن‌ها را به لایه‌های مختلف تقسیم کردند. سپس سنگین‌ترین فلزات در هسته قرار گرفتند. میلیون‌ها سال بعد، برخورد فاجعه‌بار جسم با دنیای جوانی دیگر، بیرونی‌ترین لایه‌های آن را از بین برد و قلب آهنی نیکلی‌اش را آشکار کرد.

وقتی ناسا در سال ۲۰۱۷ سایکی را انتخاب کرد، فرصتی بی‌نظیر را برای رصد دقیق هسته‌ی فلزی یک جهان سنگی فراهم کرد. از آنجا که راه آسانی برای بررسی هسته در زمین یا زهره و سایر جهان‌ها وجود ندارد، ماموریتی مثل سایکی می‌تواند دانشی ارزشمند درباره‌ی ترکیب و تاریخچه‌ی هسته‌ها در سیاره‌های تکامل‌یافته ارائه دهد.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا