zoomit

چگونه سلامت باتری گوشی‌های اندرویدی را بررسی کنیم؟

با گذشت زمان شاهد افت کارایی باتری گوشی خواهیم شد. از آنجایی که باتری‌ها مصرفی هستند، عملکرد آن‌ها به مرور زمان کاهش می‌یابد و پس از مدتی به اندازه زمانی که جدید بودند شارژ نگه نمی‌دارند. با دانستن این موضوع، بهتر است تا حد ممکن از سلامت باتری تلفن خود محافظت کنیم. در این مقاله از نیوزلن به شما نشان خواهیم داد که چگونه به سلامت باتری دستگاه اندرویدی خود نظارت داشته باشید تا دستگاه شما تا زمانی که امکان دارد، به خوبی کار کند.

بررسی اطلاعات اولیه باتری در تنظیمات اندروید

متأسفانه امکان بررسی سلامت باتری توسط اپ‌های از پیش‌ نصب‌شده در اندروید وجود ندارد. درمنوی تنظیمات اندروید برخی از اطلاعات اولیه باتری قابل مشاهده است. برای دسترسی به این اطلاعات از صفحه تنظیمات وارد بخش Battery شوید و از قسمت بالایی سمت راست روی منوی سه‌نقطه ضربه بزنید. در منوی ظاهرشده گزینه Battery usage را انتخاب کنید.

در صفحه‌نمایش داده‌شده، فهرستی از برنامه‌هایی را خواهید دید که از زمان آخرین شارژ کامل دستگاه بیشترین مصرف باتری را داشته‌اند. برای جزئیات کامل‌تر از قسمت بالایی سمت راست، منوی سه‌نقطه را لمس کرده و گزینه Show full device usage را انتخاب کنید. در این حالت می‌توانید میزان مصرف باتری فرآیندهای سیستم مانند صفحه‌نمایش و سیستم‌عامل را مشاهده کنید.

بااین‌که که نظارت بر این بخش به شما اجازه نمی‌دهد سلامت باتری اندرویدتان را مدیریت کنید، حداقل از این طریق می‌توانید برنامه‌هایی که بیش از حد شارژ باتری را مصرف می‌کنند، شناسایی کرده و استفاده از آن‌ها را محدود کنید. نظارت بر این مورد به نوبه خود می‌تواند باعث شود که ظرفیت باتری شما برای مدت طولانی‌تری در وضعیت مناسب بماند.

بررسی سلامت باتری گوشی‌های اندرویدی با کدهای مخفی

اندروید چندین کد مخفی دارد که با شماره‌گیری آن‌ها می‌توانید به منوهای آزمایش دسترسی پیدا کنید. یکی از این این منوها طلاعات مختلفی را در مورد دستگاه شما از جمله سلامت باتری نمایش می‌دهد. برای مشاهده این بخش کد *#*#۴۶۳۶#*#* را شماره‌گیری کنید.

متاسفانه این کد مخفی روی تمام دستگاه‌های اندرویدی جواب نمی‌دهد و گاهی ممکن است شامل بخش باتری نباشد. در صورتی‌که با شماره‌گیری این کد منوی Battery information را مشاهده کردید، می‌توانید با انتخاب آن از وضعیت باتری خود مطلع شوید.

دو بخش بالا تقریبا تمام اطلاعات باتری‌ای است که می‌توانید بدون نصب اپ‌های شخص ثالث در اندروید مشاهده کنید. اگر وقتی از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، شارژ باتری به سرعت تخلیه می‌شود یا به‌طور مداوم به شارژ کردن آن نیاز دارید، بدون نیاز به شماره‌گیری کدهای مخفی می‌توانید مطمئن شوید که باتری گوشی فرسوده شده است.

برای انجام بررسی صحیح و دقیق‌تر سلامت باتری در اندروید، باید به راه‌حل‌های شخص ثالث روی بیاورید.

اپ AccuBattery برای بررسی سلامت باتری اندروید

اطلاعات سلامت باتری در اپ AccuBattery

AccuBattery یکی از بهترین برنامه‌های اندروید برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد باتری دستگاه شما است. این برنامه بهترین انتخاب برای کاربرانی است که تاکنون گوشی خود را روت نکرده‌اند.

پس از نصب اپ یک صفحه معرفی با اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد AccuBattery خواهید دید.

ایده اصلی پشت ساخت AccuBattery این است که باتری گوشی قبل از اینکه عملکرد آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد، تعداد چرخه‌های شارژ محدودی دارد. هر بار اتمام شارژ کامل باتری از صد تا صفر درصد یک چرخه کامل شمرده می‌شود. به‌علاوه لازم نیست تخلیه شارژ به یکباره صورت بگیرد تا یک چرخه کامل محسوب شود. به‌عنوان مثال، فرض کنید شارژ گوشی شما از ۱۰۰ به ۵۰ درصد رسیده است. اگر دوباره آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید و سپس اجازه دهید شارژ تا ۵۰ درصد کاهش یابد، یک چرخه کامل رخ داده است.

AccuBattery می‌گوید که تنها با ۸۰ درصد شارژ کردن دستگاه خود می‌توانید از چرخه‌های کمتری استفاده کنید و در نتیجه عمر باتری را افزایش دهید. برای دستیابی به این هدف و کاهش چرخه‌های شارژ می‌تونید از ابزارهای مفید AccuBattery کمک بگیرید.

چگونه از اپ AccuBattery استفاده کنیم؟

پس از راه‌اندازی اولیه اپ، می‌توانید از طریق تب‌های موجود اطلاعات مختصری را مشاهده کنید. برای دسترسی به اطلاعات مفیدتر درباره باتری دستگاه اندرویدی‌تان باید پس از نصب و اجرای AccuBattery مدتی به‌شکل معمول از تلفن خود استفاده کنید.

برای شروع باید سعی کنید وقتی گوشی تا ۸۰ درصد شارژ شد، آن را از برق بکشید. زنگ هشدار AccuBattery با رسیدن شارژ باتری به این مقدار شما را مطلع خواهد کرد. اگر می‌خواهید این گزینه را فعال کنید، به تب Charging بروید و نوار آبی را به سطح دیگری بکشید.

اطلاعات سلامت باتری در اپ AccuBattery

این تب همچنین هنگامی که گوشی شما به برق وصل است، اطلاعاتی را در مورد مدت زمان شارژ شدن باتری نمایش می‌دهد. با گذشت زمان همچنان که اپ اطلاعات بیشتری از باتری شما دریافت می‌کند، دقیق‌تر خواهد شد. این به شما کمک می‌کند تا مدت زمان لازم برای شارژ شدن باتری را تخمین بزنید.

نظارت بر برنامه‌های پرمصرف در اپ AccuBattery

در تب Discharging، اطلاعاتی در رابطه با نحوه استفاده تلفن از نیروی باتری را پیدا خواهید کرد. این مورد نشان می‌دهد که چه مقدار از انرژی باتری هنگام روشن و خاموش بودن صفحه‌نمایش و همچنین در خواب عمیق (حالت Doze اندروید) استفاده شده است.

در بخش App usage access، مطمئن شوید که به برنامه اجازه دسترسی به داده‌های مصرفی (Grant permission) را داده‌اید. این گزینه به شما اطلاعات بهتری در مورد برنامه‌هایی که بیشترین میزان انرژی باتری شما را تخلیه می‌کنند، می‌دهد.

پس از اینکه برنامه با نحوه کارکرد شما با گوشی‌تان آشنا شد، تخمین‌های زمانی برای مدت زمانی که باتری در سطح شارژ فعلی دوام می‌آورد را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که این مورد با کالیبره کردن باتری که ضرورتی ندارد، متفاوت است.

مشاهده اطلاعات سلامت باتری در اپ AccuBattery

تب Health با مقایسه ظرفیت تخمینی باتری شما با ظرفیت طراحی‌شده از کارخانه، آمار سلامت باتری را به شما نشان می‌دهد. این آمار به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید باتری با یک بار شارژ کامل، در مقایسه با زمانی که نو بود، چه میزان انرژی را نگه می‌دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید نمودار Battery wear را بررسی کنید. این نمودار نشان می‌دهد که چقدر در روز به باتری فشار وارد کرده‌اید. بنابراین از این طریق می‌توانید با عادات خود آشنا شوید و در صورت نیاز آن‌ها را تغییر دهید.

اگر می‌خواهید آمار روزهای قبل را ببینید، به تب History نگاهی بیندازید. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، روی یک ورودی ضربه بزنید.

اطلاعات سلامت باتری در اپ AccuBattery

امکانات دیگر اپ AccuBattery

برای اینکه مطمئن شوید اپ به همان صورت که شما می‌خواهید، اجرا می‌شود باید چند گزینه را در تنظیمات بررسی کنید. روی دکمه منوی سه نقطه در قسمت بالایی سمت راست ضربه بزنید و Settings را انتخاب کنید تا نگاهی به آن بیندازید.

گزینه‌های موجود به شما امکان می‌دهند واحد دما را تغییر دهید، زمان‌های Do Not Disturb را برای هشدار شارژ تنظیم کنید و گزینه‌های اعلان برنامه را تغییر دهید. AccuBattery به‌طور پیش‌فرض یک اعلان دائمی با برخی از اطلاعات باتری را نمایش می‌دهد. اگر این موضوع به نظرتان آزاردهنده است، می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

سلامت باتری اندروید در دستان شما

اپ AccuBattery به شما کمک می‌کند تا ببینید باتری دستگاه اندرویدی‌تان تا چه میزان سالم است. اگرچه این اپ چندان کامل نیست؛ اما اطلاعاتی که به شما نشان می‌دهد از آنچه اندروید به‌طور پیش‌فرض ارائه می‌دهد، بسیار بیشتر است. پس از نصب برنامه برای یک یا دو هفته حوصله به خرج دهید تا اطلاعات اپ از کارکرد شما بالا برود و جزئیات دقیق‌تر و بیشتری برای ارائه داشته باشد.

لازم نیست که زیاد در مورد سلامت باتری خود استرس داشته باشید. اکثر باتری‌های به اندازه کافی قدرتمند هستند که تا چند سال استفاده معمولی را دوام بیاورند؛ مگر اینکه شارژ باتری را به‌طور مداوم تخلیه کنید یا با آن در شرایط نامعتدل مانند گرمای شدید کار کنید. خوب است تا آنجا که می‌توانید سلامت باتری را حفظ کنید؛ اما نباید روی آن وسواس داشته باشید. اگر شما هم تجربه کار با اپ مفید AccuBattery را داشته‌اید یا اپ‌های قدرتمندتری را برای نظارت بر سلامت باتری اندرویدی سراغ دارید، آن را با ما و کاربران نیوزلن در میان بگذارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا