zoomit

چرا نهنگ‌های بازیگوش سر خود کلاه می‌گذارند؟

چرا نهنگ‌های بازیگوش سر خود کلاه می‌گذارند؟

اغلب اعماق دریا برای نهنگ خیلی جالب توجه نیست؛ شاید به همین دلیل است که بسیاری از نهنگ‌ها مشغول بازیگوشی با کتانجک و سایر گونه‌های جلبک‌ دریایی می‌شوند. اگر این رفتار خاص فقط یک بار دیده شده بود، احتمال شانسی بودنش وجود داشت اما بیش از ۱۰۰ نمونه از بازی نهنگ‌ها با جلبک دریایی در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، آن هم نه فقط در یک گونه‌ی خاص. نهنگ‌های خاکستری، نهنگ‌های حقیقی جنوبی و شمالی و نهنگ‌های گوژپشت همه این رفتار را دارند.

تا به امروز، گزارش‌های خبری شبکه‌های اجتماعی در مورد بازی نهنگ‌ها با جلبک دریایی یا «کلپینگ» بسیار بیشتر از تحقیقات علمی در این زمینه بوده است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ در نیو‌ساوث‌ولز منتشر شد، این تعاملات را به عنوان رفتارهای بازیگوشانه‌ی نهنگ‌ها توصیف کرد. سایر محققان نمونه‌هایی از فعالیت نهنگ‌ها در آب‌های کلمبیا و تعاملات نهنگ‌ها با عروس دریایی در سواحل شرقی ایالات متحده را ثبت کرده‌اند.

محققان در مطالعه‌ی جدیدی که در نشریه علوم و مهندسی دریایی منتشر شده است، داده‌های بیش از ۱۰۰ نمونه‌‌ی رفتار نهنگ‌ها با جلبک کتانجک را گردآوری و از این اطلاعات دو نکته را استنباط کردند. اول، نهنگ بازیگوش است و دوم، احتمالاً کتانجک خاصیتی مفید دارد؛ مثل استفاده برای از بین بردن خارش (که بدون دست بسیار سخت است)، جداکردن کشتی‌چسب‌ها از خودشان، یا دور کردن شپش نهنگ یا انگل‌هایی که حضورشان نهنگ‌ها را دیوانه می‌کند.

حتما بخوانید :

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا