zoomit

پس‌لرزه کنسرت تیلور سوییفت؛ دولت آمریکا: پلتفرم بلیت‌فروشی تیکت‌مستر را درهم می‌شکنیم

پس‌لرزه کنسرت تیلور سوییفت؛ دولت آمریکا: پلتفرم بلیت‌فروشی تیکت‌مستر را درهم می‌شکنیم

وزارت دادگستری ایالات متحده به‌همراه دادستان‌های کل ۳۰ ایالت و منطقه، پرونده‌ی بزرگی علیه پلتفرم تیکت‌مستر و شرکت مادرش یعنی Live Nation Entertainment به‌راه انداخته‌ است.

به ادعای وزارت دادگستری، تیکت‌مستر در حوزه‌ی بلیت‌فروشی اینترنتی آمریکا دارای مونوپولی است و به‌صورت غیرقانونی، رقابت را خفه می‌کند.

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده، در بیانیه‌ای مطبوعاتی می‌گوید: «زمانش رسیده است که لایو نیشن-تیکت‌مستر را درهم بشکنیم.»

بر اساس ادعای وزارت دادگستری آمریکا، سلطه‌ بر حوزه‌ی بلیت‌فروشی آنلاین باعث شده است لایو نیشن مزیت تجاری غیرمنصفانه در اختیار داشته باشد و از آن برای رقابت با برندهای دیگر سوءاستفاده کند.

چهره تیلور سوییفت / Taylor Swift از نمای نزدیک با آرایش و موی چتری
تحقیقات آمریکا زمانی شروع شد که سایت تیکت‌مستر هنگام فروش بلیت‌ کنسرت تیلور سوئیفت کرش کرد

Getty Images

ظاهراً انحصارگرایی در حوزه‌ی بلیت‌فروشی باعث شده است که گزینه‌های دردسترس مشتری‌ها کاهش یابد و آن‌ها مجبوربه پرداخت هزینه‌ی بیشتر شوند. لایو نیشن مالک یا کنترل‌کننده‌ی بیش از ۲۶۵ سالن کنسرت در آمریکای شمالی است که در بین آن‌ها نام ۶۰ مورد از ۱۰۰ آمفی‌تئاتر برتر کل آمریکا به‌چشم می‌خورد.

به گفته‌ی وزارت دادگستری آمریکا، لایو نیشن و تیکت‌مستر رفتارهای ضدرقابتی از خود نشان داده‌اند تا از فعال‌ماندن چرخه‌ای که درآمدشان را تأمین می‌کند، مطمئن شوند. لایو نیشن در این چرخه، از طرفداران کنسرت و مؤسسه‌های حمایت‌کننده کارمزد می‌گیرد و از آن درآمد برای ایجاد رابطه‌ای انحصاری با هنرمندان ازطریق طرح‌های ویژه استفاده می‌‌کند. به‌علاوه، لایو نیشن از قدرتش برای امضای قراردادهای انحصاری و طولانی‌مدت با سالن‌های برگزاری کنسرت بهره می‌گیرد.

مقاله‌‌ی مرتبط

لایو نیشن خودش را «بزرگ‌ترین شرکت سرگرمی زنده در دنیا» می‌داند. این شرکت در سال ۲۰۱۰ با تیکت‌مستر ترکیب شد و توجه نهادهای رگولاتوری را جلب کرد. در آن زمان وزارت دادگستری دولت آمریکا به‌دلیل صدور مجوز ادغام لایو نیشن و تیکت‌مستر مورد انتقاد قرار گرفت.

وزارت دادگستری آمریکا هنوز نگفته است که «درهم‌شکستن» لایو نیشن و تیکت‌مستر دقیقا چگونه انجام می‌گیرد؛ با این‌حال بعید نیست که شاهد لغو قرارداد ادغام و جداشدن لایو نیشن و تیکت‌مستر باشیم.

همه‌چیز برای لایو نیشن و تیکت‌مستر به‌خوبی پیش می‌رفت، تا این‌که در سال ۲۰۲۲ تقاضای چشمگیر برای کنسرت تیلور سوئیفت باعث کرش‌کردن سایت تیکت‌مستر شد تا هزاران نفر نتوانند بلیت کنسرت را بخرند. مدت کوتاهی پس از آن اتفاق، تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا روی لایو نیشن شروع شد.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا