zoomit

وقتی عصبانی هستید تنها کافی است دست به قلم شوید

وقتی عصبانی هستید تنها کافی است دست به قلم شوید

اگر واقعا خشمگین هستید یک لحظه وقت بگذارید احساسات خود را روی ورق کاغذ بنویسید و سپس آن کاغذ را دور بریزید. براساس مطالعه‌ای جدید این‌ کار می‌تواند برای ازبین‌بردن خشم درونی شما کافی باشد.

محققان دانشگاه ناگویا در ژاپن، دو آزمایش را با حضور ۹۸ شرکت‌کننده انجام دادند و دریافتند که نوشتن احساسات خشم روی کاغذ و سپس مهم‌تر از همه دورانداختن یا پاره‌کردن این کاغذ باعث فروکش‌کردن احساس خشم می‌شود. این تغییر احساسی زمانی که داوطلبان کاغذ را دور نینداختند مشاهده نشد.

نوبویوکی کاوای، دانشمند علوم شناختی می‌گوید: «ما انتظار داشتیم که این روش تا حدودی خشم را سرکوب کند. بااین‌حال زمانی که خشم تقریبا به‌طور کامل ازبین رفت شگفت‌زده شدیم.» هدف تحقیق به شرکت‌کنندگان حاضر در مطالعه گفته نشد؛ اما از افراد خواسته شد یک مقاله بنویسند و سپس صرف‌نظر از کیفیت واقعی مقاله‌ها، بارخوردهای انتقادی و توهین‌آمیز به آن‌ها داده شد.

پس از ارائه‌ی نقدها به داوطلبان، از آن‌ها خواسته شد تا افکار خود را درمورد احساساتی که داشتند و چگونگی برانگیخته‌شدن این احساسات یادداشت کنند. تمام شرکت‌کنندگان حاضر از افزایش خشم درونی خود گزارش دادند.

در مرحله‌ی بعد از داوطلبان خواسته شد تا نقدهای واردشده را دوباره بخوانند. در این مرحله به برخی از شرکن‌کنندگان گفته شد تا یادداشت‌های خود را در یک برگه‌ی واضح و در کنار نقدی که ارسال شده بود قرار دهند؛ درحالی که از سایر داوطلبان خواسته شد تا با پاره‌کردن برگه‌ها یا خردکردن با دستگاه خردکن کاغذ، آن‌ها را دور بریزند.

دورریختن یادداشت، عصبانیت افراد را به سطح اولیه بازگرداند

محققان با کمک پرسش‌نامه‌های خودارزیابی که توسط شرکت‌کنندگان پر شده بود توانستند مشاهده کنند که خشم یا سایر احساسات داوطلبان چگونه کاهش یافته بود. عصبانیت افرادی که برگه‌های خود را داخل سطل زباله یا خردکن قرار دادند، معمولا به سطح اولیه برگشت. بااین‌حال در هر دو کارآزمایی، خشم درونی گروهی که یادداشت خود را نگه داشته بودند بالاتر از سطح اولیه باقی ماند.

با وجود مفیدبودن خشم در برخی از سناریوها مانند ایجاد انگیزه در افراد برای مبارزه با بی‌عدالتی اجتماعی، این احساس درعین‌حال می‌تواند به خشونت، سوءاستفاده یا تصمیماتی منجر شود که به‌درستی در مورد آن‌ها فکر نشده است.

نکته‌ی مثبت در مورد روش جدید کنترل خشم، انجام سریع و آسان آن است. کاوای می‌گوید: «این تکنیک را می‌توان در لحظه و با یادداشت‌کردن منبع خشم مانند گرفتن یک یادداشت و سپس دورانداختن آن در هنگام عصبانیت در یک موقعیت کاری به‌کار برد.»

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا