zoomit

واکنش دولتمردان قبل به اظهارات رئیسی: قضاوت همیشه با مردم است

واکنش دولتمردان قبل به اظهارات رئیسی: قضاوت همیشه با مردم است

ابراهیم رئیسی هفتم شهریور در نشست مطبوعاتی تمام مشکلات فعلی اینترنت را ناشی از عملکرد نامطلوب دولت قبل دانست و گفت: «کارهایی در سنوات گذشته باید انجام می‌شد که انجام نشده است؛ اگر زیرساخت‌ها کامل شده بود، الان ما مشکل نداشتیم.»

پس از این سخنان، وزیر ارتباطات دولت پیشین و معاون او واکنش نشان دادند. محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام از مخاطبان نظرسنجی کرد و نوشت: «چند مدتی است که اینترنت و به‌ویژه برخی شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار در ایران با اختلالاتی جدی مواجه است. در پاسخ به اعتراضات مردم و سؤال خبرنگاران، رئیس جمهور محترم، جناب آقای رئیسی در بیاناتی علت اختلالات را کم‌کاری قبلی‌ها عنوان کردند. آیا شما با دیدگاه ایشان موافقید؟»

جهرمی سپس در کانال تلگرام خود نوشت در مدت ۸ ساعت ۲۰۰ هزار نفر در این نظرسنجی مشارکت کردند و ۸۸ درصد آن‌ها مخالفتشان را با گفته‌های رئیس جمهور اعلام کردند. وزیر پیشین ارتباطات به دستاوردهای دولت دوازدهم اشاره کرد:

برای ما همین دستاورد که انگاره‌‌‌هایی چون:‌ اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه برای مردم ایران کافی دانسته می‌شد یا اینکه توسعه‌ نسل سوم و چهارم تلفن همراه خلاف شرع مقدس پنداشته می‌شد یا بردن اینترنت به روستاها اجرای برنامه‌ ۲۰۳۰ خوانده می‌شد را به تفکرات انقلابی «اینترنت چندصد مگابیتی برای منازل» تغییر دادیم، کافی است. الحمدلله. جای بسی خوشحالی است که دولت سیزدهم اقدامات دولت قبل را ناکافی می‌دانند، خداوند در اجرای آنچه به زبان آورده‌اند ایشان را یاری کند.

همچنین امیر ناظمی معاون جهرمی و رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات در توییتر نوشت قضاوت همیشه با مردم است چه آنان را نادیده بگیرید و چه آگاه. او گفت با توجه به اینکه بار بزرگ آموزش آنلاین دیگر بر دوش شبکه‌ی اینترنت نیست و در چند ماهه‌ی اخیر هم پیک پهنای باند مصرفی اپراتورها و بار شبکه کاهشی بوده است چگونه شکایت مردم از کیفیت اینترنت را به کم‌کاری دولت گذشته حواله می‌کنید:

زیرساخت‌های شبکه اینترنت در کشور آن‌گونه توسعه داده شده بود که در شرایط دشوار کرونا، بار همه‌ی امور زندگی مردم، از سلامت تا آموزش و از کسب‌وکار تا سرگرمی و بازی را بر دوش کشید، هرچند آرزوی ما هم برای ایران بیش از آن بود اما آن وضعیت هم بار خاطر و چالشی بزرگ نبود.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهور دولت دوازدهم هم در واکنش به ادعاهای اخیر دولت سیزدهم مخاطبانش را به مصاحبه‌ی وزیر پیشین ارتباطات با پادکست سکه ارجاع داد. علیرضا معزی در توییتر نوشت:

همواره گام اول در حل هر مشکلی، پذیرش آن مشکل است. اینکه پس از مدت‌ها نفی وجود هر گونه اشکالی در کیفیت اینترنت، امروز رئیس دولت سیزدهم به آن اقرار و البته دلیل را به کاستی‌های دولت قبل حواله داده؛ به‌طور کلی، یک گام مثبت رو به جلو ارزیابی می‌شود. البته توضیح تفصیلی در رد ادعاهای اخیر دولتمردان دولت سیزدهم، در باب علل افت چشمگیر کیفیت اینترنت در یک سال اخیر، در مصاحبه azarijahromi@ با پادکست سکه (اپیزودهای ۱ و V۲) sekkepodcast@ آمده است. آنچه در این میان اهمیت دارد، توجه به خواست عموم مردم و رفع اختلالات اینترنت است.

علاوه بر مسئولان دولت قبل، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در یادداشتی در روزنامه آرمان در این باره به رویه‌ی دولت‌ها در مقصر دانستن دولت‌های پیش از خود اشاره کرد و گفت:

آقای رئیسی‌ به جای متهم ساختن گذشتگان و اینکه نابسامانی‌ها، گرانی، تورم، امروز همه جملگی ناشی از سیاست‌های دولت روحانی است، ‌ای‌ کاش می‌گفتند که خودشان چه کرده‌اند. به‌علاوه این سؤال باقی می‌ماند که پس مسئولیت نهادهای حاکمیتی چون مجلس چه بوده است؟

رئیس دولت سیزدهم پس از انداختن بار مشکلات اینترنت به دوش دولت قبل، وعده داد مشکلات اینترنت تا پایان دولت سیزدهم برطرف شوند. این در حالی است که تجربه‌ی کاربران از اینترنت، کاهش مداوم کیفیت دسترسی را نشان می‌دهد. به‌تازگی آماری از فروش فروشگاه‌های اینستاگرامی نشان داده آن‌ها به دلیل اختلالات اینترنت بین ۱۰ تا ۵۰ درصد فروش خود را در یک ماه گذشته از دست داده‌اند. کاربران فضای مجازی پیش از این بارها انتقاد خود را نسبت به ادعاهای این دولت در خصوص افزایش سرعت اینترنت، ایجاد محدودیت‌های جدید و قطعی‌های مکرر مطرح کرده‌اند.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا