zoomit

هیولای رام‌نشدنی انویدیا؛ کارت گرافیک RTX 4090 به ذوب‌ شدن ادامه می‌دهد

هیولای رام‌نشدنی انویدیا؛ کارت گرافیک RTX 4090 به ذوب‌ شدن ادامه می‌دهد

NorthridgeFix، تعمیرکار کارت گرافیک، در ویدیویی اعلام کرد که مشکل ذوب‌شدن کارت گرافیک انویدیا مدل RTX 4090 به‌اندازه‌ای که انتظار می‌رفت برطرف نشده است و همچنان کارت‌های آسیب‌دیده‌ را از مشتریان دریافت و «هر روز» آن‌ها را تعمیر می‌کند.

NorthridgeFix با نشان دادن جعبه‌ای پر از کانکتورهای ۱۶ پین ذوب‌شده، شواهدی نگران‌کننده از این واقعیت را ارائه داده است.

مرد جعبه ای پر از کانکتور ذوب شده کارت گرافیک rtx 4090 نشان می دهد

تعمیرکار مذکور فاش کرد که بسیاری از آسیب‌دیدگی‌های RTX 4090 ناشی از ذوب‌شدن آداپتورهای ۱۶ پین زاویه‌دار CableMod هستند. CableMod چندی پیش به‌دلیل خرابی کانکتورهای ۱۲VHPWR، همه‌ی آن‌ها را از بازار جمع کرده بود. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه‌ی مشتریانش استفاده از این آداپتور را کنار گذاشته باشند.

کانکتور ذوب شده کارت گرافیک rtx 4090

اینکه کارت‌های RTX 4090 به‌طور پیوسته با مشکل ذوب‌شدن کانکتور مواجه می‌شوند، امری ناخوشایند به‌حساب می‌آید. با وجود این، انویدیا صدها هزار عدد از این محصول را در طی دو سال گذشته تولید کرده و آسیب‌دیدن برخی از این کارت‌ها در طول زمان اجتناب‌ناپذیر است؛ به‌خصوص آن مدل‌ها از RTX 409 که با کانکتور ۱۲VHPWR عرضه شده‌اند، نه کانکتور ۱۲V-2×6 جدید.

مشکل ذوب‌شدن کارت‌های RTX 4090 می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که این اتفاق چند ماه بعد از نصب کارت رخ داده و گزارش دیگری می‌گوید که یک سال کامل طول کشیده است تا صدمه وارد شود. بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی پیش‌بینی کرد و بیشتر به میزان استفاده‌ای که از کارت می‌شود بستگی دارد؛ استفاده‌ی کمتر، احتمالاً دوام بیشتری را به همراه خواهد داشت.

خوشبختانه تیم سبز به استفاده از کانکتور پاور جدید ۱۲V-2×6 در مدل‌های RTX 4090 جدیدتر و در کل سری RTX 40 که از اتصال ۱۶ پین استفاده می‌کنند، روی آورده است.

گفته می‌شود کابل ۱۲V-2×6 مقاومت بیشتری در برابر افزایش دما دارد. تاکنون گزارشی مبنی‌بر ذوب‌شدن RTX 4090 که از کانکتور ۱۲V-2×6 استفاده می‌کند مطرح نشده است؛ با وجود این هنوز بسیاری از کارت‌ها با کانکتور قدیمی به پاور متصل می‌شوند، در نتیجه احتمالاً هیچ‌گاه خبر ذوب‌شدن RTX 4090 به پایان نخواهد رسید.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا