zoomit

هواوی با کمک تایوان، شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث می‌کند

هواوی با کمک تایوان، شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث می‌کند

هواوی در سایه‌ی تحریم‌های آمریکا پردازنده‌ی کرین ۹۰۰۰s را رونمایی کرد تا نشان دهد که حتی شدیدترین محدودیت‌ها نیز نمی‌توانند مسیر پیشرفت این شرکت را مسدود کنند. ظاهراً کرین ۹۰۰۰s اولین قدم هواوی در پروژه‌ای بسیار بزرگ‌تر بوده است و غول چینی صنعت فناوری می‌خواهد با کمک شرکت‌های تایوانی، کارخانه‌ی تراشه‌سازی احداث کند.

به‌گزارش بلومبرگ، هواوی همین‌حالا کارخانه‌ی تراشه‌سازی جدیدی در شهر شنژن دارد. فرایند ساخت‌و‌ساز آن کارخانه حدوداً یک سال پیش شروع شد و مشخص نیست که کارخانه‌ی مذکور از چه دستگاه‌هایی برای تولید تراشه استفاده می‌کند.

بلومبرگ می‌گوید که TSMC در بین شرکت‌های همکار هواوی دیده نمی‌شود. TSMC بزرگ‌ترین تراشه‌ساز قراردادی دنیا است و به‌صورت گسترده از فناوری‌های آمریکایی بهره می‌گیرد؛ بنابراین، هرگونه همکاری تجاری با هواوی ممکن است تبعات سنگینی برای TSMC داشته باشد.

شرکت‌هایی که در پی همکاری با هواوی هستند، قبلاً نقش بسیار مهمی در ساخت کارخانه‌های تراشه‌سازی تایوان ایفا کرده‌اند. این نشان می‌دهد که برنامه‌ی چین برای احداث شبکه‌ای جدید از کارخانه‌های تراشه‌سازی کاملاً جدی است.

کرین ۹۰۰۰s که در میت ۶۰ پرو استفاده شد، مبتنی‌بر لیتوگرافی هفت‌نانومتری است. ظاهراً قیمت CPU یادشده نسبتاً گران است؛ اما حمایت‌های دولت چین باعث شده است تا قیمت گوشی میت ۶۰ پرو چندان زیاد نباشد.

هواوی در ادامه‌ی مسیر ممکن است به لیتوگرافی‌های پیشرفته‌تری نیز دست پیدا کند. کارخانه‌های اختصاصی در چین نقش پررنگی در دستیابی به این هدف ایفا خواهند کرد.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا