zoomit

نمایندگان آمریکا خطاب به دولت: علیه مدیران هواوی اعلام جرم کنید

نمایندگان آمریکا خطاب به دولت: علیه مدیران هواوی اعلام جرم کنید

گروهی از نمایندگان ارشد حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده از دولت جو بایدن درخواست کرده‌اند سخت‌گیری به هواوی و SMIC (بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین) را بیشتر کند. این درخواست پس از دستاورد بزرگ هواوی و SMIC و ساخت پردازنده‌ی هفت نانومتری مطرح شده است.

هواوی در هفته‌های اخیر چهار گوشی با پردازنده‌ی هفت نانومتری ۵G روانه‌ی بازار کرده و باعث نگرانگی مقامات ایالات متحده شده است. هزینه‌ی تولید و قیمت CPU کرین ۹۰۰۰S زیاد است، اما تولید این پردازنده نشان می‌دهد چین در سایه‌ی تحریم‌ها به پیشرفت ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، نام رؤسای کمیته‌ی امور خارجی مجلس، کمیته‌ی انرژی و بازرگانی، کمیته‌ی نیروهای مسلح و چند کمیته‌ی مرتبط‌به چین، در فهرست نمایندگانی که درخواست سخت‌گیری به هواوی را مطرح کرده‌اند دیده می‌شود. آن‌ها به وزارت بازرگانی گفته‌اند که مجوز همکاری با برندهای چینی را برای شرکت‌های آمریکایی صادر نکند.

نمایندگان مجلس آمریکا از وزارت بازرگانی خواسته‌اند «واردات قطعات نیمه‌هادی شرکت SMIC خصوصا آن‌هایی که امنیت ملی را به خطر می‌اندازند، به‌صورت استراتژیک ممنوع شود.» نمایندگان همچنین خطاب به دولت ایالات متحده گفته‌اند که «اتهامات جنایی علیه مدیران SMIC و هواوی» را پیگیری و تمامی مجوزهای این دو شرکت را باطل کند.

یکی از نمایندگان مجلس آمریکا روز گذشته گفته بود ممنوعیت آیفون برای مقامات چینی، اقدامی برای تلافی تحریم‌ها است. این ممنوعیت که احتمالا به‌زودی گسترش پیدا می‌کند، جدیدترین فصل از تنش تجاری ایالات متحده و چین را رقم می‌زند.

آمریکا نگران است ممنوعیت آیفون و رونمایی گوشی‌های جدید هواوی، به فروش محصولات اپل ضربه بزند. قیمت گوشی هواوی میت ۶۰ کمتر از قیمت گوشی آیفون ۱۵ است تا افراد بیشتری به خرید پرچمدار جدید هواوی ترغیب شوند (به‌طور معمول قیمت گوشی برندهای چینی کمتر از آیفون است).

وزارت بازرگانی ایالات متحده هفته‌ی گذشته گفت که در حال تحقیق است تا به جزئیات پردازنده‌ی هفت نانومتری گوشی میت ۶۰ دسترسی پیدا کند و بفهمد که هواوی و SMIC تحریم‌ها را نقض کرده‌اند یا نه.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا