zoomit

مشکلات سخت‌افزاری کامپیوتر حتی گریبان‌گیر خالق لینوکس نیز می‌شود

مشکلات سخت‌افزاری کامپیوتر حتی گریبان‌گیر خالق لینوکس نیز می‌شود

مشکلات سخت‌افزاری و سرعت پایین انتشار به‌روزرسانی نرم‌افزار جدید، بسیاری از کاربران کامپیوترهای شخصی را آزار می‌دهد. بااین‌حال اگر توسعه‌دهنده‌ی سیستم‌عاملی باشید که در اکثر بخش‌های سرورهای ابری، اندروید و اینترنت اشیاء استفاده می‌شود، مشکل شما ممکن است به مشکل بسیاری دیگر از کاربران تبدیل شود.

لینوس توروالدز، خالق لینوکس، یک‌شنبه‌ی این هفته به یکی از کاربران کرنل گفت کار روی نسخه‌ی جدید به‌روزرسانی لینوکس را روی یکی از لپ تاپ‌هایش به کندی پیش می‌برد چون منتظر است حافظه‌های DIMM جدید نوع ECC از راه برسند. ECC مخفف عبارت کد تصحیح خطا است. این حافظه‌ها برای جلوگیری از انواع خاصی از حملات هکری طراحی شده‌اند.

در ابتدا تصور می‌شد مشکل لینوس توروالدز برای توسعه‌ی نسخه‌ی جدید لینوکس به باگی در کرنل ارتباط داشته باشد، اما ظاهراً موضوع چیز دیگری است. خالق لینوکس می‌گوید حافظه‌ی DIMM لپ تاپش پس از ۲٫۵ سال به‌یک‌باره دچار مشکل شده و در طول این مدت بدون مشکل کار می‌کرده است. لینوس توروالدز می‌گوید حافظه‌ی جدید را سفارش داده و این حافظه اکنون در حال طی کردن مراحل پستی است.

در اوایل سال ۲۰۲۰ یعنی هنگام فرا رسیدن موج اول کرونا توروالدز اعلام کرد که پردازنده‌ی سیستمش را از Core i9-9900K به پردازنده‌ی ۳۲ هسته‌ای AMD Threadripper 3970X تغییر داده است. او گفت با این کار برای اولین بار در ۱۵ سال اخیر از سیستمی استفاده می‌کند که به پردازنده‌ی ساخت اینتل مجهز نیست. مهاجرت به پردازنده‌ی AMD باعث شد سرعت پیش‌برد پروژ‌ه‌های آزمایشی توروالدز سه برابر بیشتر شود.

مقاله‌های مرتبط:

  • یوگرافی لینوس توروالدز، خالق لینوکس و گیت
  • مدیرعامل رد هت: لینوس توروالدز دنیا را تغییر داده است

توروالدز می‌گوید سیستمش کاملاً مبتنی‌بر ECC است، اما سیستمش را در جریان اولین محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا بسته، یعنی در دورانی که هیچ حافظه‌ی ECC با قیمت منطقی دردسترس نبوده است: «و بعداً هرگز سراغ تهیه‌ی حافظه‌ی جدید نرفتم، تا این‌که مجبور شدم به روشی چالش‌برانگیز خطاها را تشخیص دهم.»

لینوس توروالدز سال گذشته به‌خاطر سیاست‌هایی که اینتل در قبال حافظه‌ی ECC دارد از این شرکت انتقاد کرد و گفت: «اینتل برای کل صنعت و همچنین کاربران، مضر است، چون سیاست‌هایی بد و گمراه‌کننده دررابطه‌با ECC دارد.» توروالدز مدتی پیش گفت که به‌لطف پروژه‌ی Asahi Linux، کار با یکی از مک بوک‌های مجهز به پردازنده‌ی M1 را نیز شروع کرده است.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا