zoomit

مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا با کد ملی

مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا با کد ملی

رفته‌رفته تمام خدمات دولتی و قضایی به سمت الکترونیکی شدن می‌روند؛ مدتی است که بسیاری از فرایندها، استعلام‌ها و پیگیری‌های امور قضایی از طریق سامانه‌ ثنا قابل انجام است. مشاهده ابلاغیه‌های قضایی الکترونیک هم یکی از خدماتی به‌حساب می‌آید که می‌توانید با استفاده از سامانه ثنا از آن استفاده کنید.

ابلاغیه الکترونیک چیست؟

ابلاغیه‌های قضایی با هدف اعلام مواردی مانند طرح شکایت از یک شخص یا در جریان قرار دادن فرد از موراد قضایی که به او مربوط می‌شود، صادر می‌شوند. برای مثال، اگر شما علیه شخصی اقامه دعوی کرده باشید یا شکایتی را ثبت کرده باشید برای آن شخص ابلاغیه قضایی صادر می‌شود تا از آن شکایت مطلع شود.

پیش از این، ابلاغیه‌های قضایی به صورت فیزیکی و در یک نسخه کاغذی صادر شده و به آدرس شخصی که دعوی یا شکایتی علیه او ثبت شده ارسال می‌شد؛ در حال حاضر اما با توجه به الکترونیکی و اینترنتی شدن بسیاری از امور ابلاغیه‌ها نیز به شیوه الکترونیک صادر شده و اشخاص این امکان را دارند که از طریق سامانه‌ ثنا به ابلاغیه‌های قضایی دسترسی داشته باشند.

با فراهم شدن این امکان هر شخص که مایل است ابلاغیه‌های قضایی خود را مشاهده کند می‌تواند با مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک قضایی یا همان سامانه ثنا به این ابلاغیه‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را مشاهده کند.

اطلاع داشتن از ابلاغیه‌های قضایی مهم و ضروری است، چراکه احتمال دارد کسی از شما اقامه دعوی و شکایتی کند و در صورتی که شما از چنین موضوعی مطلع نباشید شاید دردسرهای فراوانی برایتان ایجاد شود. بنابراین، بهتر است از چگونگی دسترسی به ابلاغیه‌های الکترونیکی مطلع باشید تا در موارد لازم به سرعت بتوانید آن‌ها را پیگیری و مشاهده کنید.

برای مشاهده ابلاغیه‌های قضایی الکترونیک لازم است ابتدا در سامانه ثنا ثبت نام کنید. اگر با سامانه ثنا آشنایی ندارید و از نحوه ثبت نام در این سامانه اطلاعاتی ندارید خواندن مطلب مراحل ثبت نام در سامانه ثنا ابلاغ الکترونیکی (عدل ایران) را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ابلاغیه الکترونیک چه مواردی را شامل می‌شود؟

پیش از این که نحوه دسترسی به و مشاهده ابلاغیه‌های قضایی الکترونیک را توضیح دهیم لازم است برایتان توضیح دهیم که در این ابلاغیه‌ها چه مواردی اطلاع‌رسانی می‌شود و برای آگاهی از چه موضوعاتی به این ابلاغیه‌ها نیاز دارید.

در اقامه و طرح هر دعوی به دادگاه و مراجع قضایی پس از تشکیل پرونده روندی نسبتاً طولانی همراه با مراحل مختلف انجام می‌گیرد که طرفین دعوی حق دارند از تمام جزئیات آن مطلع شوند. ابلاغیه‌های قضایی با هدف این که طرفین در جریان تمام مراحل این فرایند و پرونده خود قرار بگیرند از سوی مراجع قضایی صادر می‌شوند.

از مرحله ابلاغ دادخواست تا تعیین وقت دادرسی برای طرفین دعوی، احضار شهود پرونده به دادگاه و نهایتاً ابلاغ رأی صادرشده از سوی دادگاه برای پرونده بخشی از مراحل و مواردی است که دادگاه باید برای اطلاع‌رسانی درباره آن‌ها ابلاغیه صادر کند. بنابراین، هر آنچه لازم است درباره روند پرونده قضایی خود بدانید می‌توانید از طریق ابلاغیه‌های کاغذی و الکترونیک دریافت کنید.

نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیک

با توجه به اهمیت و کاربردهایی که ابلاغیه‌های قضایی دارند شاید استفاده از امکان مشاهده ابلاغیه الکترونیک، به این دلیل که دسترسی به آن در هر جا و هر زمان امکان‌پذیر است، مفیدتر باشد. برای اینکه به این نوع ابلاغیه‌ها دسترسی داشته باشید به درگاه خدمات الکترونیک قضایی (سامانه ثنا) به نشانی www.adliran.ir مراجعه کنید.

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، برای دریافت ابلاغیه الکترونیک لازم است در این سامانه ثبت نام کنید. با فرض این که شما پیش از این در سامانه ثبت نام کرده‌اید، مرحل مشاهده ابلاغیه الکترونیک در سامانه ثنا را مطابق توضیحاتی که در ادامه آمده طی کنید.

وارد درگاه خدمات الکترونیک قضایی یا همان سامانه ثنا شوید. در همان صفحه اول این سامانه روی گزینه «سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی» کلیک کنید. در ادامه روی بخش «سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک» کلیک کنید تا به صفحه ورود هدایت شوید.

در صفحه ورود لازم است ابتدا انتخاب کنید که شخص حقیقی ایرانی یا شخص حقیقی غیر ایرانی یا شخص حقوقی یا سمت قضایی هستید. سپس، مشخصات لازم برای هر یک از این گزینه‌ها را وارد کنید. اگر به‌عنوان شخص حقیقی ایرانی قصد ورود به سامانه را دارید لازم است شماره ملی و رمز شخصی خود را (که در زمان ثبت نام در سامانه ثنا انتخاب کرده‌اید) وارد کنید. سپس روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا