zoomit

لایحه فیلترشدن تیک‌تاک در سنا تصویب شد؛ جو بایدن: به‌زودی آن را امضا می‌کنم

لایحه فیلترشدن تیک‌تاک در سنا تصویب شد؛ جو بایدن: به‌زودی آن را امضا می‌کنم

لایحه‌ای که شرکت چینی بایت‌دنس را به فروش شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک مجبور می‌کند، رسما به تصویب سنای آمریکا رسید و پس از امضاشدن توسط جو بایدن، به قانون تبدیل خواهد شد. این لایحه بخش‌های گسترده‌تری دارد و بیشتر روی کمک نظامی آمریکا به اوکراین متمرکز است، اما بخش مربوط‌به تیک‌تاک هم در آن گنجانده شده.

به موجب تصویب لایحه‌ی جدید، بایت‌دنس باید تیک‌تاک را به شرکتی خارجی بفروشد و اگر از این کار خودداری کند، در کشور آمریکا فیلتر خواهد شد.

لایحه‌ی کمک خارجی آمریکا شنبه‌ی همین هفته به تأیید مجلس نمایندگان این کشور رسیده بود. جو بایدن در بیانیه‌ای مطبوعاتی تأیید کرده است که به‌زودی «این لایحه را به قانون تبدیل می‌کند.»

پس از امضای رسمی جو بایدن، بایت‌دنس نهایتا یک سال فرصت دارد تا فروش تیک‌تاک را تکمیل کند؛ در غیر این‌صورت ممنوعیت این پلتفرم در آمریکا اجرایی خواهد شد.

لایحه فرصت اولیه‌ی ۹ ماهه به بایت‌دنس می‌دهد و رئیس‌جمهور آمریکا در صورت تمایل می‌تواند بازه‌ی زمانی را سه ماه دیگر تمدید کند. با وجود این، احتمالا چالش‌های حقوقی باعث به‌تأخیرافتادن فرآیند فروش تیک‌تاک خواهند شد.

این دومین لایحه‌ای است که شامل ممنوعیت تیک‌تاک می‌شود. لایحه‌ی اول که به‌طور کامل روی این موضوع تمرکز داشت، سریعا در مجلس نمایندگان تصویب شد، اما رهبران سنا علیه آن موضع گرفتند (چون مجموع زمان اعطاشده به بایت‌دنس، ۶ ماه بود).

با اصلاح برخی از قوانین پیشنهادی، دومین لایحه سرانجام نظر رهبران سنا را جلب کرد. لایحه‌ی جدید ۷۹ رأی موافق و تنها ۱۸ رأی مخالف در سنا داشته است.

قانون‌گذاران ایالات متحده نگرانند که تیک‌تاک اطلاعات حساس کاربران آمریکایی را در دسترس دولت چین قرار دهد. مقر اصلی تیک‌تاک در سنگاپور واقع است و این شرکت بارها گفته که هیچ اطلاعاتی را در دسترس دولت چین قرار نمی‌دهد.

مقاله‌های مرتبط

یکی از رهبران اصلی سنا می‌گوید: «کنگره به‌دنبال تنبیه‌کردن بایت‌دنس، تیک‌تاک یا هیچ شرکت دیگری نیست. کنگره در تلاش است اجازه ندهد که دشمن‌های خارجی برای جاسوسی، نظارت، عملیات‌های تهمت‌زنی، ضربه به آمریکایی‌های آسیب‌پذیر و همچنین مردان و زنان نظامی و پرنسل دولتی ما اقدام کنند.»

یکی از سناتورهای آمریکایی با اشاره به نگرانی افراد نوجوان درباره‌ی فیلترشدن تیک‌تاک گفت: «می‌خواهم این را برای همه‌ی آمریکایی‌ها شفاف کنم؛ این تلاشی برای ازبین‌بردن صدای شما نیست. بسیاری از آمریکایی‌ها، خصوصا آمریکایی‌های جوان، به درستی نسبت‌به این لایحه شکاک هستند. در نهایت نباید فراموش کنیم آن‌ها چیزی را که کنگره دیده است، ندیده‌اند. آن‌ها در جلسات محرمانه‌ای که کنگره برگزار کرده است حضور نداشته‌اند.»

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا