zoomit

عملکرد برخی از پردازنده‌های اینتل یک‌شبه ۹ درصد افت کرد

عملکرد برخی از پردازنده‌های اینتل یک‌شبه ۹ درصد افت کرد

طی هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی از ناپایداری برخی مدل‌های پرچمدار پردازنده اینتل ازجمله Core i9-14900K منتشر شده است.

ایسوس برای رفع این مشکل به‌روزرسانی بایوس را برای مادربردهای سری Z790 خود منتشر کرد، اما به‌روزرسانی مذکور باعث افت ۹ درصدی عملکرد پردازنده‌های اینتل شده است.

جدیدترین به‌روزرسانی بایوس ایسوس شامل پروفایل Intel Baseline می‌شود. این پروفایل، بهینه‌سازی‌های مختلفی را که به‌طور خودکار روی مادربرد ایسوس سری Z790 اعمال می‌شوند، غیرفعال و پردازنده‌های قدرتمند اینتل را با تنظیمات خاص اینتل اجرا می‌کند.

وب‌سایت HardwareLuxx پروفایل جدید را با Core i9-14900K بررسی کرد و متوجه شد پردازنده در چندین تست حدود ۹ درصد کندتر عمل می‌کند.

طبق بررسی نشریه‌ی آلمانی HardwareLuxx، افت عملکرد پردازنده‌ی اینتل هنگام اجرای پروفایل Intel Baseline در نرم‌افزار Y-Cruncher که محاسبات مربوط به عدد پی را انجام می‌دهد، به ۱۱ درصد رسید. حتی بازی‌ها نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اند، جایی‌ که استارفیلد، Shadow of the Tomb Raider و F1 2023 در آزمایش اجرا با وضوح ۷۲۰p، کاهش هشت درصدی عملکرد را تجربه کردند.

به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی عدم پایداری پردازنده‌های اینتل، باقی‌ماندن محدودیت توان در برخی مادربردها است. با تنظیمات بایوس مناسب، حداکثر توان توربوی در دسترس برای پردازنده‌هایی مثل Core i9-14900K، به ۴٬۰۹۵ وات می‌رسد. مطمئناً پردازنده‌ هرگز چنین توان بالایی را مصرف نخواهد کرد، اما این تنظیمات باعث می‌شود برای مدت کوتاهی هر مقدار انرژی‌ای را که نیاز دارد، دریافت کند؛ حتی اگر چنین کاری به کرش منجر شود.

افت عملکرد پردازنده‌های اینتل فقط در صورتی اعمال می‌شود که از بهینه‌سازی‌های مختلف موجود روی مادربردهای Z790 ایسوس استفاده کنید. امکان دارد بهینه‌سازی‌های مذکور را فعال کرده باشید، بدون اینکه از این موضوع مطلع شوید.

ایسوس به‌طور پیش‌فرض بهینه‌سازی‌های مناسب برای پردازنده‌ی شما را روی بایوس اعمال می‌کند و این کار می‌تواند به ناپایداری عملکرد پردازنده منجر شود. اگر تنظیمات بایوس خود را دستکاری نکرده‌اید، احتمالاً با اعمال Intel Baseline Profile، پردازنده‌ی شما عملکرد کندتری خواهد داشت.

محدوده‌ی مشکل در پردازنده‌های پرچمدار اینتل هنوز مشخص نیست. درحال‌حاضر، به‌نظر می‌رسد که Core i9-13900K و Core i9-14900K بیشتر با مشکل ناپایداری مواجه می‌شوند و Core i7-13700K و Core i7-14700K نیز تا حدودی تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اند.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا