zoomit

عدم افزایش تعرفه اینترنت؛ بخشش دولت از کیسه بخش خصوصی

عدم افزایش تعرفه اینترنت؛ بخشش دولت از کیسه بخش خصوصی

مسئله نبود امکان افزایش تعرفه اینترنت که از زمان دولت دوازدهم اتفاق افتاده، در هفت سال گذشته سرکوب تعرفه‌ای را به‌وجود آورده و اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت را معترض کرده است. این اپراتورها اعتقاد دارند امکان افزایش و حتی ارتقای کیفیت با تعرفه‌ای که هم‌پای نرخ تورم افزایش پیدا نمی‌کند، غیر‌ممکن است.

آرش کریم‌بیگی، مدیرعامل شاتل موبایل، در نشست ششمین سالگرد آغاز به کار شاتل موبایل به همین موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید در شرایطی که اپراتورها سرویس موبایل را با تعرفه هفت سال پیش ارائه می‌دهند، امروز باید با دلار ۵۰ هزار تومانی تجهیزات بخرند و هزینه کنند، امکان توسعه برای اپراتورها وجود نخواهد داشت. کریم‌بیگی در این باره گفت:

مدیرعامل شاتل موبایل با بیان این نکته که «ایران در‌حال‌حاضر ارزان‌ترین اینترنت را دارد»، به سرکوب تعرفه‌ای که دولت اعمال می‌کند، اعتراض کرد و گفت:

کریم‌بیگی به این موضوع اشاره کرد که اجزای قیمت تمام‌شده خدمت موبایلی و حوزه تلکام کاملاً شفاف و روشن است. وی توضیح داد که قیمت و هزینه انجام‌شده برای تمام این اجزا در طول این هفت سال افزایش یافته است و در این شرایط منطقی نیست که قیمت تعرفه همچنان به نرخ هفت سال قبل باشد:

او اعتقاد دارد با وجود نامتوازن‌بودن تعرفه اینترنت و نرخ تورم اپراتورها چاره‌ای جز چشم‌پوشی‌کردن از توسعه با هدف حفظ و نگه‌داشت شرکت خود ندارند:

به‌گفته‌ مدیرعامل شاتل موبایل، تعرفه پهنای باند اینترنت سهم ۳ تا ۴ درصدی در قیمت تمام‌شده اینترنت موبایل را دارد و در حوزه اینترنت ثابت این سهم ۲۵ درصد از قیمت تمام‌شده را تشکیل می‌دهد.

او در‌ادامه همین نکته توضیح داد:

کریم‌بیگی از بیان این اعداد و ارقام به این نتیجه رسید که تعرفه اینترنت در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است:

او موضوع کاهش تعرفه ترافیک داخلی را در راستای رویکرد حمایت از تولید داخل دانست و از آن انتقاد کرد:

سرکوب تعرفه‌ای چه دلیلی دارد؟

آرش کریم‌بیگی در پاسخ به این پرسش به ذی‌نفع‌نبودن دولت در حوزه تلکام اشاره کرد و توضیح داد:

او در‌ادامه صنعت تلکام را با صنعت خودرو مقایسه کرد و گفت:

محمدحسن شانه‌ساززاده، رئیس هئیت‌مدیره گروه شاتل، نیز به مسئله سرکوب تعرفه‌ای معترض است:

او با بیان اینکه «افزایش‌نیافتن قیمت در برخی مواقع تیشه به ریشه‌های این صنعت می‌زند»، به برخی از پیامدهای منفی سیاست افزایش‌نیافتن تعرفه اینترنت اشاره کرد و گفت:

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا