zoomit

سنگ معدنی کشف‌شده در چین حاوی عنصری ارزشمند و کمیاب است

سنگ معدنی کشف‌شده در چین حاوی عنصری ارزشمند و کمیاب است

دانشمندان نوعی سنگ معدنی بی‌سابقه را در چین کشف کرده‌اند که حاوی عنصری کمیاب است. این عنصر نایاب نیوبیم نام دارد و به‌دلیل خاصیت اَبَررسانایی‌اش همواره در کانون توجه قرار دارد.

به‌گزارش لایوساینس، این سنگ معدنی که «نیوبابئوتایت» نام دارد، از نیوبیم، باریم، تیتانیم، آهن و کلرید ساخته شده است. بااین‌حال، فقط عنصر نیوبیم است که کشف سنگ ارزشمند نیوبابئوتایت را هیجان‌انگیز می‌کند. در‌حال‌حاضر، این عنصر فلزی خاکستری‌رنگ بیشتر در تولید فولاد استفاده می‌شود و بدون افزودن وزن چشمگیر، فولاد را استحکام می‌بخشد.

عنصر نیوبیم در ساخت آلیاژهای دیگر (مخلوط فلزی متشکل از چند فلز و یک فلز اصلی) نیز کاربرد دارد و در شتاب‌دهنده‌های ذرات و سایر تجهیزات پیشرفته‌ی علمی هم یافت می‌شود، زیرا در دمای کم به‌عنوان اَبَررسانا عمل می‌کند.

شرکت ملی هسته‌ای چین (CNNC) گزارش داد که این کانسار (توده‌‏سنگ حاوی کانی‌های ارزشمند) در ۳ اکتبر۲۰۲۳ در معدن کانسار بایان اوبو در شهر بائوتو در مغولستان داخلی کشف شد. این سنگ معدنی فلزی سیاه مایل به قهوه‌ای هفدهمین نوع جدید کشف‌شده در معدن کانسار بایان اوبو و یکی از ۱۵۰ مواد معدنی تازه‌یافت‌شده در منطقه است. این کشف برای چین که در‌حال‌حاضر ۹۵ درصد نیوبیم مورد‌نیازش را وارد می‌کند، غنیمتی بادآورده و غیرمنتظره است.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا