zoomit

حمله پانیک چیست؟ علائم، روش‌های پیشگیری و درمان این اختلال

حمله پانیک چیست؟ علائم، روش‌های پیشگیری و درمان این اختلال

حمله پانیک یا اختلال پانیک تجربه‌ی کوتاه‌مدت اضطراب شدید است و باعث می‌شود که فرد به صورت فیزیکی ترس و وحشت شدیدی را تجربه کند. حمله پانیک با ضربان شدید و تپش قلب، احساس فشار در قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، لرز و تنش عضلانی همراه است. حملات پانیک به طور مکرر و غیرمنتظره رخ می‌دهد و اغلب به هیچ‌گونه تهدید خارجی مربوط نمی‌شوند. حمله پانیک ممکن است از چند دقیقه تا نیم ساعت زمان ببرد، اما اثرات فیزیکی و احساسی آن معمولاً تا چند ساعت پس از حمله ادامه دارد.

حمله پانیک نوعی وضعیت روانی از گروه اختلالات اضطرابی است و به عنوان اختلال وحشت‌زدگی، اختلال هراس و حمله‌ی اضطراب نیز شناخته می‌شود. حمله پانیک معمولاً تجربه‌ای رایج است؛ به‌طوری که ۳۵ درصد از مردم در دوره‌ای از زندگی دچار آن می‌شوند. چنین حملاتی در صورت درمان‌نشدن به طور مداوم و طولانی‌مدت تجربه می‌شود و ادامه می‌یابد؛ همچنین می‌تواند برای فرد به شدت ناتوان‌کننده باشد. ممکن است فرد به دلیل ترس وقوع حمله پانیک از امور روزمره‌ی زندگی باز بماند.

برای بسیاری از افراد، احساس وحشت شدید بدون محرک خارجی فقط گاهی در دوره‌های پر تنش یا در زمان بیماری رخ می‌دهد. اما فردی که به صورت مکرر و بدون وقفه حملات پانیک را تجربه می‌کند به اختلال پانیک مبتلا است. معمولاً این افراد حملات پانیک مداوم را دائماً و به طور غیرمنتظره تجربه می‌کنند و مدام از تکرار حملات در هراس هستند.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا