zoomit

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۳ به فیزیک‌دانان سازنده لیزرهای فوق‌ سریع اتوثانیه اهدا شد

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۳ به فیزیک‌دانان سازنده لیزرهای فوق‌ سریع اتوثانیه اهدا شد

جایزه نوبل ۲۰۲۳ در شاخه‌ی فیزیک به سه فیزیک‌دانی اهدا شد که با ساخت پالس‌های اَتوثانیه‌ای نور، امکان تماشای عملکرد درونی اتم‌ها را فراهم کردند. این سه برنده عبارت‌اند از: پیر آگوستینی از دانشگاه ایالتی اوهایو آمریکا و فرنس کراوس از مؤسسه‌ی اپتیک ماکس پلانک در آلمان و آن لوئیلیه از دانشگاه لوند سوئد.

فیزیک اتوثانیه به دانشمندان امکان می‌دهد تا به کوچک‌ترین ذرات در کوتاه‌ترین مقیاس‌های زمانی نگاه کنند. گفتنی است یک اتوثانیه یک کَنتیلیونم ثانیه یا یک‌میلیاردم نانوثانیه است. برندگان نوبل فیزیک امسال همگی با ابداع آزمایش‌هایی نوین، پالس‌های لیزر فوق‌ کوتاهی را تولید کردند که می‌توانند برای کاوش جهان ما در کوچک‌ترین مقیاس‌ها به‌کار روند.

امروز سه‌شنبه، آکادمی سلطنتی علوم سوئد در استکهلم اسامی برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۳ را اعلام کرد. برندگان نوبل جایزه‌ای به‌ارزش ۱۱ میلیون کرون سوئد (یک‌میلیون دلار آمریکا) را با یکدیگر سهیم می‌شوند.

از بین برندگان نوبل فیزیک امسال، آن لوئیلیه پنجمین زنی محسوب می‌شود که جایزه‌ی نوبل فیزیک را دریافت کرده است. از ۲۲۱ برنده‌ی پیشین این شاخه، تنها چهار نفر زن بوده‌اند: ماری کوری در سال ۱۹۰۳ برای پژوهش در‌زمینه‌ی پدیده‌ی پرتوزایی (رادیواکتیو)، ماریا ژئوپرت مایر در سال ۱۹۶۳ برای پرده‌برداری از برخی جزئیات ساختار اتمی، دانا استریکلند در سال ۲۰۱۸ به‌پاس پژوهش در‌زمینه‌ی فیزیک لیزر و آندره‌آ میا گز در سال ۲۰۲۰ به‌پاس پژوهش درباره‌ی سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم.

لوئیلیه در حال تدریس در کلاس بود که از‌طریق تماس تلفنی از برنده‌شدن خود مطلع شد. او در کنفرانس مطبوعاتی پس از اعلام جایزه گفت: «پشت‌سرگذاشتن نیم‌ساعت آخر تدریس برایم بسیار سخت بود. همان‌طور‌که می‌دانید، زنان زیادی وجود ندارند که این جایزه را به‌دست آورده‌اند؛ درنتیجه، اتفاقی بسیار بسیار خاص است.»

اوا اولسون، رئیس کمیته فیزیک نوبل، در بیانیه‌ی اعلام برندگان گفت: «توانایی تولید اتوثانیه‌های نور دریچه را به‌سمت مقیاس زمانی بسیار کوچک و جهان الکترون‌ها گشوده است. در سال ۱۹۲۵، ورنر هایزنبرگ استدلال کرد که امکان مشاهده‌ی این جهان وجود ندارد؛ اما به‌لطف فیزیک اتوثانیه، وضعیت شروع به تغییر کرده است.»

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا