zoomit

تنها حیوان نامیرای دنیا نیز نمی‌تواند مرگ را برای همیشه فریب دهد

تنها حیوان نامیرای دنیا نیز نمی‌تواند مرگ را برای همیشه فریب دهد

عروس دریایی تیولا که به عروس دریایی نامیرا معروف است، می‌تواند در زمان نزدیک شدن مرگش به شکل اولیه خود در دوران نابالغی‌اش بازگردد و مرگ را فریب بدهد. سازگاری قابل‌ توجه، این عروس دریایی را به موضوع تحقیق درباره‌ی پیری و بازسازی تبدیل کرده، اما حتی عروس دریایی نامیرا نیز نمی‌تواند تا ابد زنده بماند.

تیولای افسانه‌ای و مرموز با نام علمی توریتاپسیس دورنی (Turritopsis dohrnii) بسیار کوچک و تقریباً به اندازه‌ی ناخن انگشت کوچک است و توانایی قابل‌توجهی در زمینه‌ی بازسازی خودش دارد. این موجود به عنوان یک پولیپ غیرجنسی زندگی‌اش را آغاز می کند و بعدها به مدوسای بالغ تبدیل می‌شود؛ نامی که به‌خاطر موهای مار مانند این جانور به او نسبت داده شده است.

انتظار می‌رود که عروس دریایی معمولی مثل سایر جانوران از تخمی که با اسپرم بارور شده است، بیرون بیاید و یک زیگوت را تشکیل بدهد. سپس به لارو تبدیل بشود و قبل از چسبیدن به بستر دریا و تبدیل شدن به پولیپ، به‌تدریج تغییر کند؛ سپس به‌طور غیرجنسی تولیدمثل و تعداد زیادی عروس دریایی ریز را از بدنش آزاد کند که همه به عروس دریایی‌های بالغ تبدیل می‌شوند و در نهایت می‌میرند.

عروس دریایی نامیرا دوران اولیه زندگی‌اش را تقریباً با همین ترتیب می‌گذراند، اما وقتی زمان مرگش فرا می‌رسد، دست به کار عجیبی می‌زند. این موجود به جای مردن چرخه‌ی زندگی‌اش را معکوس می‌کند و کوچک می‌شود و به شکل یک جسم کروی «کیسه‌ای» منقبض می‌شود که به بستر دریا می‌چسبد و سپس، به پولیپ جدید تبدیل می‌شود. این پولیپ در طی یک چرخه‌ی تکراری، عروس دریایی‌های کوچک به وجود می‌آورد.

اگر عروس دریایی تیولا خورده نشود یا به روش دیگری نمیرد، احتمالاً می‌تواند تا ابد به همین طریق به زندگی‌اش ادامه بدهد. به همین دلیل است که «نامیرای بیولوژیکی» نامیده می‌شود. راز جاودانگی تیولا در دی‌ان‌ای آن نوشته شده است، اما کشف این مورد آسان نبود.

در سال ۲۰۲۲ در یک مطالعه‌ی دشوار ژنوم عروس دریایی نامیرا رمزگشایی شد. این مطالعه شامل خوانش ژن به ژن ماده‌ی ژنتیکی، مانند یک دستورالعمل بزرگ بود. محققان با استفاده از ابزارهای مختلف داده‌شناسی زیستی و ژنومیک مقایسه‌ای (که دستورالعمل گونه‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کند) تغییراتی را کشف کردند که عمر طولانی و بازسازی عروس دریایی نامیرا را ممکن می‌سازد.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا