zoomit

بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان به‌زودی اولین آینه‌هایش را دریافت خواهد کرد

بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان به‌زودی اولین آینه‌هایش را دریافت خواهد کرد

شبکه‌ای از تیرهای فولادی روی قله‌ی مسطح سرو آرمازونس در ارتفاع سه‌هزار متری از سطح دریا در بیابان آتاکامای شیلی درحال بالارفتن است. گنبدی که تیرهای فولادی از آن پشتیبانی خواهند کرد، با مساحت پایه‌ای به بزرگی زمین فوتبال و ارتفاعی برابر با مجسمه آزادی، به‌طرز شگفت‌انگیزی عظیم و البته چابک خواهد بود. این گنبد با چرخش آرام روی ریل‌ها به تلسکوپ غول‌پیکر درون خود امکان می‌دهد تا ستارگان سرتاسر آسمان را ردیابی کند.

همه‌چیز درباره‌ی تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ اروپایی (ELT) شگفتی را القا می‌کند. بازتابنده‌ی اصلی تلسکوپ کاسه‌ای از شیشه‌ی نقره‌پوش با قطر حیرت‌انگیز ۳۹ متر (هم‌اندازه با سه صفحه‌نمایش آی‌مکس) و مجموعه‌ای از ۷۹۸ آینه‌ی شش ضلعی خواهد بود که در ترکیب با یکدیگر، بازتابنده‌ی سهمی بی‌نقصی را تشکیل می‌دهند. ایی‌ال‌تی که بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری ساخته‌شده تاکنون خواهد بود، از جهان‌های زمین‌مانند اطراف ستاره‌های دیگر عکس خواهد گرفت و نشانه‌های حیات را در جو آن‌ها جستجو خواهد کرد.

چند ماه پیش، رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) که مسئولیت ساخت تلسکوپ ۱٫۵ میلیارد دلاری ایی‌ال‌تی را برعهده دارد، اعلام کرد که ساخت‌وساز از نیمه‌ی راه گذشته است. ماه آینده، اولین دسته از آینه‌های صیقل داده‌شده، درون یک کانتینر دارای دمای کنترل‌شده از فرانسه رهسپار شیلی خواهند شد.

از آنجایی که ساخت تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ اروپایی در سال ۲۰۲۸ یا ۲۰۲۹ به پایان خواهد رسید، اخترشناسان آمریکایی صرفا می‌توانند با حسرت نظاره‌گر این سازه‌ی عظیم باشند. یک جفت پروژه‌ی بلندپروازانه‌ی مشابه تحت رهبری ایالات متحده به نام‌های تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان (GMT) و تلسکوپ ۳۰ متری (TMT) زمانی در رقابت با ایی‌ال‌تی بودند. بااین‌حال ساخت‌وساز رصدخانه‌های یادشده هنوز در محل آغاز نشده است و هیچی تضمینی برای موفقیت آن‌ها وجود ندارد؛ زیرا ظاهرا قانونگذاران آمریکایی فعلا علاقه‌ای به اختصاص بودجه به تلسکوپ‌های غول‌پیکر آتی ندارند.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا