zoomit

برای ساخت الماس صورتی به تشکیل ابرقاره و شکستن آن نیاز است

برای ساخت الماس صورتی به تشکیل ابرقاره و شکستن آن نیاز است

سنگ‌های الماس معدن آرگیل در استرالیای غربی احتمالاً حدود ۱٫۳ میلیارد سال پیش در امتداد ناحیه کافتی تشکیل شد که ابرقاره ننا را تجزیه کرد. یافته‌های مطالعه جدید که در مجله‌ی Nature Communications منتشر شده است، حاکی از آن است که کاوش نواحی کافتی باستانی به دنبال ذخایر الماس ممکن است بی‌نتیجه نباشد.

در سطح زمین، اتم‌های کربن معمولا گرافیت شکننده را تشکیل می‌دهند، اما شرایط خاصی که در گوشته بالایی وجود دارد، این عنصر را به سنگ‌های قیمتی سخت و متراکم تبدیل می‌کند. الماس‌های حاصل می‌توانند سوار بر جریان بالارونده ماگما از محل تولد خود فرار کنند. در نزدیکی سطح، مواد مذاب به شکل لوله‌های عمودی از سنگ‌های آتشفشانی معروف به «لوله‌های کیمبرلیت» سفت می‌شوند. بیشتر الماس‌ها در این سازندها پیدا می‌شوند.

به نوشته‌ی ساینس‌نیوز، داستان کلاسیک فوق نحوه تشکیل آرگیل یا الماس‌های صورتی آن را توضیح نمی‌دهد. برای ایجاد الماس صورتی چیزی قوی‌تر از شرایط گوشته باید روی ساختار بلوری آن اثر بگذارد و نحوه جذب نور و انتقال نور توسط آن را تغییر دهد.

موضوع جالب دیگری که در لوله‌های الماس‌خیز آرگیل وجود دارد، این است که آن‌ها کیمبرلیت نیستند، بلکه لوله‌های لمبرویت هستند که عموماً تصور می‌شود در اعماق کمتر تشکیل می‌شوند.

منشأ کم‌عمق لمبرویت‌ها ممکن است توضیح بدهد که چرا آن‌ها معمولاً فاقد بارهای غنی از الماس کیمبرلیت‌ها هستند. اگرچه آرگیل استثنا است و لمبرویت‌های آن گنجینه‌هایی از اعماق زمین را با خود همراه دارند.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا