zoomit

اینتل: عملکرد گیمینگ پردازنده ۱۳۹۰۰K به‌طور‌میانگین ۱۱ درصد بهتر از AMD 7950X است

اینتل: عملکرد گیمینگ پردازنده ۱۳۹۰۰K به‌طور‌میانگین ۱۱ درصد بهتر از AMD 7950X است

به‌نوشته‌ی ویدئوکاردز، اینتل در مراسمی که با محوریت پردازنده‌های نسل‌سیزدهمی سری رپتور لیک برگزار شده، گفته است پردازنده‌ی پرچم‌دار Intel Core i9-13900K قدرت پردازشی بیشتری از جدیدترین پرچم‌دار AMD ارائه می‌دهد.

در یکی از اسلایدها، می‌بینیم که ادعا شده است Intel Core i9-13900K در یک بازی ۱ درصد ضعیف‌تر از AMD Ryzen 9 7950X عمل می‌کند؛ اما در سایر بازی‌ها حداکثر ۲۲ درصد قوی‌تر است. ظاهراً به‌طور‌میانگین پرچم‌دار جدید اینتل برای کلاس دسکتاپ تا ۱۱ درصد سریع‌تر از پرچم‌دار جدید ای‌‌‌‌ام‌‌‌‌دی است.

اسلاید مقایسه Intel 13900K و AMD 7950X در بازی

اسلایدی دیگر عملکرد دو پردازنده‌ی ۱۳۹۰۰K و ۷۹۵۰X را در بنچمارک‌هایی مثل PugetBench و Procyon و AutoCAD بررسی می‌کند. اینتل می‌گوید در نیمی از بنچمارک‌ها دو پردازنده عملکرد برابر دارند. در فتوشاپ عملکرد پردازنده‌ی AMD نزدیک به ۳ درصد بهتر است و در AutoDesk و CAD پردازنده‌ی تیم آبی به‌ترتیب ۴ و ۱۶ درصد بهتر عمل می‌کند.

اسلاید مقایسه Intel 13900K و AMD 7950X در بنچمارک بهره وری

مقاله‌های مرتبط:

  • AMD با رونمایی اولین پردازنده‌های Ryzen 7000، زودتر از اینتل پا به نسل جدید گذاشت
  • رپتورلیک اینتل معرفی شد؛ پردازنده‌‌های نسل ۱۳ با ۴۱ درصد عملکرد چندهسته‌ای بهتر ۲۸ مهر عرضه می‌شوند

فراموش نکنید اعداد اشاره‌شده بنچمارک‌های منتشرشده‌ی اینتل هستند و ممکن است تمامی ابعاد ماجرا را پوشش ندهند. برای مقایسه‌ی دقیق قدرت ۱۳۹۰۰K و ۷۹۵۰X بهتر است منتظر نظر کارشناسان مستقل بمانیم. اینتل فردا اولین پردازنده‌های سری رپتور لیک را عرضه می‌کند. براساس مشخصات رسمی، پردازنده‌ی AMD Ryzen 9 7950X از ۱۶ هسته به‌همراه ۳۲ ترد پردازشی استفاده می‌کند. سرعت کلاک پایه‌ و سرعت کلاک بوست AMD Ryzen 9 7950X به‌ترتیب ۴٫۵ و ۵٫۷ گیگاهرتز است (در حالت F-Max سرعت کلاک بوست به ۵٫۸۵ گیگاهرتز می‌رسد). درمقابل، Intel Core i9-13900K به ۲۴ هسته و ۳۲ ترد مجهز است.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا