zoomit

ایلان ماسک: استارلینک را برای حمله‌ پهپادی نساخته بودم

ایلان ماسک: استارلینک را برای حمله‌ پهپادی نساخته بودم

مدیرعامل اسپیس‌ ایکس احتمالاً فکرش را هم نمی‌کرد که با ارسال سامانه‌‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به شرق اروپا، خودش را درگیر چالش بزرگی می‌کند. بعد از آن که روسیه زیرساخت‌های مخابراتی اوکراین را از بین برد؛ استفاده از استارلینک مزیت تاکتیکی مهمی برای این کشور بوجود آورد. ایلان ماسک قبلا اظهار کرده بود که از بروز یک جنگ هسته‌ای ناگهانی در اوکراین به‌شدت واهمه دارد؛ بنابراین به‌طرز مخفیانه‌ای از حمله‌ی پهپادی اوکراین به ناوگان دریایی روسیه جلوگیری کرد.

با آغاز جنگ اوکراین و تقاضای این کشور برای کمک در مقابل حملات روسیه، شرکت فضایی اسپیس ایکس سامانه‌ی ماهواره‌ای استارلینک را در منطقه‌ی اروپای شرقی و اوکراین فعال کرد و تجهیزاتی به ارزش ده‌ها میلیون دلار را به‌ خدمت ارتش اوکراین درآورد. بنابر نوشته‌ی والتر ایزاکسون در کتاب زندگینامه‌ی ایلان ماسک، او از درگیر شدن شرکتش در این جنگ به‌شدت پشیمان شده بود.

طبق برخی اخبار، اوکراینی‌ها گیرنده‌های استارلینک را روی پهپادها نصب کرده و اتصال غیرقابل خدشه‌ای به وجود آورده بودند که می‌توانستند پهپادها را در هر نقطه‌ای کنترل کنند.

ماسک در مصاحبه با ایزاکسون می‌گوید:

اسپیس ایکس بعد از اعلام نارضایتی در مورد هزینه‌های زیاد خدمات‌دهی استارلینک در اوکراین توانست حمایت برخی از دولت‌های غربی را برای پوشش هزینه‌ها جلب کند. اما در همین زمان نگرانی تازه‌ای از سوی ماسک مطرح شد؛‌ جنگ اتمی. طبق گزارش‌ها، او با بعضی از مقامات روس دیدار کرده و متقاعد شده بود که اوکراین در آستانه‌ی حمله‌ی اتمی است. بنابراین او بلافاصله نسبت به اقدام اوکراین برای حمله‌ی پهپادی به ناو روسیه در نزدیکی کریمه واکنش نشان داد.

اوکراین گروهی از شناورهای هدایت‌پذیر (submersible drone) را به گیرنده‌های استارلینک مجهز و آن‌ها را آماده‌ی حمله به ناو روسی کرده بود. ماسک معتقد بود این اقدام ممکن است منجر به آغاز جنگ اتمی شود. بنابراین به مهندسان دستور داد استارلینک را در منطقه‌ی کریمه از کار بیندازند و این کار عملیات پهپاد‌های انفجاری را متوقف نمود.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا