zoomit

اپل نسخه نهایی مک‌اواس مانتری را منتشر کرد

مک‌اواس مانتری، جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل مک، پس از ماه‌ها برای عموم منتشر است. مانند تمام به‌روزرسانی سیستم‌عامل‌های اپل، مک‌اواس مانتری نیز نسخه‌ای کاملا رایگان است و کاربران برای دریافت آن می‌توانند به‌روزرسانی مک‌اواس مانتری را از سربرگ Update Software در بخش System Preferences به‌صورت OTA بارگیری کنند. به‌روزرسانی مذکور انبوهی قابلیت جدید و مفید را برای macOS به‌‌ارمغان می‌آورد.

باید به این نکته اشاره کرد که غول دنیای فناوری برای کسانی که نمی‌خواهند مک‌اواس جدید را بارگیری کنند، به‌روزرسانی MacOS Big Sur 11.6.1 را نیز در‌دسترس قرار داده است که در‌حقیقت بهبود برخی از مشکلات امنیتی را شامل می‌شود.

کدام کامپیوتر‌های مک از مک اواس مانتری پشتیبانی می‌کنند؟

به‌طورکلی، اپل چند مدل از کامپیوترهای مک که سال گذشته نسخه بیگ سر را دریافت کردند، از فهرست کامپیوتر‌های پشیبانی‌کننده از مک‌اواس مانتری کنار گذاشته است. مک‌های یادشده عبارت‌اند از: مک‌بوک ۲۰۱۵، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو اواخر ۲۰۱۳ و آی‌مک ۲۰۱۴. بنابراین، فهرست مک‌های دریافت‌کننده به‌روزرسانی جدید بدین‌شرح‌اند:

  • آی‌مک (اواخر ۲۰۱۵ به بعد)
  • آی‌مک پرو (تمامی نسل‌ها)
  • مک‌پرو (اواخر ۲۰۱۳ به بعد)
  • مک مینی (اواخر ۲۰۱۴ به بعد)
  • مک‌بوک پرو (اوایل ۲۰۱۵ به بعد)
  • مک‌بوک ایر (اوایل ۲۰۱۵ به بعد)
  • مک‌بوک (اوایل ۲۰۱۶ به بعد)

مک‌اواس جدید ویژگی‌هایی دارد که قبلا در سیستم‌عامل iOS 15 و iPadOS 15 معرفی شده‌اند. در سیستم‌عامل جدید، مرورگر سافاری نواری به‌روزشده برای تب‌ها دارد که از تب‌های گروهی نیز پشتیبانی می‌کند. فیس‌تایم هم از صدای فراگیر و حالت پرتره (فقط مک‌های M1) و قابلیت Voice Isolation برای کاهش نویز پس‌زمینه پشتیبانی می‌کند. قابلیتی دیگر به‌ نام SharePlay FaceTime به کاربران اپل تی‌وی اجازه می‌دهد محتوای تلویزیونی تماشا کنند و به موسیقی گوش دهند و صفحه‌نمایش خود را با یکدیگر به‌اشتراک بگذارند.

ویژگی جدید اشتراک‌گذاری با شما (Shared With You)، موسیقی، لینک‌ها، اخبار و عکس‌های ارسال‌شده افراد در پیام‌ها را پیگیری و آن‌ها را در برنامه‌های مربوط برجسته می‌کند. یادداشت‌ها از ویژگی Quick Note جدیدی برای ثبت افکار برخوردار‌‌ند و برنامه Shortcuts نیز اکنون در مک دردسترس است.

حالت فوکوس اختصاصی با حذف نویزهای پس‌زمینه بر‌‌اساس آنچه در حال انجام است، به افراد کمک می‌کند به وظیفه‌شان ادامه بدهند و برنامه مسیریاب به‌روزشده‌ای با مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید وجود دارد. با استفاده از قابلیت نوشته‌های آنی (Live Text)، مک‌ها می‌توانند متن را در عکس‌ تشخیص یا جزئیات مربوط به حیوانات، هنر، مکان‌های تاریخی و فرهنگی، گیاهان و… را در تصاویر ارائه دهند. بتای جدید از نوشته‌های آنی در مک‌های مبتنی‌بر اینتل نیز پشتیبانی می‌کند.

قابلیتی به‌ نام Mail Privacy Protection آی‌پی کاربران مک را مخفی و از ردیابی‌های ناشناس جلوگیری می‌کند. اپل برای مک‌اواس مانتری مجموعه‌ای از ویژگی‌های حریم خصوصی معرفی کرده است که یکی از آن‌ها می‌تواند فعالیت‌های وب‌گردی کاربران را از ارائه‌دهنده خدمات اینترنت و هر شخص دیگری مخفی کند. این ویژگی به نام رله خصوصی (Private relay) شناخته می‌شود و بخشی از مجموعه ویژگی‌هایی است که به‌عنوان آی‌کلاد پلاس و بدون هیچ هزینه اضافه در‌دسترس کاربران قرار می‌گیرد؛ البته گفته می‌شود غول دنیای فناوری به‌دلیل قوانین برخی کشورها از قابلیت مذکور برای رمزگذاری فعالیت‌های وب کاربران پشتیبانی نمی‌کند.

ویژگی رله خصوصی اپل ترافیک را به سروری که این شرکت نگه‌داری می‌کند، می‌فرستد و آدرس IP را از آن سلب می‌کند. سپس، این ترافیک به سرور دوم با مدیریت مستقل هدایت می‌شود که به ترافیک آدرس IP موقت اختصاص می‌دهد و این همان چیزی است که وب‌سایت مقصد می‌تواند آن را ببیند. قابلیت یادشده می‌تواند در جلوگیری از پیگیری فعالیت‌های بازیگران و تبلیغ‌کنندگان و سایر افراد مفید باشد؛ اما اجرای آن محدود و بخشی از بسته‌ای پولی است که فقط در‌صورت استفاده از سافاری ارائه خواهد شد.

ویژگی Universal Control مک او اس مانتری اپل

متأسفانه برخی از ویژگی‌های جدید مهم، یعنی یونیورسال کنترل و شیرپلی، در زمان راه‌اندازی در‌دسترس نیستند؛ البته اپل خاطرنشان می‌کند که هر دو ویژگی «آخر پاییز» دردسترس خواهند بود. یونیورسال کنترل اجازه می‌دهد کاربران از یک ماوس و ترک‌پد یا صفحه‌کلید در چندین دستگاه مک یا آیپد استفاده کنند و حتی فایل‌ها را بین آن‌ها درگ اند دراپ کنند.

همان‌طور‌که گفتیم، این به‌روزرسانی ازطریق OTA در سراسر جهان دردسترس است؛ اما توصیه می‌شود حداقل چند روز از بارگیری و نصب آن صرف‌نظر کنید؛ زیرا در روزهای ابتدایی مشخص می‌شود که شامل چه مشکلاتی است. به‌طورکلی، به‌روز نگه‌داشتن کامپیوترهای مک بسیار مهم است؛ اما حتی به‌روزرسانی‌های جزئی می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند که روی تجربه‌ی کاربر تأثیرگذار است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا