zoomit

اولین تصویر از Die پردازنده‌های نسل چهاردهمی Intel Meteor Lake منتشر شد

اولین تصویر از Die پردازنده‌های نسل چهاردهمی Intel Meteor Lake منتشر شد

اینتل در جریان برگزاری رویداد Vision 2022 به شماری از روزنامه‌نگاران اجازه داد تصویری از Die نخستین پردازنده‌ی مبتنی‌بر لیتوگرافی هفت نانومتری (Intel 4) ثبت کنند. اولین پردازنده‌های هفت نانومتری اینتل در قالب خانواده‌ی نسل چهاردهمی Meteor Lake دردسترس قرار می‌گیرند.

براساس آنچه VideoCardz می‌نویسد، اینتل در خانواده‌ی میتیور لیک سراغ طراحی چیپلت می‌رود. در این خانواده از پردازنده‌ها دو نوع هسته‌ی پرقدرت و کم‌مصرف استفاده خواهد شد. این رویکرد را پیش‌تر در خانواده‌ی Alder Lake دیده‌ایم و در آینده در خانواده‌ی Raptor Lak نیز مشاهده خواهیم کرد.

تصویری که به‌لطف مراسم Vision منتشر شده ظاهراً مدلی از پردازنده‌های Meteor Lake است که برای لپ‌تاپ‌های کم‌مصرف تولید می‌شود. به‌نظر می‌رسد این پردازنده دو هسته‌ی پرقدرت و هشت هسته‌ی کم‌مصرف دارد. این هسته‌ها احتمالاً برپایه‌ی معماری ترکیبی Redwood Cove و Crestmont ساخته می‌شوند.

اولین تصویر Die پردازنده نسل چهاردهمی اینتل میتیور لیک Meteor Lake

نکته‌ی جالب‌‌توجه این است که در تصویر بالا خبری از رابط‌‌ها و واحد گرافیکی نیست. این واحدهای پردازشی در چیپلت‌های دیگری استفاده می‌شوند و در نهایت اینتل ازطریق فناوری اختصاصی Foveros تمامی چیپلت‌ها را روی تراشه‌ای واحد قرار می‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

  • اینتل تولید پردازنده‌های مورد انتظار Meteor Lake را وارد مرحله جدیدی کرد
  • انتشار اولین تصویر از پردازنده نسل چهاردهمی اینتل Meteor Lake

چیپلت بالا با استفاده از لیتوگرافی Intel 4 ساخته می‌شود که همان لیتوگرافی هفت نانومتری است. به ادعای اینتل عملکرد به ازای هر وات در لیتوگرافی هفت نانومتری نسبت‌ به لیتوگرافی ۱۰ نانومتری این شرکت بیش از ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

تصویر زیر توسط حساب کاربری Locuza در توییتر فاش شده است تا جایگاه حافظه‌ی L1 و L2 و L3 را به ما نشان دهد. همچنین جایگاه یکی از کلاسترهای هسته‌های کوچک Crestmont را می‌توانیم ببینیم.

تصویر فاش شده Die پردازنده نسل چهاردهمی اینتل میتیور لیک Meteor Lake

اینتل پردازنده‌های سری Meteor Lake را در سال ۲۰۲۳ عرضه می‌کند. این پردازند‌ه‌ها احتمالاً در ابتدا ازطریق لپ‌ تاپ دردسترس قرار می‌گیرند و مدتی بعد از آن مدل‌های دسکتاپ به بازار خواهند آمد. اینتل می‌گوید خانواده‌ی Meteor Lake شامل پردازنده‌ی ۱۲۵ واتی خواهد بود.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا