zoomit

انتشار اولین تصویر از پردازنده نسل چهاردهمی اینتل Meteor Lake

درحالی‌که اینتل به‌تازگی نسل دوازدهم پردازنده‌ دسکتاپ خود موسوم به Alder Lake را به بازار عرضه کرده است، تراشه‌های اختصاصی لپ‌تاپ‌های این نسل نیز برای سال آینده‌ی میلادی برنامه‌ریزی شده‌اند. حالا و در گزارشی جدید، تصویری را می‌بینیم که گفته می‌شود به سیلیکون تست، یکی از تراشه‌های دو نسل بعد اینتل، یعنی سری Meteor Lake، تعلق دارد.

این تصاویر در تور بازدید خبرنگار این سایت از لابراتوار Intel Fab 42 در ایالت آریزونا کشور ایالات متحده‌ی آمریکا گرفته شده‌اند.‌ آن‌ها تراشه‌های مختلفی مانند Xeon Scalable از نسل بعد را نشان می‌دهند که با اسم رمز Sapphire Rapids شناخته می‌شود؛ حتی Ponte Vecchio، شتاب‌دهنده‌ی رده‌بالای دیتا‌سنترها را می‌توان بین این تصاویر دید.

ساختاری کاشی گونه ی تراشه های نسل چهاردهمی اینتل

پردازنده های نسل چهاردهم اینتل Meteor Lake

شاید جالب‌ترین تصویری که دراین‌میان به‌چشم می‌خورد، ویفر ۳۰۰ میلی‌متری تراشه نسل‌چهاردهمی Meteor Lake-M باشد که به دو نسل بعدی پردازنده‌های اینتل تعلق دارد. تا‌به‌حال تصویری از سیلیکون واقعی این چیپ را ندیده بودیم؛ سیلیکونی که هم‌اکنون در مراحل آزمایشی فرایند تولید Intel Fabs قرار دارد.

همه‌ی این تراشه‌ها یک نقطه اشتراک دارند و آن‌هم استفاده از سبک طراحی multi-tile در ساختار آن‌ها است که به فناوری فشرده‌سازی بسیار پیچیده و سطح بالایی نیاز دارد. این تکنولوژی جدید در کانون توجهات اینتل قرار گرفته است و شرکت در آینده‌ی نزدیک، آن را استفاده خواهد کرد.

سیلیکون تست تراشه های Meteor Lake

ساختار پردازنده های Meteor Lake اینتل

براساس اندازه‌ی تراشه‌های آزمایشی اینتل در این تصاویر، می‌توان گفت که پردازنده‌ها به‌احتمال قوی به سری Meteor Lake-M تعلق دارند و در محدوده‌ی توان مصرفی ۵ تا ۱۵ وات کار می‌کنند؛ اما آنچه فعلا مشخص نیست، هدف هریک از این کاشی‌ها در ساختار شبکه‌ای این سیلیکون‌ها است.

اینتل تأیید کرد که تراشه‌های Meteor Lake با استفاده از فناوری فشرده‌سازی Foveros طراحی شد‌ه‌اند و به‌طور‌کلی شامل سه بخش مختلف می‌شوند: ۱. Computer Die که احتمالا بزرگ‌ترین بخش از ساختار کاشی‌گونه‌ی تراشه‌ی بالا را تشکیل می‌دهد؛ ۲. SoC-LP برای عملیات‌های ورودی‌وخروجی؛ ۳. Graphics Die که از ۹۶ تا ۱۹۲ واحد اجرایی یا Execution Unit تشکیل شده است.

واضح به‌نظر می‌رسد که تراشه‎‌ی بالا، چهار بخش کلی دارد و عملکرد بخش چهارم هنوز نامشخص باقی مانده است. پردازنده‌های دسکتاپ Meteor Lake و مدل‌های مخصوص لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های قابل‌حمل در بهترین حالت، در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ معرفی و عرضه می‌شوند.

عنوان نسل

Alder Lake Raptor Lake Meteor Lake Arrow Lake Lunar Lake Nova Lake
نسل دوازدهم سیزدهم چهاردهم پانزدهم شانزدهم هفدهم
فناوری تولید Intel 7 Intel 7 Intel 4 نامعلوم نامعلوم نامعلوم
معماری هسته‌های بزرگ Golden Cove Raptor Cove Redwood Cove Lion Cove Lion Cove Panther Cove
معماری هسته‌های کوچک Gracemont Gracemont Gracemont Skymont Skymont Darkmont
معماری گرافیک یکپارچه Xe-LP Gen12.2 Xe-LP Gen12.2 Xe-LP Gen 12.7 نامعلوم Gen 13 نامعلوم
حداکثر هسته‌ها (۸C+8c)16 (۸C+16c)24 نامعلوم (۸C+32c)40 نامعلوم نامعلوم
حداکثر هسته‌های GPU ۹۶EU ۹۶EU ۱۹۲EU نامعلوم نامعلوم نامعلوم
سوکت پلتفرم LGA1700 LGA1700 نامعلوم نامعلوم نامعلوم نامعلوم
پشتیبانی از حافظه DDR4/DDR5-4800 DDR4/DDR5-5600 DDR5 نامعلوم نامعلوم نامعلوم
فناوری رابط PCIe PCIe 5.0 PCIe 5.0 PCIe 5.0 نامعلوم نامعلوم نامعلوم
زمان عرضه Q4 2021 Q4 ۲۰۲۲ Q2 ۲۰۲۳ Q4 ۲۰۲۳ Q4 ۲۰۲۴ ۲۰۲۵

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا