zoomit

افزایش ۳۷ درصدی کلاهبرداری اینترنتی در هشت ماه نخست سال

افزایش ۳۷ درصدی کلاهبرداری اینترنتی در هشت ماه نخست سال

سردار وحید مجید، رئیس پلیس فتای فراجا، در حاشیه جلسه ارتباط با مستقیم با مردم که در مرکز نظارت همگانی ۱۹۷ برگزار شد از افزایش میزان جرائم اینترنتی در کشور خبر داد و عدم توجه کاربران به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس فتا را یکی از دلایل افزایش این جرائم در هشت ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته دانست.

سردار وحید در این خصوص به افزایش ضریب کشف به وقوع توسط پلیس فتا از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه اشاره کرده و گفت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه کشفیات پلیس فتا ۱۵ درصد افزایش داشته است. در حوزه دستگیری نیز شاهد افزایش ۹ درصدی بودیم. ضریب کشف به وقوع هم حدود ۱.۵ درصد افزایش داشته است.

طبق اعلام او، با توجه به میزان فراوانی جرائم در فضای مجازی کلاهبرداری اینترنتی، برداشت غیر مجاز اینترنتی، هتک حیثیت، نشر اکاذیب درفضای مجازی و دسترسی غیر مجاز به داده و مزاحمت اینترنتی جزء بیشترین جرائم در فضای مجازی در این بازه زمانی بوده است. به گفته رئیس پلیس فتای فراجا، مردم در مراجعه‌های حضوری و تماس‌های تلفنی خود با پلیس فتا بیش از همه پرونده‌هایی با همین موضوعات را مطرح می‌کنند.

در این میان البته کلاهبرداری اینترنتی بیشترین افزایش در میزان وقوع نسبت به سال گذشته را داشته است: «جرائم مربوط به کلاهبرداری اینترنتی نسبت به پارسال ۳۷ درصد افزایش داشته است. موضوعی که ناشی از عدم توجه کاربران به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس فتا است.»

سردار وحید مجید همچنین به افزایش ضریب کشف توسط پلیس فتا اشاره کرده و در پاسخ به این که چند پرونده توسط پلیس فتا کشف می‌شود، اظهار داشت: «قدرت کشف پلیس فتا در سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است و ضریب کشف به وقوع پلیس فتا در حدود ۹۴ درصد است».

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا