zoomit

ابرقاره بعدی به سلطه پستانداران روی زمین پایان خواهد داد

ابرقاره بعدی به سلطه پستانداران روی زمین پایان خواهد داد

از زمانی که حیوانات خزنده‌مانند به پستانداران تکامل یافتند، تقریبا ۲۵۰ میلیون سال می‌گذرد. اکنون گروهی از دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالا فقط ۲۵۰ میلیون سال دیگر از عمر پستانداران باقی مانده است.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که دوشنبه‌ی گذشته در نشریه نیچر ژئوساینس منتشر شد، مشابه با مدل‌هایی که گرمایش جهانی ناشی از فعالیت‌های انسان را در قرن آینده پیش‌بینی کرده‌اند، یک شبیه‌سازی مجازی از دنیای آینده‌ی ما ساختند. مطالعه‌ی اخیر با استفاده از داده‌های مربوط به حرکت قاره‌ها در سرتاسر سیاره و همچنین نوسانات در ترکیب شیمیایی جو، آینده‌ای بسیار دورتر را پیش‌بینی کرد.

الکساندر فارنسورث، دیرینه‌اقلیم‌شناس در دانشگاه بریستول که هدایت مطالعه را برعهده داشت، به نیویورک‌تایمز گفت سیاره‌ی زمین ممکن است آن‌قدر داغ شود که زنده‌ماندن تمام پستانداران خشکی‌زی ازجمله خودمان دیگر امکان‌پذیر نباشد. پژوهشگران دریافتند که آب‌وهوا دراثر سه عامل، کشنده خواهد شد: خورشید درخشان‌تر، تغییر در جغرافیای قاره‌ها و افزایش دی‌اکسید کربن.

دانشمندان از دهه‌ها پیش درتلاش بوده‌اند تا سرنوشت حیات روی زمین را پیش‌بینی کنند. اخترشناسان انتظار دارند که خورشید ما به‌طور پیوسته درخشان‌تر شود و درحدود ۷٫۶ میلیارد سال دیگر، احتمالا زمین را ببلعد.

اما حیات به احتمال زیاد آن‌قدرها طولانی نخواهد بود. همان‌طور که خورشید انرژی بیشتری به سمت زمین می‌فرستد، جو سیاره گرم می‌شود و تبخیر آب بیشتر از اقیانوس‌ها و قاره‌ها را به‌دنبال دارد. بخار آب گاز گلخانه‌ای قدرتمندی است و درنتیجه گرمای بیشتری را به دام می‌اندازد. ممکن است ظرف مدت دو میلیارد سال هوا آن‌قدر گرم شود که آب اقیانوس‌ها را با جوشاندن تبخیر کند.

در سال ۲۰۲۰، دکتر فارنسورث برای انحراف حواس خود از دنیاگیری کرونا، توجهش را به آینده‌ی زمین معطوف کرد. او با مطالعه‌ای مواجه شد که چگونگی حرکت قاره‌های زمین را در آینده‌ی دور پیش‌بینی می‌کرد.

درطول تاریخ زمین، توده‌های خشکی با یکدیگر برخورد کردند و ابرقاره‌هایی را شکل دادند که بعدا بخشی از آن‌ها شکسته و به قاره‌های کوچک‌تر تفسیم شدند. پانگه‌آ، آخرین ابرقاره‌ی زمین بود که از ۳۳۰ میلیون تا ۱۷۰ میلیون سال پیش وجود داشت. مطالعه‌ی جدید پیش‌بینی کرده است که در ۲۵۰ میلیون سال آینده، ابرقاره‌ای جدید به نام پانگه‌آ اولتیما در امتداد استوا شکل خواهد گرفت.

دکتر فارنسورث در پژوهش اولیه‌ی خود، مدل‌هایی از زمین باستانی را برای بازسازی آب‌وهوای گذشته ساخت. اما وی درعین‌حال فکر کرد که استفاده از مدل‌هایش برای فهمیدن وضعیت حیات در پانگه‌آ اولتیما جالب خواهد بود.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا