zoomit

آیا چیزی سخت‌تر از الماس وجود دارد؟

آیا چیزی سخت‌تر از الماس وجود دارد؟

الماس‌ به خاطر سختی‌اش ستایش می‌شود. جواهرات ساخته‌شده از الماس می‌توانند تا چند نسل دوام بیاورند و دربرابر انواع ساییدگی مقاوم هستند. همچنین الماس به‌عنوان تیغه یا مته می‌تواند تقریبا بدون خرابی در هر چیزی نفوذ کند. الماس پودری را هم می‌توان برای صیقل دادن سنگ‌های قیمتی، فلزها و مواد دیگر به کار برد، اما آیا چیزی سخت‌تر از الماس وجود دارد؟ پاسخ به این پرسش اندکی دشوار است.

برای اهداف کاربردی، الماس سخت‌ترین ماده به شمار می‌رود. روش‌هایی برای ساخت الماس‌های سخت‌تر از الماس استاندارد وجود دارند. همچنین از نظر تئوری، مواد دیگری می‌توانند سخت‌تر از الماس باشند، اما به شکلی وجود ندارند که بتوانید در دست خود نگه دارید یا به طور گسترده استفاده کنید.

افرادی که انگشتر الماس دارند می‌توانند دوام آن را تأیید کنند، با این حال درک این نکته مهم است که در اینجا «سختی» معنای خاصی برای دانشمندان دارد. سختی، اغلب اوقات با ویژگی‌های دیگری مثل سفتی یا استحکام اشتباه گرفته می‌شود. این ویژگی‌ها گاهی، اما نه همیشه با سختی همبستگی دارند.

برای مثال الماس بسیار سخت است، اما سفتی متوسطی دارد و به شکل شگفت‌انگیزی به آسانی می‌توان آن را شکست و به چند وجه بلوری تقسیم کرد. به همین دلیل برش‌‌دهنده‌ها می‌توانند الماس‌های چندوجهی زیبا و درخشان بسازند.

دانشمندان سختی را به شیوه‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کنند. زمین‌شناس‌ها اغلب از مقیاسی تطبیقی موسوم به مقیاس سختی موهس استفاده می‌کنند که روشی برای شناسایی مواد معدنی بر اساس خراش‌پذیری است. الماس با مقیاس ۱۰ که بالاترین عدد در این مقیاس است، می‌تواند تقریبا هر چیزی را خراش دهد. عدد یک در مقیاس موهس به نوعی کانی نرم و شکننده به نام تالک تعلق دارد.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا