zoomit

MSI توسعه فناوری اختصاصی AMD برای اورکلاک حافظه را تأیید کرد

MSI توسعه فناوری اختصاصی AMD برای اورکلاک حافظه را تأیید کرد

به‌لطف برگزاری کنفرانس مطبوعاتی MSI در نمایشگاه کامپیوتکس با محوریت معرفی مادربردهای مبتنی‌بر تراشه‌ی X670، اطلاعات جدیدی درباره‌ی فناوری AMD EXPO دردسترس قرار گرفته است. MSI در یکی از اسلایدهای کنفرانس مطبوعاتی خود پردازنده‌های سری AMD Ryzen 7000 Raphael را با پردازنده‌های سری AMD Ryzen 5000 Vermeer مقایسه کرد و نشان داد پردازنده‌های کلاس دسکتاپ نسل جدید AMD ازطریق فناوری جدید EXPO از قابلیت اورکلاک حافظه (OC) پشتیبانی می‌کنند.

پیش‌تر افشاگران به اطلاعاتی دست پیدا کرده بودند که نشان می‌داد ای‌‌‌‌ام‌‌‌‌دی ازطریق این قابلیت جدید، پشتیبانی از DDR5-6000CL30 و DDR5-6400CL32 را در پلتفرم‌های آزمایشی خود ممکن کرده است. به‌گزارش تامز هاردور، فناوری AMD EXPO، به‌نوعی رقیب Intel XMP 3.0 است.

دو شرکت AMD و اینتل ازطریق فناوری‌های یادشده، استفاده‌ی سریع و آسان از فرکانس بهینه‌ی حافظه و ولتاژ و تایمینگ مناسب را تسهیل می‌کنند تا عملکرد پلتفرم با حافظه‌ی DDR5 بهبود یابد. گفته می‌شود فناوری EXPO (مخفف EXtended Profiles for Overclocking) در مراحل توسعه با نام RAMP (مخفف Ryzen Accelerated Memory Profile) شناخته می‌شده است.

در کمال تعجب، AMD در کنفرانس کامپیوتکس و حتی بیانیه‌‌های مطبوعاتی پس‌از‌آن، جزئیاتی درباره‌ی پشتیبانی پردازنده‌های نسل جدیدش از فناوری EXPO ارائه نداد؛ به‌همین‌دلیل، همچنان نمی‌توانیم با قطعیت از حضور این فناوری در خانواده‌ی Ryzen 7000 سخن به‌میان بیاوریم. در‌حال‌حاضر، اسلاید منتشرشده در کنفرانس کامپیوتکس شرکت MSI، تنها منبع رسمی برای تأیید توسعه‌ی فناوری AMD EXPO به‌حساب می‌آید.

مقاله‌های مرتبط:

  • AMD تراشه‌های Ryzen 7000 دسکتاپ را معرفی کرد؛ ۱۶ هسته Zen 4 و ۱۵ درصد عملکرد تک‌‌رشته‌ای بهتر
  • AMD: تمامی پردازنده‌های Ryzen 7000 نیازمند مادربردهای جدید AM5 هستند

MSI یکی از شرکای تجاری نزدیک و مطمئن AMD است؛ اما تا زمانی که تیم قرمز چیزی اعلام نکند همه‌چیز در حد شایعه باقی می‌ماند. MSI در یکی از اسلایدهای کنفرانس اخیرش به‌اشتباه عدد مربوط به PPT را به‌عنوان TDP پردازنده‌های Ryzen 7000 اعلام کرد و شاید اشاره به فناوری EXPO یکی دیگر از اشتباهات اسلایدهای MSO باشد. AMD رسماً گفت که پلتفرم‌های Ryzen 7000 از حداکثر ۲۴ لاین PCIe 5.0 پشتیبانی می‌کنند؛ اما MSI تعداد لاین‌ها را ۲۸ مورد اعلام کرد. شاید چهار لاین برای اتصال پردازنده‌ی مرکزی و مادربرد استفاده شوند؛ این موضوع تفاوت بین عددها را توضیح می‌دهد.

طبق ادعای ویدئوکاردز، AMD از MSI درخواست کرده است تا اسلاید حاوی جزئیات فناوری EXPO را در هر جایی که منتشر کرده، حذف کند. در‌حال‌حاضر، نمی‌دانیم دلیل AMD برای این کار وجود خطای اطلاعاتی در اسلاید MSI است یا تیم قرمز قصد دارد اطلاعات یادشده را بعدها به‌صورت اختصاصی دردسترس رسانه‌ها قرار دهد.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا