کسب و کار

کدام یک از صندوق های سرمایه گذاری بهتر است؟

کدام یک از صندوق های سرمایه گذاری بهتر است؟

—————- رپرتاژ آگهی —————–

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک سال گذشته، متداول‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بازار بورس بوده‌اند. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها از نوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، نیازی به سواد بورسی و آگاهی از تکنیک‌های معاملاتی نیست، سرمایه‌گذار در این روش باید پول خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تزریق کرده و فرآیند مدیریت و برنامه‌ریزی به عهده عوامل و تیم حرفه‌ای صندوق خواهد بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای انواع مختلفی است که همین موضوع باعث سردرگمی افراد برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بازار بورس شده است. در این مقاله قصد داریم به نحوه شناسایی بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس بپردازیم.
 

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق‌ سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای محبوب سرمایه‌گذاری در بازار بورس هستند. صندوق‌ها بیشتر مناسب افرادی است که سواد بورسی و یا زمان کافی برای تحلیل و انجام معاملات سهام به صورت مستقیم را ندارند. افراد با تزریق سرمایه خود در این صندوق‌ها، می‌توانند به صورت دوره‌ای سود کسب کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بنا به نوع ترکیب دارایی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این صندوق‌ها میزان ریسک‌پذیری مختلفی دارند.
ریسک‌پذیری یکی از مولفه‌های بسیار مهم در فرایند سرمایه‌گذاری در هر بازار مالی است. برای سرمایه‌‌گذاری در صندوق‌ها باید میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار مشخص شود. به عنوان مثال بسیاری از افراد توانایی تحمل ضرر در فرایند سرمایه‌گذاری را ندارند، پس بهتر است صندوق‌هایی را انتخاب کنند که میزان ریسک‌ سرمایه‌گذاری در آن‌ها بسیار پایین باشد. برای همین، در ادامه به معرفی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس می‌پردازیم.
 

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

همان‌طور که اشاره شد، نوع ترکیب دارایی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آن‌ها را به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌کند. در حال حاضر صندوق‌ها‌ی سرمایه‌گذاری در ۴ دسته مختلف تقسیم‌ می‌شوند که عبارت‌اند از:
   – صندوق‌های سهامی: عمده دارایی صندوق‌های سهامی، از اوراق بهادار تشکیل می‌شود. نوسان قیمتی ماهیت اصلی اوراق بهادار در بازار بورس است، برای همین صندوق‌های سهامی دارای ریسک بیشتری نسبت به سایر صندوق‌ها در بازار بورس هستند. در عوض، سود به دست آمده در این صندوق‌ها نسبت به سایر صندوق‌ها سرمایه‌گذاری بیشتر خواهد بود.
   – صندوق‌های درآمد ثابت: عمده دارایی صندوق‌های درآمد ثابت، از اوراق بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بادرآمد ثابت تشکیل شده است. همین امر باعث شده تا این صندوق‌ها در بازار بورس به عنوان کم‌ریسک‌ترین روش سرمایه‌گذاری شناخته شوند. این صندوق‌ها بیشتر مناسب افرادی است که توان ریسک‌پذیری بالایی ندارند.
   – صندوق‌های مختلط: همان‌طور که از اسم این صندوق‌ها پیدا است، ترکیب دارایی آن بین صندوق‌های سهامی و با درآمد ثابت است. معمولا ۶۰ درصد از دارایی‌های صندوق مختلط از سهام شرکت‌های بورسی و مابقی آن از اوراق با درآمد ثابت، اوراق بانکی و مشارکت تشکیل می‌شود.
   – صندوق‌های طلا: صندوق طلا یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری جدید در بازار طلا است. سرمایه‌گذاران با هر مقدار پول، می‌توانند به راحتی در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق‌ها به نوعی جانشین خرید فیزیکی طلا به شکب سنتی بوده و دارای مزایای متعددی است. میزان نقدشوندگی در این صندوق‌ها بالا است و سرمایه‌گذار می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن به اصل پول خود دست پیدا کند. به عنان مثال، صندوق زرین کارگزای آگاه با نماد مثقال، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ترکیب دارایی طلا است.
 

معیارهای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

تا این بخش از مقاله با انوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سازوکار آن‌ها در بازار بورس آشنا شدید. برای شناسایی بهترین صندوق سرمایه گذاری باید به چند مولفه مهم توجه داشته باشید. سنجش میزان ریسک‌پذیری یکی از مهم‌ترین عوامل سرمایه‌گذاری در بازار بورس است.
اگر شما جزو افرادی هستید که در هر شرایطی از ریسک دوری می‌کنید و پول‌های خود را در بانک پس انداز می‌کنید، صندوق‌های با درآمد ثابت بهترین گزینه برای شما است. در طرف مقابل، اگر شما جزو افرادی هستید که ریسک بازار بورسی را پذیرفته و در کنار آن علاقه زیاد به کسب سود دارید، بهتر است پول خود را در صندوق‌های سهامی تزریق کنید.
یکی دیگر از عوامل مهم برای انتخاب صندوق مناسب، مشخص کردن نحوه معاملات صندوق در بازار است. نحوه معاملات صندوق‌ها به صورت کلی به دو شکل ETF و صدور و ابطال انجام می‌شود.
نحوه معاملات به صورت ETF دقیقا مشابه با روش خرید مستقیم سهام از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری‌ها است و نیازی به مراجعه حضوری یا صرف زمان زیاد ندارد. روش صدور و اطلال در معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از طریق سامانه مخصوص یا مراجعه حضوری به شعب صندوق انجام می‌شود. جالب است بدانید که میزان نقدشوندگی صندوق‌هایی که معاملات آن‌ها به صورت ETF انجام می‌شود، بیشتر است.
 

استفاده از سایت‌های معتبر در بازار بورس

در گام اول بهتر است بدانید که هر صندوق سرمایه‌گذاری در بازار بورس، سایت مخصوص به خود را دارد که در آن گزارش عملکرد و جزئیات فصلی یا دوره‌ای صندوق در اختیار عموم قرار داده می‌شود. علاوه بر این، سایت‌ها و سامانه‌های معتبر وجود دارند که اطلاعیه ناشران بورس (شرکت‌های بورسی) یا عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری را منتشر می‌کنند. برای مشاهده و بررسی جزئیات عملکرد و سوابق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، می‌توانید از اطلاعات دو سایت TSETMC و فیپیران استفاده کنید.

کلام آخر
صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازار بورس هستند. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها از نوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم محسوب می‌شود. سرمایه‌گذار در این روش نیازی به دانش بورسی یا صرف زمان زیاد ندارد. فرد با انتخاب صندوق و تزریق پول به آن، به صورت غیرمستقیم سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای ترکیب داریی متنوعی هستند که همین امر دلیل تفاوت میان آنها می‌شود. به عنوان مثال، صندوق‌های سهامی مناسب افراد ریسک‌پذیر بوده و صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر مناسب افرادی است که به هیچ عنوان ریسک‌پذیر نیستند. در ادامه به عوامل مهم برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس پرداختیم که می‌توانید با به کار‌گیری این نکات در فرایند سرمایه‌گذاری خود، بهترین صندوق سرمایه گذاری در بازار بورس را شناسایی کنید.
 

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا