مديريت ICT

چین آمریکا را به تلاش برای «سلطه‌طلبی در فناوری» متهم کرد

چین آمریکا را به تلاش برای «سلطه‌طلبی در فناوری» متهم کرد

دولت چین روز سه‌شنبه، ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن)، واشنگتن را متهم کرد که درصدد دستیابی به «سلطه‌طلبی در فناوری» است. گزارش‌ها حاکی است که ایالات متحده ممکن است برای افزایش فشار بر هواوی، غول فناوری چینی، دسترسی تمام تامین‌کنندگان آمریکایی به هواوی را مسدود کند.

به گزارش نیوزلن و به نقل از ایندیپندنت، این اقدام احتمالی که بلومبرگ‌، تایمز مالی و وال‌استریت‌ژورنال آن را گزارش کرده‌اند، محدودیت‌های اعمال‌شده در سال ۲۰۱۹ را که دسترسی هواوی به تراشه‌های مخصوص و دیگر فناوری‌ها را محدود می‌کرد، سخت‌تر خواهد کرد. این شرکت چینی که تجهیزات شبکه و گوشی‌های هوشمند می‌سازد، در حال حاضر، اجازه خرید برخی اجزای کمتر پیشرفته را دارد.

هواوی، اولین مارک فناوری جهانی چینی، در مرکز درگیری بین واشنگتن و پکن بر سر فناوری و امنیت قرار دارد. مقام‌های آمریکایی بر این باورند که هواوی یک خطر امنیتی محسوب می‌شود و ممکن است به جاسوسی چین کمک کند، اتهامی که این شرکت تکذیب می‌کند.

 

چین آمریکا را به تلاش برای «سلطه‌طلبی در فناوری» متهم کرد

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت که چین به‌شدت نگران این گزارش‌ها است. او واشنگتن را متهم کرد که «مفهوم امنیت ملی و سوء‌استفاده از قدرت دولتی را تغییر داده» تا رقبای چینی را سرکوب کند. او مدعی شد که این روش‌ها برخلاف اصول اقتصاد بازار است و «هژمونی تکنولوژیکی آشکار» است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود که پکن از «حقوق مشروع» شرکت‌های خود دفاع خواهد کرد، اما توضیح نداد که این کشور چگونه ممکن است پاسخ دهد. پکن پس از اقدام گذشته آمریکا علیه شرکت‌هایش اعلامیه‌های مشابهی منتشر کرده بود، اما اغلب مواقع در این‌گونه موارد هیچ اقدام خاصی نمی‌کند.

ممنوعیت فروش تراشه‌های پیشرفته ساخت آمریکا و طرح‌ها و دیگر خدمات آن، به کسب‌وکار گوشی‌های هوشمند هواوی آسیب شدیدی زده است. وزارت بازرگانی آمریکا موافقت کرده است که مجوز صادرات به چین را به شرکت‌های آمریکایی اعطا کند تا به آن‌ها اجازه دهد تراشه‌های کمتر پیشرفته و فناوری‌های دیگر را که خطر امنیتی تلقی نمی‌شوند به هوآووی بفروشند.

این تصمیم باعث شکایت تامین‌کنندگانی شده است که میلیاردها دلار در فروش سالانه از دست می‌دادند. به گزارش آسوشیتدپرس، دولت بایدن ممکن است دیگر چنین مجوزهایی را اعطا نکند، اگرچه تاکنون تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا