مديريت ICT

چگونه از تشعشعات آنتن‌های مخابراتی شکایت کنیم؟

چگونه از تشعشعات آنتن‌های مخابراتی شکایت کنیم؟

عظیم فرد- مدیرکل دفتر نظارت بر طیف رگولاتوری- گفت: اپراتورها برای ارایه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبتنی بر فناوری‌های نسل چهارم و بالاتر تلفن همراه به منظور رفع نیاز کاربران خود، نیازمند احداث سایت و نصب دکل جدید هستند. حال ممکن است برخی افراد نگران اثرات تشعشعی امواج رادیویی این تجهیزات باشند. به همین دلیل رگولاتوری براساس وظایف خود، در همکاری با سایر سازمان‌های متولی در این حوزه مانند سازمان انرژی اتمی ایران، به طور مستمر تشعشعات آنتن دکل‌ها را به سه روش زیر اندازه‌گیری می‌کند.

به گزارش نیوزلن از ایسنا، وی درباره اولین روش اندازه‌گیری تشعشعات، به نصب سنسورهای اندازه‌گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیسی در ۷۰ نقطه شهر تهران و ۱۸ نقطه شهر شیراز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر میزان تشعشعات تجمعی در این دو شهر از طریق حسگرهای نصب شده، اندازه‌گیری می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر طیف رگولاتوری عنوان کرد: در روش دیگر میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی در ۱۰ نقطه از شهرهای اهواز، تهران، کرج، شیراز، اصفهان، قم، تبریز، مشهد و ساری به صورت دوره‌ای و ماهانه اندازه‌گیری می‌شود. علاوه بر این، یک پایش دیگر هم وجود دارد که براساس درخواست ثبت شده توسط شهروندان در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات ۱۹۵ و به صورت موردی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۱۰۰ مورد درخواست اندازه‌گیری تشعشعات در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات ۱۹۵ ثبت شده است، گفت: شهروندان می‌توانند شکایت و یا درخواست خود برای اندازه‌گیری تشعشعات آنتن‌های فعال مخابراتی محل مورد نظرشان را از طریق سامانه ۱۹۵ به نشانی https://۱۹۵.cra.ir/ ثبت کنند.

طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرد بیان کرد: پس از دریافت درخواست، رگولاتوری متخصصان خود را به همراه دستگاه سیار برای اندازه‌گیری تشعشعات به محل مورد نظر اعزام می‌کند. نتایج این اندازه‌گیری‌ها برای بررسی به سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان متولی ایمنی تشعشعی در کشور ارسال شده و در آنجا بررسی و تحلیل می‌شود که خوشبختانه تاکنون هیچ موردی مبنی بر غیراستاندارد بودن تشعشعات اعلام نشده است.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا