zoomit

وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت همراه و ثابت افزایش داشته است

وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت همراه و ثابت افزایش داشته است

کاربران در شبکه‌های اجتماعی حداقل در یک هفته اخیر از کاهش سرعت اینترنت و در برخی مواقع قطعی اینترنت اپراتورهای تلفن همراه و ثابت خبر داده‌اند. همچنین گزارش‌های منتشرشده از کاربران در برخی شهر‌ها مانند خوزستان و رشت هم از قطعی کامل اینترنت در برخی ساعت روز یا تمام روز و تنها دسترسی به سایت‌های داخلی خبر می‌دهند. از سوی دیگر برخی سایت‌ها مانند نت بلاکز که با استفاده از گزارش رسانه‌ها و ابزارهای سخت‌افزاری ترافیک داده‌های شبکه و محدودیت‌های اینترنت در کشورهای مختلف را بررسی می‌کند، نشان می‌دهند که در انتهای هفته گذشته اینترنت مخصوصاً در شبکه اینترنت رایتل برای دقایقی به‌صورت کامل قطع بوده است.

در این شرایط خانه ملت در گفت‌وگویی که با وزیر ارتباطات داشته، بدون اشاره به قطعی‌های هفته‌های اخیر از عیسی‌زارع‌پور در مورد شائبه کاهش سرعت اینترنت ثابت و سیار در ماه‌های اخیر پرسیده است. عیسی زارع پور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، اعلام کرده که مراجع جهانی و سایت‌های معتبری در مورد سرعت ارائه خدمات اینترنت قابل رجوع و استناد هستند و آن‌ها نیز آن را می‌پذیرند.

زارع‌پور در این مورد گفت:

هر ماه این مراجع هم اینترنت سیار و هم اینترنت ثابت کشورها را اندازه‌گیری می‌کنند و براساس نتایج سایت “Speed Test” زمانی که بنده وزارتخانه را تحویل گرفتم سرعت اینترنت تلفن همراه ۲۱٫۸ مگابیت‌بر‌ثانیه بوده و الان با حدود ۱۵ درصد افزایش به ۲۵ رسیده است. سرعت اینترنت خانگی نیز حدود ۹ مگابیت‌بر‌ثانیه بوده و اکنون به حدود ۱۰ رسیده است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: «البته این اعداد رضایت‌بخش نیست و ما در ارتباطات ثابت رتبه ۱۴۵ را در دنیا داریم؛ البته در شبکه سیار به میانگین جهانی نزدیک‌تر هستیم ولی این سرعت شایسته مردم ما نیست و به دلیل عقب‌ماندگی تاریخی این وضعیت ایجاد شده و حتماً باید سرعت و کیفیت افزایش پیدا کند و یکی از بال‌های شبکه ملی اطلاعات همین شبکه پرسرعت و باکیفیت در سراسر کشور است؛ اما پس‌رفتی هم نداشته‌ایم.»

در حالی وزیر ارتباطات از وضعیت نسبتاً رضایت‌بخش اینترنت صحبت می‌کند که هفته گذشته و با بالا گرفتن اعتراض کاربران نسبت به کاهش و قطعی اینترنت در کشور و برخی از استان‌ها شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در واکنش به اینکه در روزهای اخیر گفته شده اینترنت اهواز قطع شده، اعلام کرده‌ بود این قطعی‌ها به‌خاطر شرایط بد زیرساختی طبیعی است.

البته درمقابل این اظهارت، اواخر هفته گذشته وزیر کشور ایران درباره ناامنی در برخی از مناطق جنوبی ایران از جمله اهواز و قطعی اینترنت گفته بود که در هیچ نقطه‌ای از کشور ناامنی وجود ندارد. او با تکذیب قطع اینترنت اعلام کرد که خبرهای منتشرشده درست نیست.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا