موبايل

واردکنندگان گوشی چقدر دلار ۲۸۵۰۰ دریافت کردند؟

واردکنندگان گوشی چقدر دلار ۲۸۵۰۰ دریافت کردند؟

پس از اعمال سیاست ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی، مدت کوتاهی واردات برخی از تلفن‌های همراه نیز شامل این ارز شد که با توجه به سابقه ارز ۴۲۰۰ تومانی لازم است تا دستگاه‌های ذی‌ربط مانند گمرک ایران در مورد شرایط رفع تعهد ارزی دریافت کنندگان این ارز اقدام کند.

به گزارش نیوزلن از تسنیم، طی سال ۱۳۹۷ دولت به منظور حمایت از مردم و جلوگیری از شوک تورمی، سیاست ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی را آغاز کرد. نکته اساسی در خصوص این طرح این بود که در ابتدا به کلیه کالاها تخصیص پیدا کرد و این مسئله سبب شد تا حتی کالاهای مصرفی غیرضروری نیز از این ارز استفاده کنند.

در نتیجه این موضوع باعث هدر رفت بخشی از منابع ارزی کشور شد. با این وجود دولت در ادامه و طی مراحل مختلف کالاهای مصرفی را از دایره دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف کرد و در ادامه و تا دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ که ارز ۴۲۰۰ تخصیص پیدا می‌کرد، تنها به کالاهای اساسی محدود شد.

پس از تصمیم دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰۱، شاهد افزایش تورم از محل افزایش قیمت کالاهای اساسی و به دنبال آن نوسانات نرخ ارز دولت مجددا به سراغ سیاست تثبیت رفت و ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی را برای کالاهای ضروری اختصاص داد. در مقطع ابتدایی تخصیص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در سال گذشته دسته‌ای از تلفن‌های همراه نیز شامل این ارز شدند.

گفتنی است، در سال ۱۳۹۷ یکی از گروه‌های کالایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرد و شاهد ابهامات و بعضا تخلفات متعددی در عملکرد آن بودیم حوزه واردات تلفن‌های همراه، تبلت و تجهیزات جانبی آن بود. در نتیجه در این راستا لازم است دستگاه‌های ذی‌ربط مانند گمرک ایران در خصوص رفع تعهد ارزی واردکنندگانی که در حوزه واردات تلفن همراه ارز دریافت کردند شفاف‌سازی کنند. 

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا