کسب و کار

هاوینگ بیت کوین چیست ؟ تاریخ جدیدترین هاوینگ

هاوینگ بیت کوین چیست ؟ تاریخ جدیدترین هاوینگ

—————- رپرتاژ آگهی —————–

اطلاع از تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین یکی از موضوعات قابل اهمیت برای ماینرهای این ارز دیجیتال مشهور است، اما اصلا هاوینگ چیست ؟ و هاوینگ بیت کوین کی اتفاق میافتد ؟ یا این‌که پس از هر رویداد هاوینگ، قیمت‌ بیت کوین و ماینرهای این رمزارز چگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این‌ها سوالاتی هستند که در این مقالهٔ کوتاه به آن‌ها پاسخ‌ داده‌ایم. برای آشنایی با این مفاهیم مهم و دریافت پاسخ پرسش‌هایتان، تا پایان مقاله ما را همراهی بفرمایید.
 

معنی هاوینگ در بیت کوین و تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین

قبل از صحبت دربارهٔ تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین، طبیعتاً باید به سوالات هاوینگ چیست ؟ و هاوینگ بیت کوین چیست ؟ پاسخ بدهیم. هاوینگ یک واژهٔ انگلیسی به معنای تقسیم به دو قسمت مساوی است و به شکل (Halving/Halvening)  نوشته می‌شود. اگرچه تلفظ صحیح این کلمه هاوینگ است، اما در زبان فارسی بعضاً آن را به‌صورت هلوینگ یا هالوینگ نیز تلفظ می‌کنند.
شاید فکر کنید با توجه به معنی لغوی هاوینگ، پس هر رویداد، هاوینگ به معنی نصف‌شدن بیت کوین باشد. در حالی که پاسخ این سوال منفی است، بنابراین باید ببینیم هاوینگ بیت کوین چیست؟
 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

در بلاکچین بیت کوین هر یک بلاک، فایلی حاوی ۱ مگابایت سوابق تراکنش بیت کوین است. در این شبکه ماینرها باید یک مسئله پیچیدهٔ ریاضی را با کمک سخت‌افزارهای تخصصی حل کنند، سپس با تولید یک خروجی به نام هش، فرایند بلاک را تکمیل و آن را قفل کنند. قفل‌شدن بلاک به این معنی است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد، سپس برای افزودن بلاک بعدی، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. ماینرهای بیت کوین در ازای انجام این روند، پاداشی از جنس بیت کوین دریافت می‌کنند.
پاداش بیت کوین از ابتدا تاکنون به یک مقدار نبوده است. به این معنی که در ابتدای تأسیس بیت کوین، به ازای هر بلاک، ۵۰ بیت کوین به ماینرها داده می‌شد، اما پس از هر رویداد هاوینگ، مقدار این پاداش نصف شده‌است. ماینرهای بیت کوین و سرمایه‌گذاران این حوزه تاکنون ۳ رویداد هاوینگ را تجربه کرده‌اند.
سه فرایند نصف‌شدن بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و با توجه به روند تکرار چهارسالهٔ تاریخ هاوینگ بعدی بیت کوین سال ۲۰۲۴خواهد بود. طی این سه دوره پاداش ماین کردن هر بار نصف شده‌است. به این شکل که در ۲۰۱۲، پاداش استخراج یک بلاک به نصف ۵۰ یعنی ۲۵ بیت کوین رسید. در ۲۰۱۶ در ازای استخراج یک بلاک، ۱۲.۵ بیت کوین و در سال ۲۰۲۰، این تعداد باز هم نصف شده و به ۶.۲۵ بیت کوین رسید.
همان‌طور که ذکر شد، تاریخ جدیدترین هاوینگ بیت کوین ۱۲ مه ۲۰۲۰ مصاف با ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ بوده است. اکنون باید ببینم که هاوینگ چرا اتفاق می‌افتد یا به عبارتی دیگر لزوم هاوینگ‌شدن یا نصف شدن پاداش بیت کوین چیست؟
 

هاوینگ بیت کوین چیست ؟ تاریخ جدیدترین هاوینگ

 

چرا هاوینگ BTC اتفاق می‌افتد؟

براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده برای الگوریتم ماینینگ بیت کوین، این الگوریتم باید هر ۱۰ دقیقه یک بار به دنبال بلاک‌های جدید بگردد. این زمان تعیین‌شده با افزودن ماینرهای بیشتر به شبکه و افزایش نرخ هش کاهش پیدا می‌کند، بنابراین سیستم برای به‌دست آوردن هدف ۱۰ دقیقه‌ای خود هر دو هفته یک بار پیچیدگی ماینینگ را افزایش می‌دهد. بر همین اساس میانگین زمان برای مکان‌یابی هر یک Block همچنان زیر ۱۰ دقیقه (یعنی تقریباً ۵/۹ باقیمانده است).
تعداد کل بیت کوین عرضه‌شده ۲۱ میلیون واحد است. هر زمان که بیت کوین به این تعداد برسد، تولید آن متوقف می‌شود. هاوینگ BTC به همین دلیل اتفاق می‌افتد تا تضمین کند که مقدار Bitcoin قابل استخراج در هر بلاک به‌تدریج کاهش یابد و این ارز دیجیتالی کمیاب‌تر و ارزشمندتر شود.
با هر رویداد هاوینگ انگیزهٔ ماینرها برای استخراج کم می‌شود. از آن طرف هم هاوینگ قیمت بیت کوین را به‌شدت افزایش می‌دهد و انگیزهٔ لازم را برای استخراج به آن‌ها برمی‌گرداند.
 

تاریخ هاوینگ بعدی بیت کوین

براساس آنچه درمورد تاریخچهٔ هاوینگ بیت کوین گفتیم، این روند از ۲۰۱۲ شروع و هر ۴ سال یک بار یعنی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ تکرار شده‌است. پاداش هر بلاک پیش از اولین هاوینگ ۵۰ بیت کوین بوده و پس از ۱۲ می ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ رسیده است. با توجه به بررسی این روند، تاریخ هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴ و براساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده بین ماه‌های فوریه و ژوئن اتفاق خواهد افتاد. در این تاریخ ارتفاع بلاک‌ها به عدد ۸۴۰ هزار بلاک می‌رسد و پاداش هر بلاک از ۶.۲۵ فعلی به تعداد ۳.۱۲۵ کاهش خواهد یافت.
 

هاوینگ بیت کوین چیست ؟ تاریخ جدیدترین هاوینگ

 

اهمیت هاوینگ بیتکوین

هاوینگ برای بیت کوین همانند قلب و عنصر حیاتی آن عمل می‌کند. ساتوشی ناکاماتو خالق بیتکوین با این کار بیت کوین را در مقابل تورم مقاوم کرده‌است. هر رویداد هاوینگ و نصف‌شدن پاداش استخراج نشان می‌دهد که BTC با ارز فیات که به‌طور طبیعی درگیر تورم می‌شود و باید به‌طور متمرکز کنترل شود، تفاوت دارد.
از طرفی هاوینگ بیت کوین به‌طور معمول منجر به ایجاد آشفتگی در بازار ارزهای دیجیتال می‌شود. رویداد هاوینگ عرضهٔ این رمز ارز را کاهش و ارزش بیت کوین‌های استخراج نشده را بالا می‌برد. بر همین اساس می‌توان گفت رویدادهای هاوینگ و تغییرات ناشی از آن فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.
 

هاوینگ و تأثیر آن بر روی قیمت بیت کوین

تاریخچه هاوینگ نشان می‌دهد که پس از هربار وقوع رویداد هاوینگ، ارزش بیت کوین به‌طور چشمگیری افزایش داشته است. به‌طوری که یکسال بعد از اولین هاوینگ، در ۲۰۱۲ قیمت بیت کوین از ۱۲ دلار قبل از هاوینگ به ۱۰۰۰دلار افزایش داشت. در دومین هاوینگ قیمت‌ بیت کوین به ۶۷۰ دلار کاهش یافت، اما یک سال بعد به ۲۵۵۰ دلار رسید. همین روند در آخرین هاوینگ نیز تکرار شد. براساس این داده‌ها می‌توان گفت هاوینگ بر روی صعود قیمت بیت کوین تأثیرگذار است. هرچند که عوامل دیگری همچون پوشش مطبوعاتی، افزایش موارد استفاده از ارز دیجیتال و جذابیت ناشناس بودن دارایی‌های دیجیتال نیز در این صعود تأثیر بسزایی داشته‌اند.
هر رویداد هاوینگ به‌طورکلی بر روی شبکهٔ بیت کوین و اجزای آن یعنی سرمایه‌گذاران و ماینرهای بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت. اگر از تریدرهای ارز دیجیتال هستید یا به مفاهیم و مباحث این حوزه علاقه‌مندید، بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.
مطالب و مقالات مربوط به هاوینگ بیت کوین و سایر موضوعات این حوزه در سطح اینترنت فراوان است، اما شما باید اطلاعات دقیق و به‌روز این حوزه را مطالعه کنید. برای مثال می‌توانید به مقالاتی که در سایت‌های معتبری همچون وب‌سایت کریپتوباز رجوع کنید و اطلاعات خود را در حوزهٔ ارزهای دیجیتال افزایش دهید. در خصوص اهمیت وبسایت کریپتوباز درزمینهٔ مقالات آموزشی و همچنین سایر خدمات این مرجع، در انتهای این مقاله صحبت کرد‌ه‌ایم.
 

هاوینگ بیت کوین چیست ؟ تاریخ جدیدترین هاوینگ

 

تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین چه تاریخی است؟

با توجه به شواهد موجود، تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین سال۲۱۴۰ خواهد بود. در این زمان تمام ۲۱ میلیون بیت کوین موجود استخراج می‌شود و دیگر خبری از ارز جدید و پاداش‌ها نیست. همین امر موجب افزایش ارزش بیت کوین و به‌تبع آن افزایش تقاضا خواهد شد، درنتیجه این وضعیت شاهد افزایش کارمزد تراکنش‌ها نیز خواهیم بود.
شایان ذکر است که تا سال۲۱۴۰، استفاده از بیت کوین بیشتر رایج می‌شود و موارد استفاده از آن افزایش می‌یابد. افزایش موراد استفاده موجب افزایش حجم تراکنش‌ها و به‌تبع آن افزایش کارمزدهای آن نیز خواهد شد.
 

جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم، هاوینگ بیتکوین یکی از مباحث مهم در حوزهٔ استخراج ارز دیجیتال بیت کوین است. این رویداد که از سال ۲۰۱۲ شروع شده و هر ۴ سال یک بار تکرار می‌شود، منجر به نصف‌شدن پاداش استخراج بیت کوین در هر بلاک خواهد شد. فرایند نصف‌شدن پاداش بیت کوین تأثیر فراوانی بر روی قیمت بیت کوین و عرضه و تقاضای این ارز دارد.
تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین سال ۱۱۴۰ میلادی یعنی زمان اتمام تمام بیت‌ کوین‌های موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه و تأثیر آن بر روی سرمایه‌گذاری بیت کوین، می‌توانید به مقالات آموزشی سایت کریپتوباز مراجعه کنید. همچنین در این سایت به مجموعهٔ بزرگی از محتواهای آموزشی و خبری در قالب متن، ویدیو و پادکست دسترسی خواهید داشت و می‌توانید از آخرین خبرهای حوزهٔ کریپتو از قبیل ارزهای دیجیتال، ان‌اف‌تی‌ها و متاورس به زبان فارسی و به‌صورت کاملاً شفاف و گویا بهره‌مند شوید.
 

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا