فناوری

نصف شدن بیت‌کوین چیست و آیا مهم است؟

نصف شدن بیت‌کوین چیست و آیا مهم است؟

نصف شدن (هاوینگ) بیت‌کوین که از مدت‌ها پیش انتظار می‌رفت، رویدادی حیاتی است که ارزش ارز دیجیتال را به عنوان کالایی که به طور فزاینده کمیاب می‌شود، تضعیف می‌کند، یا هم تغییری فنی که توسط دلالان جهت افزایش قیمت آن مطرح می‌شود.
این نصف شدن پس از آن صورت می‌گیرد که بیت‌کوین در ماه مارس به بالاترین سطح خود یعنی ۷۳۸۰۳.۲۵ دلار رسید.
 

دقیقاً منظور از نصف شدن بیت‌کوین چیست؟

نصف شدن که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و آخرین مورد آن در این هفته پیش‌بینی می‌شود، تغییری در فناوری بلاک‌چین اساسی بیت‌کوین است که برای کاهش نرخ ایجاد بیت‌کوین‌های جدید طراحی شده است.

بیت‌کوین از همان ابتدا توسط خالق آن ساتوشی ناکاموتو طراحی شد تا دارای سقف عرضه ۲۱ میلیون توکن باشد. ناکاموتو نصف شدن را در کد بیت‌کوین نوشت که بصورت کاهش سرعت انتشار بیت‌کوین جدید در گردش کار، نمایان می‌شود.

تاکنون حدود ۱۹ میلیون توکن بیت‌کوین منتشر شده است.
 

نصف شدن بیت‌کوین چگونه اتفاق می‌افتد؟

فناوری بلاک‌چین شامل ایجاد رکوردهایی از اطلاعات – به نام “بلوک” – است که در فرآیندی به نام ماینینگ به زنجیره اضافه می‌شود. ماینرها از قدرت محاسباتی برای حل پازل‌های پیچیده ریاضی برای ساخت بلاک‌چین و کسب پاداش در قالب بیت‌کوین جدید استفاده می‌کنند. بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده که هر بار که ۲۱۰۰۰۰ بلاک به زنجیره اضافه می‌شود -تقریباً هر چهار سال یکبار – نصف می‌شود.
در هاوینگ، مقدار بیت‌کوین موجود به عنوان پاداش برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود که استخراج، سود کمتری داشته باشد و تولید بیت‌کوین‌های جدید را کند می‌کند.

 

نصف شدن بیت‌کوین چیست و آیا مهم است؟

 

این موضوع چه ارتباطی به قیمت بیت‌کوین دارد؟

برخی می‌گویند که کمیاب بودن بیت‌کوین به آن ارزش می‌دهد. هرچه عرضه یک کالا کمتر باشد، مردم برای بدست آوردن آن تلاش می‌کنند و بیشتر خرید می‌کنند که منجر به افزایش قیمت آن می‌شود.

برخی دیگر با این منطق مخالفت می‌کنند و خاطرنشان می‌کنند که هرگونه تأثیری قبلاً روی قیمت اثر گذاشته است. عرضه بیت‌کوین به بازار نیز تا حد زیادی به ماینرهای رمزارزها بستگی دارد، اما این بخش غیرشفاف است و داده‌های موجود در مورد موجودی‌ها و منابع کمیاب است. اگر ماینرها ذخایر خود را بفروشند، می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد.

قیمت بیت‌کوین از زمان رکوردگیری در ماه گذشته به زیر ۶۴۰۰۰ دلار رسیده است. تحلیلگران جی‌پی‌مورگان گفتند که انتظار دارند قیمت پس از نصف شدن بیشتر کاهش یابد. ایجاد دلایل افزایش ارز دیجیتال نیز دشوار است، به ویژه اینکه شفافیت بسیار کمتری نسبت به سایر بازارها وجود دارد.

رایج‌ترین دلیلی که برای افزایش در سال جاری عنوان شده است، تأیید کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در ژانویه و انتظارات مبنی بر کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی است.اما در دنیای سفته‌بازی معاملات کریپتو، توضیحات مربوط به تغییرات قیمت می‌تواند به روایت‌های بازاری تبدیل شود که تحقق می‌یابند.
 

نصف‌شدن‌های قبلی بیت‌کوین چطور بوده‌اند؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هاوینگ‌های قبلی، منجر به افزایش بعدی قیمت بیت‌کوین شده‌اند. با این حال، معامله‌گران و ماینرها، نصف‌سازی‌های گذشته را مطالعه کرده‌اند تا برتری پیدا کنند. وقتی آخرین نصف شدن در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، قیمت در هفته بعد حدود ۱۲ درصد و در ۱۲ ماه بعد ۶۵۹ درصد افزایش یافت. اما دلایل زیادی برای این افزایش وجود داشت – از جمله سیاست‌های پولی سست و سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و هیچ مدرک واقعی دال بر اینکه نصف شدن دلیل آن بوده وجود نداشت.

نصف شدن قبل‌تر از آن در جولای ۲۰۱۶ رخ داد. بیت‌کوین در هفته بعدش حدود ۱.۳ درصد افزایش یافت، قبل از اینکه چند هفته بعد سقوط کرد و سپس صعود کرد.
رگولاتورها بارها هشدار داده‌اند که بیت‌کوین یک بازار سفته بازانه است که توسط هیاهو ایجاد می‌شود و به سرمایه‌گذاران آسیب می‌رساند.
 

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا