نرم افزار

محاسبه حقوق و دستمزد و معرفی بهترین نرم افزار در ایران

یکی از مهم ترین مباحث در حسابداری، حقوق و دستمزد است که محاسبه دقیق آن می‌تواند میزان رضایت پرسنل از مدیر را بالا ببرد. همچنین برای محاسبه حقوق و دستمزد مزایایی هم در نظر گرفته شده است. برای اینکه یک سازمان بتواند بصورت کاملا دقیق، حقوق و دستمزد را محاسبه نماید به یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب نیاز خواهد داشت.
در این مقاله به مباحثی همچون نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۰، ویژگی های یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب و به معرفی چند مورد از بهترین نرم افزارهای حقوق و دستمزد پرداخته می‌شود.
 

حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۰

هر ساله وزارت کار مبلغی را به حقوق پرسنل اضافه می‌کند، ولی در سال ۱۴۰۰ مبلغی که اضافه شد درصد بیشتری از تصور مدیران بود. بیشتر کارفرمایان فکر می کردند نهایت ۲۵ درصد اضافه می‌شود ولی وزارت کار در سال ۱۴۰۰به میزان ۳۹ درصد افزایش حقوق برای پرسنل را تعیین نمود.
با توجه به این افزایش حقوق، حداقل حقوقی که پرسنل در سال ۱۴۰۰ دریافت می‌کنند به شرح زیر می‌باشد:
 

مزایا حداقل مبلغ دریافتی (با ۳۰ روز کارکرد در ماه)
حقوق پایه ۲۶,۵۵۴,۹۵۰
حداقل مزد روزانه ۸۸۵,۱۶۵
حق بن ۶,۰۰۰,۰۰۰
حق مسکن ۴,۵۰۰,۰۰۰
سنوات روزانه ۴,۶۶۶.۶۶
سنوات ماهیانه ۱,۴۰۰,۰۰۰
حق اولاد (۱ فرزند) ۲,۶۵۵,۴۹۵
حق اولاد (۲ فرزند) ۵,۳۱۰,۹۹۰
حداقل دریافتی یک فرد مجرد بدون سابقه کار ۳۷,۰۵۴,۹۵۰
حداقل دریافتی یک فرد مجرد با حداقل یک سال سابقه کار ۳۸,۴۵۴,۹۵۰
 

محاسبه سنوات و عیدی ارتباط مستقیم با حداقل حقوق وزارت کار دارد، پس با توجه به میزان افزایش حقوق در سال جدید برای محاسبه سنوات، عیدی و حق بیمه پرسنل در سال ۱۴۰۰ در جدول زیر شرح داده شده است:
 

مزایا مبلغ
حداقل عیدی ۵۳,۱۰۹,۹۰۰
حداکثر عیدی ۷۹,۶۶۴,۸۵۰
سنوات سالیانه ۲۶,۵۵۴,۹۵۰
حداکثر بیمه روزانه ۶,۱۹۶,۱۵۵
 

اگر در ماه اضافه کاری هم داشته باشید، در مبلغ نهایی حقوق اضافه خواهد شد. اگر مایل هستید خودتان اضافه کاریتان را محاسبه نمایید می‌توانید مقاله محاسبه اضافه کاری را مطالعه نمایید.
 

آموزش نحوه محاسبه حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰

برای محاسبه حقوق کارکنان در ۱۴۰۰ باید دستمزد ماهانه پرسنل را بر عدد ۳۰ که میزان کارکرد در یک ماه می‌باشد تقسیم نمایید تا میزان کارکرد پرسنل در یک روز کاری بدست آید و در آخر هم عدد بدست آمده را در عدد کارکرد ماهانه کارکنان ضرب کنید؛ عددی که بدست می‌آید مبلغ مزایا پرسنل در یک ماه را مشخص می‌کند.
 

فرمول محاسبه حقوق و دستمزد

از جمله فرمول هایی که برای محاسبه حقوق و دستمزد استفاده می‌شوند، به شرح زیر می‌باشند:

کارکرد ماه پرسنل ×۳۰ ÷ حق مسکن در حکم = حق مسکن
کارکرد ماه پرسنل ×۳۰  ÷ حق پایه سنوات در حکم = حق پایه سنوات
کارکرد سالیانه پرسنل × (۳۶۵ ÷ حقوق پایه در حکم) = سنوات سالیانه
۱۰۰ ÷۷ × مزایای مشمول بیمه  = حق بیمه سهم کارمند
کارکرد ماه پرسنل ×۳۰ ÷ حقوق پایه در حکم = حقوق پایه
کارکرد ماه پرسنل ×۳۰ ÷ حق بن در حکم = حق بن
کارکرد سالیانه پرسنل × ۳۶۵ ÷ (۲ × حقوق پایه در حکم) = حداقل عیدی
کارکرد سالیانه پرسنل × ۳۶۵ ÷ (۳ × حقوق پایه در حکم) = حداکثر عیدی

   

  یک نرم افزار حقوق دستمزد خوب چه ویژگی هایی دارد؟

  برای اینکه در هر سازمانی مخصوصا سازمان‌ های بزرگتر با پرسنل بیشتر، مبلغ حقوق و دستمزد دقیق محاسبه و پرداخت شود باید از نرم افزارهای حقوق و دستمزد مناسب استفاده شود. اما تعداد نرم افزارها آنقدر زیاد است که پیدا کردن بهترین نرم افزارهای حقوق و دستمزد از چالش های بزرگ خریداران بحساب می‌آید.
  شاید برای شما هم سوال باشد یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ در این بخش مهم ترین ویژگی هایی که یک نرم افزار حقوق و دستمزد خوب باید داشته باشد را شرح داده ایم.
   

  محاسبه حقوق با عوامل حقوق پیچیده

  احتمالا هر شرکت یا سازمانی برای محاسبه مزایا و کسورات پرسنل خود در نرم افزار حقوق و دستمزد عوامل حقوقی زیادی را تعریف می‌کند. هر چقدر این عوامل بیشتر باشد پیچیدگی محاسبات حقوق هم بیشتر می‌شود. پس یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب باید با وجود تمامی این عوامل پیچیده، حقوق را به صورت صحیح محاسبه نماید. همچنین بعد از محاسبه حقوق با عوامل حقوق پیچیده باید بتواند عیدی و سنوات را هم همراه با حقوق محاسبه نماید.
   

  امکان تهیه لیست مالیات حقوق

  مالیات حقوق یک مبحث مهم در حسابداری حقوق و دستمزد است و با توجه به نرخی که اداره امور مالیات تعیین کرده و حقوقی که پرسنل دریافت می‌کنند محاسبه می‌شود.
  بر این اساس نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب، نرم افزاری است که زمانی که حقوق کارمندان را محاسبه می‌نماید، لیست مالیات هم آماده و مالیات حقوق هر شخص را در فیش حقوقی او ثبت نماید. لازم است بدانید زمان ارسال مالیات حقوق سی روز بعد از پرداخت حقوق کارمندان است.
  گاهی اوقات کارفرمایان و مدیران، لیست مالیات حقوق کارمندان را در سایت اداره مالیات آپلود و مالیات پرسنل را پرداخت می‌کنند، پس برای اینکه طبق استانداردهای اداره مالیات لیست حقوق را ارائه نمایند به یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب نیاز خواهند داشت.

  امکان تهیه لیست مالیات حقوق
  امکان تهیه لیست بیمه حقوق
  همه کارفرمایان باید در هر ماه مبلغ حق بیمه پرسنل را محاسبه و پرداخت نمایند. هر شخص با توجه به میزان حقوقی که دریافت می‌کند مبلغ بیمه‌اش مشخص می‌شود. بیمه حقوق و ارائه لیست بیمه حقوق کارکنان باید طبق استاندارد های تامین اجتماعی محاسبه شود که این می‌تواند یک ویژگی و قابلیت مهم در نرم افزار حقوق و دستمزد باشد.
   

  امکان صدور احکام حقوقی شناور

  ساعات کار و مزایا برای هر پرسنل در هر شرکت متفاوت است. ساعات کاری پرسنل می‌تواند بصورت تمام وقت، نیمه وقت یا غیر حضوری و یا بصورت دورکاری باشد، که هر کدام از این افراد با توجه به نوع استخدامی آن ها مزایای متفاوتی دریافت می‌کنند. از دیگر ویژگی های یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب می توان به امکان ثبت انواع احکام حقوق برای کارکنان اشاره نمود.
   

  امنیت بالا

  حقوق و دستمزد در هر سازمانی اطلاعات مهم آن سازمان محسوب می‌شود، همچنین افراد سودجو اکثر اوقات در پی سوء استفاده و وارد شدن به نرم افزار هستند. پس یک نرم افزار باید از سطح امنیتی بالایی برخوردار باشد و امکان رمزنگاری مناسبی داشته باشد که فقط کاربران مجاز بتوانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. اکثر اوقات مدیر عامل، پرسنل بخش داخلی و حقوق دستمزد به نرم افزار دسترسی دارند.
   

  ۴ مورد از بهترین نرم افزارهای حقوق و دستمزد در ایران

  با توجه به ویژگی هایی که در پاراگراف های قبل ذکر شد، در این بخش از مطالب  ۴ مورد از بهترین نرم افزارهای حقوق و دستمزد را معرفی خواهیم کرد.
   

  نرم افزار حقوق و دستمزد فرداد

  یکی از پرطرفدارترین نرم افزار های حقوق و دستمزد، نرم افزار حقوق و دستمزد فرداد است. از جمله ویژگی های این نرم افزار امکان ثبت اطلاعات کارکنان سازمان، افزودن اطلاعات و مدارک کارکنان بصورت فایل در نرم افزار، صدور تکی و گروهی احکام پرسنلی، وارد نمودن انواع عوامل حقوقی و فرمول‌های پیچیده برای محاسبه مزایای کارکنان مثل عیدی، سنوات، حقوق و بازخرید مرخصی، محاسبه بیمه حقوق و مالیات با توجه به قانون های اداره کار، صدور و ارسال فیش حقوقی کارکنان به ایمیل و یا تلگرام آن‌ها و غیره را دارد.
  سازمان هایی که می خواهند به کارکنان پس انداز و یا وام دهند و یا دریافتی آن ها را در قالب عوامل بین ماه پرداخت ‌کنند، می‌توانند این اطلاعات را در سیستم ثبت نموده و بصورت اتوماتیک اسناد حقوق و دستمزد را صادر کنند.

  https://www.fardadgroup.com/software/نرم-افزار-حقوق-و-دستمزد/

  نرم افزار حقوق و دستمزد سپیدار

  نرم افزار سپیدار از جمله نرم افزار های حقوق و دستمزد است، که مهم ترین ویژگی های ان عبارتند از:

  1. ثبت اطلاعات پرسنلی
   ثبت قرارداد پرسنل
   تهیه دیسکت بیمه
   محاسبه مالیات حقوق با ۴ روش
   تهیه دیسکت پرداخت حقوق
   ثبت اطلاعات مربوط به وام ها
   ثبت اطلاعات اقساط وام ها
   صدور اتوماتیک اسناد حقوق و دستمزد 
   و غیره
  sepedarsystem.com

  دریافت نسخه دمو قبل از خرید نرم افزار

  نرم افزار حقوق و دستمزد آرین سیستم

   یک مورد دیگر از نرم افزار های مناسب حقوق و دستمزد، نرم افزار آرین سیستم است، که به کاربر امکان می‌دهد اطلاعات پرسنل را در سیستم ثبت نماید. از دیگر ویژگی های این نرم افزار پیوست اسناد و مدارک پرسنل، ثبت حکم پرسنلی با توجه به نوع استخدام آن‌ها و مشخص نمودن حقوق و مزایا پرسنل می‌باشد. بعد از اینکه احکام پرسنلی ثبت می‌شوند، می‌توان کارکرد ماه پرسنل را نیز در نرم افزار ثبت کرد و برای کارکنان حقوق و مزایا را بین ماه محاسبه کرد.
  از جمله دیگر ویژگی های این نرم افزار عبارتند از:

  • محاسبه عیدی و سنوات
   تهیه دیسکت بیمه و مالیات با توجه به استانداردهایی که سازمان تامین اجتماعی و اداره امور مالیاتی دارد.
   تعریف شیفت های کاری
   ارسال فیش حقوقی
   صدور اتوماتیک اسناد حسابداری
   دریافت اطلاعات کارکرد از دستگاه حضور و غیاب
   و غیره

  همچنین این نرم افزار دو نسخه تحت وب و تحت ویندوز دارد.

  نرم افزار حقوق و دستمزد پیوست

  نرم افزار حقوق و دستمزد پیوست هم یک مورد از نرم افزار های حقوق و دستمزد مناسب بحساب می‌آید. در این نرم افزار امکان تعریف عوامل حقوق بصورت نا محدود وجود دارد. چند مورد از ویژگی های این نرم افزار عبارتند از:

  • محاسبه حقوق و دستمزد بصورت انفرادی و گروهی
   پرداخت های بین ماه و محاسبات معوقات حکمی
   کسر اقساط وام های پرسنل
   انتقال اطلاعات کارکرد، احکام و دیگر عوامل پرسنل از اکسل به نرم افزار حقوق و دستمزد
   محاسبه سنوات و عیدی و بازخرید مرخصی
   ارائه انواع گزارشات مقایسه ای
   گزارشات بیمه و مالیات
   و غیره
  payvast.com

  نتیجه گیری
  ما در این مقاله به نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۰ پرداختیم. همانطور که گفته شد برای اینکه بتوان حقوق و دستمزد همه پرسنل را بصورت دقیق محاسبه نمود به یک نرم افزار حقوق و دستمزد مناسب نیاز است. اگر قصد خرید نرم افزار حقوق و دستمزد دارید ابتدا باید با ویژگی های این نرم افزار آشنا شوید.
  در این مقاله از جمله ویژگی‌های یک نرم افزار مناسب گفته شد و در آخر هم چند مورد از بهترین نرم افزارهای حقوق دستمزد را مثال زده‌ایم. در صورتی که نظر و یا پرسشی درباره این مقاله دارید، از طریق درج کامنت با ما در ارتباط باشید.

  مشاهده بیشتر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا