zoomit

طرفداران محیط‌زیست دوهزار کرگدن سفید را به حیات‌وحش آفریقا بازمی‌گردانند

طرفداران محیط‌زیست دوهزار کرگدن سفید را به حیات‌وحش آفریقا بازمی‌گردانند

گروه حفاظتی «پارک‌های آفریقایی» اعلام کرده است که قصد دارد ۲,۰۰۰ کرگدن سفید جنوبی (Ceratotherium simum simum) خریده‌شده از مالک خصوصی را دوباره به حیات‌وحش بازگرداند. این کرگدن‌ها عمدتاً در مناطق حفاظت‌شده‌ی بخش خصوصی در اسارت پرورش یافته‌اند و حدود ۱۵ درصد از کل جمعیت این گونه را تشکیل می‌دهند. گروه پارک‌های آفریقایی سازمان غیردولتی متمرکز بر حفاظت محیط‌زیست است که در سال ۲۰۰۰ در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای‌جنوبی، تأسیس شد.

کرگدن‌ها در مزرعه‌ای به وسعت ۸,۵۰۰ هکتار در شمال آفریقای‌جنوبی پرورش یافته‌اند. این مزرعه متعلق به جان هیوم است؛ تاجری که در‌انتظار قانونی‌شدن تجارت بین‌المللی شاخ کرگدن، شاخ حیوانات زنده‌ی خود را قطع می‌کرد. تجارت شاخ کرگدن قانونی نشد و هیوم که امیدوار بود شاخ‌ها را بفروشد و از درآمدش برای تأمین هزینه‌های حفاظت از این گونه استفاده کند، مجبور شد مزرعه را برای فروش بگذارد.

به‌گزارش نیوساینتیست، گروه حفاظتی پارک‌های آفریقایی که مدیریت مناطق حفاظت‌شده‌ی ده‌ها کشور در آفریقا را به‌عهده دارد، به‌تازگی اعلام کرده است که پروژه‌ی حفاظت از کرگدن هیوم را خریده است. برخی این پروژه را یکی از برنامه‌های موفق‌ حفاظت و پرورش گونه‌های در‌معرض خطر می‌دانند. گروه پارک‌های آفریقایی می‌گوید که وظیفه‌ی احیای زیست‌بوم کرگدن‌ها بیانگر یکی از تلاش‌های عظیمی است که تابه‌حال برای بازگرداندن هر گونه‌ای به طبیعت وحشی در سرتاسر قاره رخ داده است.

به‌نقل‌از پیتر فیرنهد، مدیر اجرایی سازمان پارک‌های آفریقایی، کرگدن‌ها پس از بازگشت به حیات‌وحش با ایجاد چرخه‌ی مواد غذایی و ذخیره‌ی کربن و افزایش درآمد از‌طریق گردشگری برای مردم محلی، بر اکوسیستم تأثیر مثبت خواهند گذاشت.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا