موبايل

خطرات کابل‌های شارژ ارزان‌قیمت را جدی بگیرید

خطرات کابل‌های شارژ ارزان‌قیمت را جدی بگیرید

اگر کابل آیفون خود را ارزان خریده‌اید، ممکن است دچار شوک شوید، زیرا شارژرهای تقلبی اغلب با قطعات بی‌کیفیت ساخته می‌شوند و مقصر برق‌گرفتگی مرگبار و آتش‌سوزی خانه‌ها هستند، البته راه‌هایی وجود دارد که می‌توان کابل‌های لایتنینگ تقلبی را شناسایی و از خطر ناخواسته جلوگیری کرد.

به گزارش نیوزلن از ایسنا، شارژرهای تقلبی آیفون به دو دسته کابل‌های تقلبی و لوازم جانبی تاییدنشده تقسیم می‌شوند، کابل تقلبی یک محصول ارزان‌قیمت است که به گونه‌ای ساخته شده که شبیه محصولات ساخت اپل است، لوازم جانبی تاییدنشده آنهایی هستند که توسط شرکت‌های شخص ثالث و بدون نظارت اپل ساخته می‌شوند، این در حالی است که اگر کابل ارزان‌قیمتی را از یک شرکت معتبر و دارای تاییدیه اپل خریداری کنید، محصول سالم است.

از طرف دیگر کابل‌های تقلبی و تاییدنشده می‌توانند خطرناک باشند. وب‌سایت ان‌وای‌پست به ​​راه‌های بررسی ایمن بودن کابل شارژ اشاره کرده است. اولین راه این است که بسته‌بندی را بررسی کنید. با توجه به اینکه اپل برای یک کابل شارژ در وب‌سایت خود تا ۳۷ دلار هم دریافت می‌کند، قابل درک است که مصرف‌کنندگان تمایل داشته باشند از جای دیگری شارژر بخرند، اما اگر کابلی را از فروشنده شخص ثالث می‌خرید، با نگاهی دقیق به بسته‌بندی لوازم جانبی، مطمئن شوید که توسط اپل تأیید شده است. لوازم جانبی گواهی‌شده شخص ثالث دارای نشان MFi اپل روی بسته‌بندی خود هستند که روی آن نوشته شده: «ساخته‌شده برای iPod، iPhone، iPad».

دومین راه این است که به کابل نگاه کنید. برای این کار همچنین می‌توانید کابل خود را با کابل اپل مقایسه کنید. لوازم جانبی تقلبی معمولاً در دست نازک‌تر و سبک‌تر هستند. کابل‌های اپل نیز نشانگرهای اصالت خاص خود را دارند. به گفته شرکت اپل: «کابل لایتنینگ اپل نوشته‌هایی از جمله «طراحی‌شده توسط اپل در کالیفرنیا» و «اسمبل‌شده در چین»، «اسمبل‌شده در ویتنام» یا «Indústria Brasileira» دارد که روی کانکتور USB نوشته شده است.

سومین راه این است که کانکتور لایتنینگ را بررسی کنید، کانکتور لایتنینگ تقلبی معمولاً ناهموار است. طبق گفته اپل: «شما می‌توانید از کانکتور لایتنینگ و کانکتور USB برای شناسایی لوازم جانبی لایتنینگ تقلبی یا تاییدنشده استفاده کنید.» این شرکت برای راهنمایی، تصاویری را در صفحه پشتیبانی در وب‌سایت خود قرار داده است.

 

خطرات کابل‌های شارژ ارزان‌قیمت را جدی بگیرید

چرا کابل‌های تقلبی خطرناک هستند؟
شارژرهای تقلبی اغلب با قطعات بی‌کیفیت ساخته می‌شوند که با مقررات ایمنی مطابقت ندارند. بنابراین حتی اگر می‌خواهید از خرید کابل‌های گران‌قیمت اپل اجتناب کنید، بهتر است آنها را از خرده‌فروشان معتبر بخرید. طبق اطلاعات موسسه Electrical Safety First، مرگ‌ومیر و صدمات ناشی از حوادث الکتریکی، با طیفی از شارژرهای تقلبی را آزمایش کرد. آنها گزارش دادند که ۹۸ درصد مصرف‌کنندگان این شارژرها در معرض خطر شوک الکتریکی کشنده و آتش‌سوزی قرار می‌گیرند.

تحقیقات بیشتر توسط ESF نشان داد که ۸۵ درصد از مصرف‌کنندگان، اقلام برقی را به‌صورت آنلاین خریداری می‌کنند، که تشخیص موارد تقلبی بسیار سخت است.  مارتین آلن، مدیر فنی Electrical Safety First، گفت: این گزارش نشان می‌دهد که هر کسی که شارژر آیفون را از یک بازار آنلاین یا از یک فروشگاه تخفیف‌دار مستقل خریداری می‌کند، ایمنی خود را در معرض خطر قرار می‌دهد. 

همچنین تحقیقاتی نشان داده است در حالی که شارژرهای آیفون اپل دارای ۶۰ قطعه یا بیشتر هستند، تقلبی‌ها کمتر از نیمی از این قطعات را دارند. اندرو وان دیویس، محقق آتش‌نشانی، معتقد است صرفه‌جویی چند پوند ارزش این را ندارد که افراد بخواهند جان خانواده خود را به خطر بیندازید و خانه خود را ویران کنند. محققان همچنین گفتند که این شارژرهای تقلبی می‌توانند به تلفن در حال شارژ آسیب وارد کنند.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا