مديريت ICT

ثروتمندترین افراد جهان ۱.۴ تریلیون دلار از دست دادند

ثروتمندترین افراد جهان ۱.۴ تریلیون دلار از دست دادند

بلومبرگ در گزارشی نوشت که ثروت ایلان ماسک تقریبا ۶۲ میلیارد دلار سقوط کرد، جف بزوس شاهد کاهش حدود ۶۳ میلیارد دلاری ثروت خود بود و بیش از نصف ارزش خالص ثروت مارک زاکربرگ کاهش یافت.

 در مجموع، ۵۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان در نیمه اول سال ۲۰۲۲، ۱.۴ تریلیون دلار از دست دادند؛ کاهشی چشمگیر که شدیدترین افت شش ماهه ثروت میلیاردرهای جهان را نشان می‌دهد.

به گزارش نیوزلن و به نقل از ایندیپندنت، این میزان کاهش ثروت، حتی از دو سال گذشته نیز شدیدتر است. در آن زمان، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی اقدام‌های بی‌سابقه‌ای را در پی همه‌گیری کووید-۱۹ به اجرا گذاشتند و ارزش همه‌چیز، از شرکت‌های فناوری گرفته تا ارزهای دیجیتال کاهش یافت.

با توجه به این که سیاستگذاران اکنون نرخ‌های بهره را برای مبارزه با تورم بالا افزایش می‌دهند، برخی از پرفروش‌ترین سهام و میلیاردرهای صاحب آنها به سرعت در حال سقوط‌ند. شرکت تسلا بدترین سه ماهه خود را در سه ماه منتهی به ژوئن داشته و شرکت آمازون بیشترین کاهش را تجربه می‌کند.

بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ماسک، یکی از بنیانگذاران تسلا، همچنان با ۲.۸.۵ میلیارد دلار، بزرگترین ثروت روی کره زمین را دارد، در حالی که بزوس آمازون با دارایی خالص ۱۲۹.۶ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد. پس از آنها، برنارد آرنو، ثروتمندترین فرد فرانسه، با ثروت ۱۲۸.۷ میلیارد دلاری در رتبه سوم جا گرفته و پس از آن بیل گیتس با ۱۱۴.۸ میلیارد دلار قرار دارد.  تنها همین چهار نفر بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ثروت دارند.

مارک زاکربرگ اکنون با ۶۰ میلیارد دلار در رده هفدهم فهرست ثروت قرار دارد. چانگ پنگ ژائو، پیشگام ارزهای دیجیتال که در ماه ژانویه در شاخص میلیاردرهای بلومبرگ با ثروت تخمینی ۹۶ میلیارد دلار معرفی شد، در بحبوحه آشفتگی در دارایی‌های دیجیتال، در سال جاری شاهد کاهش تقریبا ۸۰ میلیارد دلاری ثروت خود بوده است.

با این حال، تورن پرکین، رئیس شرکت مدیریت دارایی پاپامارکو ولنر، در این زمینه گفت: «حتی با وجود کاهش دارایی، طبقه میلیاردرها در سال‌های اخیر آنقدر ثروت جمع کرده‌اند که نه تنها می‌توانند بدترین شش‌ماهه اول سال از ۱۹۷۰ را تحمل کنند، بلکه احتمالا به معامله‌هایشان ادامه می‌دهند.»

به گفته او، ارزش کاهش برخی سهام فرصت خوبی برای بعضی از ثروتمندان است که با قیمت کمتری بتوانند سهامی را خریداری کنند و در آینده به ثروت بیشتری دست یابند.

از جمله افراد مورد اشاره او، ولادیمیر پوتانین، ثروتمندترین مرد روسیه است که با ثروت ۳۵.۲ میلیارد دلاری، اوایل سال جاری در بحبوحه حمله مسکو به کی‌یف، از این فرصت استفاده کرد و یک موقعیت عالی برای افزایش دارایی‌ خود به دست آورد. او همچنین سهام اولگ تینکوف، غول روسی تحریم شده را در یک بانک دیجیتال با ارزش بسیار کمتری از میزان واقعی خرید. این کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی روس، مالک اصلی و رئیس هیئت مدیره شرکت اینتروس است.

در سوی دیگر سام بنکمن-فرید، مدیر اجرایی صرافی کریپتو اف‌تی‌اکس  FTX، در اوایل ماه مه پس از این که قیمت سهام این کارگزاری مبتنی بر اپلیکیشن نسبت به عرضه اولیه عمومی مورد انتظار آن در جولای گذشته، ۷۷ درصد کاهش یافت، ۷.۶ درصد از سهام شرکت رابین‌هود مارکتز را خرید. 

اما در این میان، جنجالی‌ترین خرید متعلق به ماسک بود که به معامله‌ای ۴۴ میلیارد دلاری برای خرید شرکت توییتر دست یافت.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا