شبكه اجتماعی

برنامه های ایلان ماسک برای توییتر چیست؟

برنامه های ایلان ماسک برای توییتر چیست؟

ایلان‌ ماسک به زودی کلید توییتر را تحویل می‌گیرد. این شرکت روز دوشنبه اعلام کرد، پیشنهاد ۴۴ میلیارد دلاری مدیرعامل تسلا برای مالکیت خصوصی توییتر را پذیرفته است. این به این معنی است که حالا ماسک می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در محتوا و رویکرد شبکه‌ای اجتماعی ایفا کند که ۲۰۰ میلیون کاربر در جهان دارد و رویکردش بیشتر به نفع تفکر چپ بوده است. از همین حالا شماری از محافظه‌کاران و سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی با خرسندی «بزرگترین پیروزی آزادی بیان در قرن بیست‌و‌یکم» را جشن گرفته‌اند.

اکنون پرسش این است که ماسک چگونه از این قدرت استفاده می‌کند؟ 

علاوه بر احتمال تغییرات مدیریتی و اجرایی، ایده‌ها و گمانه‌زنی‌های متعددی مطرح است که ان‌پی‌‌آر به برخی از آنها اشاره کرده است:

سهل‌گیری در تولید محتوا به نام آزادی بیان

مدیرعامل تسلا و اسپیس‌اکس خود را طرفدار آزادی بیان مطلق توصیف می‌کند و از آنچه تعدیل محتوا در پلتفرم‌های آن‌لاین خوانده می‌شود، انتقاد می‌کند.

ایلان ماسک، آزادی بیان را مبنای دمکراسی می‌داند و توییتر را میدان شهری دیجیتالی توصیف می‌کند که مبانی حیاتی آینده بشریت در آن به بحث گذاشته می‌شود.

وی می‌گوید توییتر نباید محتوای تهاجمی اما قانونی را حذف کند.

توییتر اخیرا پست‌هایی با محتوای آزارگری یا آسیب فیزیکی به دیگران را ممنوع کرده است. اکنون انتظار می‌رود ماسک این قوانین را تعدیل کند. منتقدان می‌گویند این اقدام راه را برای آزارگران مجازی و انتشار اطلاعات غلط باز می‌کند.

ایجاد دکمه ویرایش
انتظار می‌رود یکی از پر درخواست‌ترین امکانات برای توییتر، یعنی اضافه کردن دکمه ویرایش به زودی عملی شود. توییتر برخلاف اینستاگرام و فیس‌بوک امکان ویرایش را به محتوای منتشر شده کاربران نمی‌دهد.

ماسک می‌گوید از اینکه کاربران بتوانند محتوایی که منتشر کرده‌اند را ویرایش کنند،‌ حمایت می‌کند. منتقدان می‌گویند این امکان نیز می‌تواند مورد سوء‌استفاده آزارگران در فضای مجازی که به «ترول» معروفند، قرار گیرد. موافقان اما می‌گویند کاربران می‌توانند به کمک دکمه ویرایش غلط‌های املایی را تصحیح کنند ضمن اینکه همچنان در سابقه توییت، نسخه ویرایش نشده موجود است.

نمایش عمومی الگوریتم توییتر
ماسک از جمله طرفداران نمایش عمومی الگوریتم توییتر است.

مبارزه با ارتش «بات»‌ها
مبارزه با ارتش «بات‌»‌ها، حساب‌های کاربری جعلی که برای پاسخ به توییت‌ها با محتوای خاص برنامه‌ریزی شده‌اند، دیگر تغییری است که انتظار می‌رود توییتر تحت مالکیت ماسک با آن مواجه شود.

محدودیت تبلیغات
در حال حاضر ۹۰ درصد درآمد توییتر از محل تبلیغات تامین می‌شود و تلاش این شرکت برای دریافت تبلیغات، بحث‌های سیاسی را نیز به همراه داشته است. با خصوصی شدن توییتر، فشار سهامداران برای افزایش درآمد از طریق تبلیغات کاهش می‌یابد. ضمن اینکه ماسک قبلا پیشنهاد داده بود توییتر به سمت الگوی اشتراک حرکت کند.

توییتر هم‌اکنون با گزینه‌هایی مانند توییتر آبی گام‌هایی در این مسیر برداشته است. حق اشتراک توییتر آبی ۲.۹۹ دلار در ماه است و به کاربران امکان می‌دهد مثلا توییت ارسال شده برای انتشار را بازگردانند. ماسک می‌گوید توییتر آبی باید ارزان‌تر باشد و به کاربران امکان دهد که دیگر تبلیغ‌ها را مشاهده نکنند یا بتوانند با رمزارز دوج‌کوین حق اشتراک را پرداخت کنند.

بازگشت ترامپ؟
ایلان ماسک هیچگاه به طور علنی اعلام نکرده است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا را به توییتر بازمی‌گرداند. اما تاکید او بر آزادی بیان این انتظار را پدید آورده است که ماسک ترامپ را به توییتر بازگرداند. هرچند که ترامپ اخیرا گفت حتی اگر ماسک هم بخواهد، دیگر به توییتر بازنمی‌گردد.

منبع: ایندیپندنت

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا