مديريت ICT

بررسی تاثیر سقوط بیت‌کوین روی صنعت گیمینگ

بررسی تاثیر سقوط بیت‌کوین روی صنعت گیمینگ

سقوط بازار بیت‌کوین و عدم صرفه اقتصادی ماینینگ رمزارز‌‌ها احتمالا موجب معقول‌تر شدن تقاضا برای خرید کارتهای گرافیکی شود.
 
به گزارش نیوزلن و به نقل از  techradar، سقوط بازار رمزارزها سرمایه گذاران این حوزه را به شدت نگران کرد اما از طرفی برخی دیگر از صنایع که منتقد این بازار بودند از این شرایط راضی به نظر می‌رسند.
 
برای مثال فعالان صنایعی نظیر گیمینگ بر این باور بودند که رشد شدید رمزارزها به ویژه بیت‌کوین و در ادامه خرید کارت‌های گرافیکی جهت ماینینگ این ارز موجب شده است تا قیمت این کارت‌‌ها افزایش زیادی داشته باشد و افت بازار رمزارزها می‌تواند به کاهش دوباره قیمت کارتهای گرافیکی کمک چشم گیری کند.
 
البته بیت‌کوین به تنهایی مشکل آفرین نبوده است زیرا ماینینیگ این ارز با استفاده از کارتهای گرافیکی مصرف کننده ممکن نیست و نیازمند تجهیزات قوی تری است اما برحی دیگر از رمزارزهای کوچک که قیمت آن‌ها تا حد بسیار زیادی وابسته به بیت‌کوین است را می‌توان با این کارتهای گرافیکی استخراج کرد.
 
حدود یک سال و نیم گذشته وقتی کارتهای گرافیکی جدیدی نظیر Nvidia GeForce RTX 3080 به بازار عرضه شدند، قیمت آن‌ها به طور ناگهانی و در پی افزایش تقاضای ماینرها تا سه برابر قیمت پیشنهادی کارخانه افزایش یافت و حتی موجودی آن‌ها در فروشگاه‌ها تمام شد.
 

 بررسی تاثیر سقوط بیت‌کوین روی صنعت گیمینگ

 
مشکل همه گیری کرونا و نیاز به دورکاری نیز در نهایت موجب شد تا این مشکل نسبت به گذشته پیچیده‌تر شود. به این ترتیب چند ماه گذشته برای صنایع گیمینگ و حتی گیمرهای کوچک بسیار سخت گذشت و به نظر می‌رسید که مشکل کمبود پردازندههای گرافیکی به این زودی حل نخواهد شد.
 
البته چندی پیش از افت بازار رمزارزها، بازار کارتهای گرافیکی اندکی ریکاوری شد و دلیل قطعی این امر نیز در کاهش تقاضای ماینرها برای این کارتهای گرافیکی به جهت حرکت رمزارزهایی نظیر اتریوم از روش proof-of-work به proof-of-stake یافت شد.
 
به صورت کلی افت بازار رمزارزها نه تنها ماینینگ را از صرفه اقتصادی خارج می‌کند، بلکه ادامه این شرایط موجب می‌شود که بسیاری از ماینرها سخت افزارهای خود را به فروش برسانند و از این طریق هم اندکی از کارتهای گرافیکی خریداری شده توسط آن‌ها به بازار تزریق خواهد شد و تقاضا برای خرید کارتهای گرافیکی نو تا حدی معقول‌تر از قبل می‌شود.
 

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا