zoomit

این ماهواره غول‌پیکر یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمان شب است

این ماهواره غول‌پیکر یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمان شب است

در سپتامبر ۲۰۲۲، شرکت آمریکایی ای‌اس‌تی اسپیس موبایل، ماهواره‌ای غول‌پیکر به نام BlueWalker 3 را برفراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا پرتاب کرد. بلوواکر ۳ نمونه‌ی اولیه‌ای از یک ماهواره‌ی مخابراتی است که می‌تواند اینترنت ماهواره‌ای را به‌طور مستقیم، بدون نیاز به هیچ‌گونه تغییر در سخت‌افزار، برای گوشی‌های همراه معمولی ارسال کند.

تبدیل گوشی‌های همراه معمولی به تلفن ماهواره‌ای به لطف آنتن عظیمی به اندازه‌ی ۶۴ متر مربع امکان‌پذیر می‌شود. این بزرگ‌ترین آنتن تجاری به‌شمار می‌آید که تاکنون در مدار نزدیک زمین مستقر شده است؛ درنتیجه جای تعجب نیست که براساس مطالعه‌ای جدید، بلوواکر ۳ اکنون یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمان است.

اخترشناسان روشنایی اجرام آسمانی را با استفاده از کمیتی به نام قدر اندازه می‌گیرند. هرچه جسم روشن‌تر باشد، عدد قدر آن کوچک‌تر است و حتی می‌تواند به ارقام منفی برسد. خورشید، ماه، زهره، مشتری و شباهنگ (درخشان‌ترین ستاره‌ی آسمان شب) همگی دارای قدر منفی هستند. ستاره‌ای مانند وگا (کرکس نشسته) قدری درحدود صفر دارد و قدر ستاره قطبی تقریبا دو است. مقدار دو معمولا حد قدر ستارگانی است که می‌توانیم در شهر ببینیم. در آسمانی صاف و دور از آلودگی نوری، رصد اجرام تا قدر ۶ نیز امکان‌پذیر است.

بسته به میزان تاریکی آسمان و مکان حضورمان، چند هزار ستاره با چشم غیرمسلح مشاهده‌پذیر هستند. ماهواره‌ی بلوواکر ۳ به‌طور طبیعی روشن نیست و آنچه از آن می‌بینیم، نور بازتابیده از خورشید به زمین است. این ماهواره در زاویه‌ی مناسب قدر ۰٫۴ را دارد و با این مقدار، در میان ۱۵ جرم درخشان آسمان قرار می‌گیرد. بلوواکر ۳ حتی از ستاره ابط‌الجوزا یا زحل روشن‌تر است.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا