مديريت ICT

ایلان ماسک از اتحادیه ضدافترا به‌دلیل «اتهام یهودی‌ستیزی» شکایت می‌کند

ایلان ماسک از اتحادیه ضدافترا به‌دلیل «اتهام یهودی‌ستیزی» شکایت می‌کند

وبسایت دیلی‌میل روز سه‌شنبه پنجم سپتامبر (۱۴ شهریور)، با انتشار گزارشی به تصمیم ایلان ماسک، میلیاردر سرشناس و مالک رسانه اجتماعی اکس (توییتر سابق) برای شکایت علیه اتحادیه ضدافترا پرداخت.

به گزارش نیوزلن و به  نقل از ایندیپندنت، اتحادیه ضدافترا (ADL) یک سازمان غیردولتی بین‌المللی است که مرکز آن در شهر نیویورک قرار دارد و مهم‌ترین وظیفه‌اش را «مقابله با یهودستیزی، حمایت از حقوق مدنی شهروندان، مقابله با هر نوع نژادپرستی و نفرت‌پراکنی» معرفی می‌کند.

ایلان ماسک مدعی است که اتحادیه ضدافترا برای نابودی فعالیت رسانه اجتماعی اکس که این میلیاردر، آن را با نام توییتر خریداری کرد تلاش کرده است. ماسک می‌گوید که به‌دلیل وارد شدن اتهام‌های یهودی‌ستیزی که سبب از دست رفتن درآمدهای رسانه اجتماعی‌اش شده، از اتحادیه ضدافترا برای مبلغ تقریبی ۲۲ میلیارد دلار شکایت خواهد کرد.

این چهره جنجالی ۵۲ ساله در پست‌هایی که دوشنبه شب در اکس منتشر کرد، این تصمیم را به‌طور علنی مطرح کرد و نوشت: «به نظر می‌رسد ما چاره‌ای جز طرح دعوای افترا علیه اتحادیه ضدافترا نداریم، عجب طنزی!»

ماسک همچنین در توییت دیگری افزود: «آن‌ها (اتحادیه ضدافترا) برای از بین بردن نیمی از ارزش شرکت یعنی تقریبا ۲۲ میلیارد دلار درگیرند.»

در ماه مه، گزارش شد که ارزش رسانه اجتماعی اکس به یک‌سوم زمانی که ماسک آن را در ماه اکتبر خریداری کرد کاهش یافته و از ۴۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار در شش ماه رسیده است.

نبرد ماسک با اتحادیه ضدافترا صبح روز دوشنبه زمانی آغاز شد که او این سازمان را متهم کرد که مسئول کاهش سریع سود شرکت اکس است.

 

ایلان ماسک از اتحادیه ضدافترا به‌دلیل «اتهام یهودی‌ستیزی» شکایت می‌کند

ماسک در توییت اولیه‌اش نوشت: «از زمان خرید این رسانه اجتماعی، اتحادیه ضدافترا با متهم کردن نادرست این رسانه و من به یهودی‌ستیزی سعی در نابودی این پلتفرم داشته است. درآمد تبلیغات ما در ایالات متحده ۶۰ درصد کاهش یافته که اغلب به‌دلیل فشار بر تبلیغ‌کنندگان از طرف این اتحادیه بوده است. بنابراین، آن‌ها تقریبا موفق شدند اکس / توییتررا بکشند.»

مالک رسانه اجتماعی اکس همچنین تاکید کرد: «واضح بگویم که من طرفدار آزادی بیان اما مخالف هر نوعی‌ از یهودی‌ستیزی‌ام.»

او در یک توییت جداگانه نیز نوشت که معتقد است اتحادیه ضدافترا مسئول ۵۰ درصد از ارزش کاهش‌یافته توییتر است یعنی تقریبا ۲۲ میلیارد دلار.

به نظر می‌رسد که ماسک معتقد است اتحادیه ضدافترا از تبلیغ‌کنندگان خواسته است که از رسانه اجتماعی اکس استفاده نکنند و به این طریق سبب کاهش نفرت‌پراکنی و آزار و اذیت علیه یهودیان شوند.

برخی از کاربران یهودی این رسانه اجتماعی ادعا کرده‌اند که شاهد افزایش توییت‌های یهودستیزانه‌اند که از طرف ماسک و رسانه اجتماعی اکس با محدودیت و مجازات مواجه نشده است.

پس از رگبار توییت‌های ایلان ماسک درباره اتحادیه ضدافترا، جنبشی برای ممنوعیت حضور این سازمان در پلتفرم اکس در میان برخی از کاربران ایجاد شد، اما میلیاردر سرشناس در عین حال که بر این نبرد قانونی تاکید کرد، گفت که قصد ممنوع کردن استفاده اتحادیه ضدافترا از رسانه اجتماعی‌اش را ندارد «مگر این که آن‌ها قانون را زیر پا بگذارند».

هنوز مشخص نیست که آیا ماسک و وکلایش شکایت اولیه‌ای علیه اتحادیه ضدافترا ارائه کرده‌اند یا خیر و مقام‌های این سازمان نیز به پرسش‌های دیلی‌میل در این زمینه پاسخ ندادند.

اتحادیه ضدافترا در سال ۱۹۱۳ میلادی از طرف سازمان بنای بریس که یک سازمان یهودی است، تاسیس شد. هدف ابتدایی این سازمان متوقف کردن افترا به یهودیان، با تمسک به عقل و دلیل و قانون بود. اتحادیه ضدافترا ۲۹ دفتر در ایالات متحده و سه دفتر در کشورهای دیگر دارد.

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا